Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Muğla’da Akbelen Ormanı’nı Koruyan Köylülere Para Cezası! Tam 40 Biner TL Ödeyecekler

Muğla’da Akbelen Ormanı’nı Koruyan Köylülere Para Cezası! Tam 40 Biner TL Ödeyecekler

admin admin - - 4 dk okuma süresi
6 0

Muğla’nın Milas ilçesinde Akbelen Ormanı’nı savunan köylülere, ‘izinsiz ormana girmek, afiş asmak ve çadır kurmak’ üzere münasebetlerle 40 bin 189’şar TL para cezası kesildi. İkizköylü Nejla Işık, “İfadeye çağrılıyoruz. Üzerimize devamlı cezalar kesiliyor. Bir sürü şeye maruz kalıyoruz. Çabayı bırakmamız için yapılıyor fakat biz bu çabayı, toprak gayretini, köyümüzü ömür çabasını bırakmayacağız” dedi.

Milas’a bağlıİkizköy Mahallesi’nde bulunan Akbelen Ormanı’nı, Yeniköy-Kemerköy Güç şirketi tarafından açılacak maden ocağını karşı koruyan köylülerin çabası sürüyor. Köylülerden Nejla Işık ile İkizköy Etraf Komitesi Sözcüsü Hasan Yorulmaz ve 10 köylü, 25 Ocak’ta jandarmaya tabir vermeye çağrıldı. Ağaçların bölümüne karşı hareket yapan ve nöbet tutan birçok bireye “izinsiz ormana girmek’, “afiş asmak” ve “çadır kurmak” münasebetleriyle çeşitli para cezası kesildi. Köylülerden Ali Güler, Ahmet Atar, Nejla Işık, Zülfikar Yakar ve Haydar Demir’e 40 bin 189’ar TL, Eyüp Çukur’a nöbet alanına çadır kurduğu için bin 300 TL, Esra Işık’a ise müsaadesiz ormana girdiği gerekçesiyle bin 200 TL ceza kesildi.

“MÜCADELEYİ BIRAKMAMIZ İÇİN YAPILIYOR”

İfade sonrası açıklamalarda bulunan İkizköylü Nejla Işık, şunları söyledi:

“İkizköylüler olarak Akbelen’i ve köyümüzü savunduğumuz için bugün Milas İlçe Jandarma’ya söze çağrıldık. Farklı vakitlerde farklı şahıslar ismine devamlı yapmış olduğumuz basın açıklamalarından ya da köyde dinamit patlatmalarından rahatsız olduğumuzu ve ‘Zeytin Kanunu’nu uygula’ dediğimiz için tabire çağrıldık. Tabir verdik az evvel. Beni ve Hasan amcamızıİlçe Tarım Müdürlüğü önünde vermiş olduğumuz dilekçelerden ve yapmış olduğumuz ‘Zeytin Kanunu’nu uygulayın, oradaki zeytinliklere bakın, denetim edin’ dediğimiz için terörle çabadan arandık ama orada belgemiz yok. ‘Jandarmaya gönderildi’ dedi. Burada da bir belge çıkmadı ve biz veremedik. Annemi, hudut krizi geçirdiği 9 Aralık’ta “Neden askerler bizim karşımıza geliyor biz burada toprağımızı koruyoruz” dediği için tabire çağrıldı. Halil İbrahim, dinamit patlatmalarından dolayıçekmiş olduğu görüntüden ötürü söze çağrıldı. Haydar amcamız kendi tapulu toprağına şirket çalışanları girdiği için “Benim tarlamıçiğneyemezsiniz” dediği için jandarmalar tarafından müdahale edildiği için çağrıldı. Görmüş olduğunuz üzere ormanımızı, havamızı, toprağımızı koruduğumuz için üzerimizdeki şirketin baskısı yetmiyormuş üzere bir de jandarmalar tarafından devamlı söze çağrılıyoruz. Üzerimize devamlı cezalar kesiliyor. Bir sürü şeye maruz kalıyoruz. Çabayı bırakmamız için yapılıyor lakin biz bu çabayı, toprak uğraşını, köyümüzü ömür gayretini bırakmayacağız.”

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın