Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. MİT Başkanı İbrahim Kalın, AA’nın ‘Yılın Kareleri’ oylamasında tercihlerini yaptı

MİT Başkanı İbrahim Kalın, AA’nın ‘Yılın Kareleri’ oylamasında tercihlerini yaptı

admin admin - - 4 dk okuma süresi
1 0

AA

Anadolu Ajansının (AA) her yıl düzenlediği “Yılın Kareleri” oylaması devam ediyor.

Siyasi isimlerden atletlere birçok kıymetli isim oylamaya katılarak tercihlerini yapıyor.

Bu isimlerden biri de Ulusal İstihbarat Teşkilatı (MİT) Lideri İbrahim Kalın oldu.

Kalın, AA muhabirleri ve foto muhabirlerinin yurt içinde ve dışında 2023 yılı boyunca çektiği fotoğrafları inceleyerek, “Haber”, “Çevre-Yaşam”, “Spor” ve bu yıla özel olarak belirlenen “Gazze: Kanıt” ve “Deprem: Umut” kategorilerindeki fotoğrafları oyladı.

56. saatte kurtarılan depremzede

Kalın, “Deprem: Umut” kategorisinde, Murat Şengül’ün, Kahramanmaraş merkezli sarsıntılarda İskenderun’daki enkazdan 56. saatte kurtarılan 16 yaşındaki Mahmut Salman’ın yüzüne yansıyan memnunluğu gösteren “Hoş geldin” başlıklı fotoğrafına oy verdi.

‘Kayıp’ başlıklı kareye oy verdi

“Gazze: Kanıt” kategorisinde ise Kalın’ın tercihi, İsrail’in Gazze’ye saldırısından yaralı kurtulan bir bayanın, kaybettiği yakınlarının başından ayrılmak istemediği anları görüntüleyen Ali Jadallah’ın “Kayıp” başlıklı fotoğrafı oldu.

Dolunay ve Akıncı birebir karede

MİT Lideri Kalın, “Haber” kategorisinde, Osmancan Gürdoğan’ın, Ankara’da düzenlenen TEKNOFEST için havalanan Bayraktar Akıncı İnsansız Hava Aracını, “Süper Ay” ile birlikte görüntülediği “Dolunay ve Akıncı” fotoğrafına oy verdi.

Çevre-Yaşam kategorisi tercihi

“Çevre-Yaşam” kategorisinde Alper Tüydeş’in, Bursa’nın Karacabey ilçesindeki “Dostluk hikayesi” ile tanınan balıkçı Adem Yılmaz ve leylek “Yaren”i birlikte görüntülediğiKimler gelmiş?” başlıklı fotoğrafa da oy verildi.

‘Hızlı ve doğal’

Kalın, “Spor” kategorisinde ise Arpad Kurucz’un, Budapeşte’deki Formula 1 Grand Prix idman tipinde çektiği “Hızlı ve doğal” karesini seçti.

“Muazzam bir görsel hafıza inşa etmişler”

MİT Lideri Kalın, Anadolu Ajansını “Yılın Kareleri” başlıklı fotoğraf oylamasını düzenlediği için tebrik ederek, şunları söyledi:

“Her yıl olduğu üzere foto muhabirleri dünyanın her yerinde ‘o an’ı yakalamayı başarmış ve ustalıklarını fotoğraf karesine yansıtabilmişler. Hakikaten bu ülkemiz ismine da çok gurur verici bir tablo. Etraf, ömür, haber, spor, Gazze’de yaşanan olaylar, Kahramanmaraş zelzelesi, gerçekten hafızalardan silinmeyecek anları vizörlerinden yakalayarak çok muazzam bir görsel hafıza inşa etmişler.

Bunlar ortasında seçim yapmak çok kolay değil. Zira her birinin ‘o an’a ait çok özel halleri var. Bir fotoğrafa bakarken verdiği ileti, anın kıymeti, estetik ögeler, ışık, kurgu, kompozisyon, bütün bunların hepsi dikkate alınıyor. Fakat hepsinde standartları çok yüksek bir görsel zenginlik var.”​​​​​​​

“Eminim bu kareleri seçene kadar da geride binlerce kare elendi”

Fotoğraflar ortasında seçim yapmakta zorlandığını belirten Kalın, “Çok hoş kareler. Eminim bu kareleri seçene kadar da geride binlerce kare elendi. Ancak o karelerin de her birinin çok değerli olduğunu biliyorum. O yüzden emeği geçen herkese, Anadolu Ajansına teşekkürlerimi ve tebriklerimi sunuyorum.” değerlendirmesi yaptı.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın