Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Milyonları Endişelendirecek Gelişme! İflaslarda Yüzde 8’lik Artış Olacak. Barometre Yükseliyor

Milyonları Endişelendirecek Gelişme! İflaslarda Yüzde 8’lik Artış Olacak. Barometre Yükseliyor

admin admin - - 6 dk okuma süresi
33 0

Allianz Commercial, 92 ülkeden, risk idaresi yapan 3 binden fazla uzmanın görüşleriyle hazırlanan Allianz Risk Barometresi’nin 13’üncüsünü yayınladı. Allianz’ın yıllık global iş dünyası riskleri araştırması Risk Barometresi’nde tasa duyulan esas global ticari risklerin başında siber hücumlar geliyor.

ForeksHaber’in aktardığına nazaran Risk Barometresi’nde yer verilen Allianz Trade iflas raporunda ise; 2024 yılında, global ticari iflasların arka arda üçüncü defa artış göstereceğine yer veriliyor. İflaslarda 2022’deki yüzde 1’lik küçük bir toparlanma ve 2023’teki yüzde 7’lik hızlanmanın akabinde, bu yıl yüzde 8 oranında artış bekleniyor.

Allianz Risk Barometresi için gerçekleştirilen risk anketi, dünyanın dört bir yanındaki işletmeler, Allianz müşterileri, brokerler ve sektörel ticaret kuruluşlar ile yapıldı. Risk Anketine en çok karşılık, 1.340 iştirakçi ve yüzde 44 iştirak oranıyla, yıllık geliri 500 milyon dolardan fazla olan büyük ölçekli şirketlerden geldi. Rapor için ayrıyeten, risk danışmanları, sigortacılar, üst seviye yöneticiler, hasar uzmanları ve Allianz Commercial ve öteki Allianz kuruluşlarının kurumsal sigorta segmentindeki risk idaresi profesyonelleriyle de anket yapıldı.

2024 yılı için telaş duyulan en önemli global ticari risklerin de sıralandığı raporda, birinci üçte sırasıyla siber hücumlar, ticari faaliyetlerde duraksama ve doğal afetler yer alıyor. Listede, iklim değişikliği yedinci sırayı alırken nitelikli iş gücü eksikliği onuncu olarak son sırada bulunuyor.

Dünyada ticari alacak sigortası başkanı Allianz Trade’in, Risk Barometresi kapsamında yer alan iflas raporuna nazaran ise; iflaslar global çapta bu yıl yüzde 8 artacak. Böylelikle 2022’deki yüzde 1’lik küçük bir toparlanma ve 2023’teki yüzde 7’lik hızlanmanın akabinde global iflaslarda arka arda üçünü sefer artış gerçekleşecek. İflaslardaki artışın temel nedeni ise fiyatlandırma gücünün azalması ve global talebin zayıflamasıyla şirketlerin gelirlerindeki artışta meydana gelen yavaşlama. Allianz Trade iflas raporunda yer alan datalara nazaran, gelirlerdeki bu yavaşlama, 2023’te geniş bir tabana yayılmış durumda. Yükselen üretim maliyetlerinin şirketlerin karlılığını olumsuz etkilediğini vurgulayan Allianz Trade ekonomistlerine nazaran, likidite durumlarındaki kötüleşmenin 2025 yılından evvel düzelmesi beklenmiyor.

NAKİT TAMPONU VAR LAKİN SIRF BÜYÜK ŞİRKETLERE AİT

Rapora nazaran; şirketler hala Euro Bölgesi’nde 3,4 trilyon euro ve ABD’de 2,5 trilyon dolar olmak üzere kıymetli ölçüde nakit fazlasına sahip. Fakat, bu nakit tamponlarının daha çok büyük firmalar ve teknoloji, tüketici gereksinimleri üzere makul bölümler özelinde ağırlaşmış durumda olduğuna dikkat çekiliyor. Raporda genel olarak, büyümenin daha uzun müddet düşük kalacak olması nedeniyle birden fazla şirketin nakit durumlarını operasyonlar yoluyla artıramadığı belirtiliyor. En kırılgan şirketler ve dalların, iki ortada bir derede kalmış durumda olduğu ve bunların başında da konaklama, ulaştırma ve perakende bölümlerinin geldiğine yer verilen raporda inşaat dalının de bu dalların yolundan gittiği belirtiliyor.

HER BEŞ ÜLKEDEN ÜÇÜ 2024 YILI SONUNA KADAR PANDEMİ ÖNCESİ TİCARİ İFLAS DÜZEYLERİNE ULAŞACAK

Allianz Risk Barometresi içerisinde yer alan Allianz Trade iflas raporuna nazaran ticari iflaslardaki olağanlaşma 2023 yılında gelişmiş iktisatların birçoklarında tamamlandı. 2023’te iflaslarda yüzde 47 artış ile ABD, yüzde 36 ile Fransa, yüzde 59 ile Hollanda, yüzde 35 ile Japonya ve yüzde 41 ile Güney Kore ön sıralarda yer aldı. Allianz Trade, global olarak her beş ülkeden üçünün 2024 yılı sonuna kadar pandemi öncesi ticari iflas düzeylerine ulaşmasını öngörüyor. Buna 2024’te yüzde 9 ile Almanya, yüzde 28 ile Hollanda ve yüzde 5 ile Birleşik Krallık üzere birçok Avrupa ülkesi dahil. ABD’de ticari iflasların bu yıl yüzde 22 oranında artması bekleniyor.

Raporda, Atlantik’in her iki yakasında da iflas sayılarının istikrara kavuşması için GSYH büyümesinin iki katına çıkması gerektiği lakin bunun 2025 yılından evvel gerçekleşmesinin güç göründüğü belirtiliyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın