Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Milyonlarca Ev Kadınını İlgilendiren Sorunun Yanıtını Canlı Yayında Açıkladı

Milyonlarca Ev Kadınını İlgilendiren Sorunun Yanıtını Canlı Yayında Açıkladı

admin admin - - 3 dk okuma süresi
11 0

AKP’nin seçim vaatlerinden biriydi. Konut hanımlarına, prim dayanağı verilmesi için çalışma başlatıldı.

Açıklamayı, Kanal 7 yayınına konuk olan Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan yaptı.

Ev bayanlarının sigortalılığı ve emekliliğiyle ilgili düzenleme hazırlıklarına yönelik soru üzerine Işıkhan, şunları söyledi:

“Ev bayanlarına üçte bir prim dayanağının verilmesi konusundaki çalışmalarımızı başlattık. İsteğe bağlı sigortalılık kapsamında, yükümlü olunan primin üçte birinin devlet tarafından ödenmesi istikametinde bir sistem kuruyoruz. Bunda katiyen bir sapma olmayacağını da bilhassa vurgulamak isterim. Amacımız orta vadede bunu uygulamaya aktarmak olacak.”

“PRİM GÜN SAYISINI DÜŞÜRME ÇALIŞMASI DEVAM EDİYOR”

Işıkhan, Bağkur’luların prim gün sayısının 9 bin günden 7 bin 200 güne düşürülmesine ait soruyu, şu biçimde yanıtladı:

“Sosyal güvenlik sistemimizin sürdürülebilirliğini sağlamak zorundayız. Bunu da prim gelirleriyle sağlıyoruz. Bu yüzden vatandaşlarımızı mümkün olduğu sürece istihdamda ve çalışma hayatında tutmaya uğraş ediyoruz. Emeklilik aslında bir sonuçtur. Hepimiz çalışıyoruz, belirli bir noktada hak ediyoruz. Burada olağan ki Bağkur’luların beklentisini hürmetle karşılıyorum. Bu bahiste çalışmalarımız devam ediyor. Gün sayısının 9 bin günden 7 bin 200’e düşürülmesi konusu da seçim öncesinde verilen bir vaatti. Biz bunu da yerine getireceğiz.”

“2 LİRA TEKNİK BİR ŞEY”

Asgari fiyatın net 17 bin 2 lira olarak belirlendiğinin anımsatılıp, 2 liraya dair kamuoyundaki spekülasyonlara değinen Işıkhan, fiyatı minimum fiyatın üzerinde olan tüm çalışanların da taban fiyat seviyesine kadar olan gelirlerinin hem damga hem de gelir vergisinden muaf tutulduğunu belirtti.

Işıkhan, minimum fiyatın, Taban Fiyat Tespit Komitesince belirlendiğine dikkati çekerek, şu bilgileri verdi:

“Asgari fiyat belirlenirken, günlük ve brüt olarak belirlenmekte. Biz net olarak tabir ediyoruz lakin brüt olarak belirleniyor. Saatlik ve aylık meblağlar da buna nazaran hesaplanıyor. Büsbütün teknik bir şey. Taban Fiyat Tespit Komitesinin yaptığı bir düzenleme. Artık buna nazaran de 2024 yılı brüt minimum fiyatın aylık meblağı brüt olarak 20 bin 2 lira 50 kuruş olarak belirlendi. Saatlik fiyatı da 88 lira 90 kuruş olarak belirlenmiş. Kesintilerin akabinde da net minimum fiyat meblağı da 17 bin 2 lira 12 kuruş olarak belirleniyor. Biz de bu sayısı söz ettik.”

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın