Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. MİT ve Emniyet’in İsrail casuslarına operasyonunun detayları

MİT ve Emniyet’in İsrail casuslarına operasyonunun detayları

admin admin - - 5 dk okuma süresi
23 0

AA

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), Türkiye’de ajanlık faaliyeti yürütenlere göz açtırmıyor.

İsrail’in 7 Ekim’de Gazze’ye başlattığı ataklar, birebir vakitte hem bölgedeki Filistinlileri sürmeyi hem de Hamas’ın varlığını ortadan kaldırmayı amaçlıyordu.

Bununla da yetinmeyen İsrail, istihbarat örgütü Mossad’ı kullanarak Türkiye dahil dünyanın çeşitli ülkelerinde bulunan Hamas üyelerini ve Filistin davasının öncülerini yakalamak ya da öldürmeye yönelik operasyonlar için de düğmeye bastı.

Ancak buna ve grupları müsaade vermedi.

Mossad özel dedektiflerle takip etti

Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye nazaran MİT, Mossad’ın Türkiye’deki maksatlarını özel dedektifler aracılığıyla takip ettiğini belirledi.

Çalışma kapsamında, İsrail istihbarat servisinin, irtibatlı olduğu özel dedektifler aracılığıyla maksatlarına yönelik biyografik bilgi toplama, keşif, tahkikat, fotoğraf-video dokümante, canlı takip, takip aygıtı yerleştirme üzere faaliyetler yürüttüğü saptandı.

9 kuşkulu tespit edildi

Konuya ait İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma çerçevesinde 9 şüphelinin de edindikleri bilgileri, özel dedektifler aracılığıyla Mossad’a sattığı tespit edildi.

Şüphelilerin HTS kayıtları ve MASAK bilgilerinin incelenmesinde, belirlenen gayelere yönelik, adres tespiti, uçuş bilgileri üzere dataların maddi menfaat karşılığında Mossad’a aktarıldığı anlaşıldı.

Eş vakitli operasyon düzenlendi

Bunun üzerine harekete geçen İstanbul Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şubesi ile Terörle Uğraş Şube Müdürlüğü takımlarınca sabah saatlerinde İstanbul ve İzmir’de eş vakitli düzenlendi.

Operasyonda, haklarında gözaltı kararı bulunan 9 şüpheliden 7’si yakalandı. Şüpheliler A.Y. ve M.K’nin ise tıpkı soruşturma kapsamında daha evvel tutuklandığı anlaşıldı.

Şüphelilerin adreslerinde ve üst aramalarında, 3 ruhsatlı tabanca, 50 fişek ile çok sayıda dijital gereç ele geçirildi.

Görüşme ağları çözüldü

Mossad’ın casuslarına yönelik yapılan operasyonun başlangıcı aslında 2022’ye uzanıyor.

MİT, Aralık 2022’de Mossad’ın özel dedektif ve taktik elemanlarına yönelik operasyon düzenlemiş, yakalanan 68 kişi hakkında da süreç yapılmıştı.

Bu operasyonla MİT, İsrail İstihbarat Servisi’nin casus ağına yönelik çalışmalarını daha da genişletti. 68 kişi ve ilişkileri üzerinden ayrıntılı incelemelere başladı. Şahısların görüşme ağları çözüldü.

Yapılan hassas çalışmalar doğrultusunda İsrail İstihbaratı ile irtibatı olan öteki özel dedektifler tespit edildi.

Mossad’ın casus belirleme tekniği

İsrail İstihbarat Servisi’nin, birinci teması araştırma şirketi maskesi ile kurduğu saptandı. Mossad’ın, görüştüğü her özel dedektifi ağına katmadığı, iş birliği kurmaya yatkın dedektifleri tercih ettikleri görüldü.

Mossad, kuracağı ağda yer alacağı şahısları belirlemek için evvel kolay araştırma işleri veriyor. Süreç içerisinde verdiği vazifelere gasp yahut suikast üzere aksiyonları ekliyor. Bu aksiyonlar keşif yaptırmaya kadar gidiyor.

Dedektifler de yabancı bir ülkenin istihbarat teşkilatı için çalıştığını biliyor. Ortadoğulu bireyleri takip ettiklerinden ötürü bu istihbarat servisinin Mossad olduğunun da farkında.

Ancak, maddi çıkarlarını önde tuttukları için İsrail İstihbarat Servisi ile ilgilerini deşifre olana kadar sürdürüyor.

Mossad casuslarına neler yaptırıyor?

Mossad’ın devşirdiği casuslarından ne istediği de merak edilen bir konu. İsrail İstihbarat Servisi, kaynakları üzerinden maksatlarına yönelik birçok bilgiye ulaşabiliyor.

Hedeflerinin resmi kayıtlardaki her türlü bilgisinden, ikametlerindeki ADSL-IP adreslerine kadar.

Bununla birlikte kaynaklarına eleman şebekesi kurdurma, canlı kurye temin etme, araştırma, keşif ve adres tespit etme, para transferi, darp/yaralama, gayelere yönelik soygun üzere aksiyonları de yaptırabiliyorlar.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın