Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Meteoroloji’den İstanbul için yeniden kar alarmı

Meteoroloji’den İstanbul için yeniden kar alarmı

admin admin - - 7 dk okuma süresi
28 0

İstanbul’un yüksek kısımlarında sabah saatlerinde kar yağdı. Pendik’te Aydos Ormanı bölgesi ve etrafı kar yağışının akabinde beyaza büründü. Oluşan kartpostallık görüntü havadan görüntülendi.

Yapılan son değerlendirmelere nazaran, ülke genelinin modüllü ve çok bulutlu, Marmara’nın doğusu, İç Anadolu (Kayseri ve Niğde hariç), Batı ve Orta Karadeniz, Doğu Karadeniz kıyıları, Doğu ve Güneydoğu Anadolu (Kars ve Ardahan hariç), Kütahya, Manisa, Kahramanmaraş, Osmaniye, Hatay, Gümüşhane etrafları, Çanakkale, Kırklareli ve Tekirdağ’ın doğusu ile Mersin’in batı kısımlarının aralıklı yağışlı geçeceği varsayım ediliyor.

Orta ve Doğu Karadeniz kıyıları ile Akdeniz kıyı kesitlerinde yağmur, Marmara’nın kuzeyinde karla karışık yağmur ve yükseklerinde kar, iç kısımlarda kar halinde olması beklenen yağışların; kuzey bölümleri başta olmak üzere İstanbul etrafları, Kırklareli ve Tekirdağ’ın doğusu ile Kocaeli’nin kuzeyinde vakit zaman kuvvetli olması bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde pus ve yer yer sis ile birlikte iç ve doğu bölgelerde buzlanma ve don olayı görüleceği iddia ediliyor. Doğu Karadeniz’in iç kısımları ile Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunda çığ tehlikesi bulunmaktadır.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan varsayımlara nazaran hava sıcaklıkları kuzey ve iç bölümlerde mevsim normallerinin 1-3 derece altında, başka yerlerde mevsim normalleri civarında seyredecek. Rüzgârın çoklukla kuzey ve kuzeydoğu taraflardan hafif orta sıra orta kuvvette, Marmara ve Kıyı Ege’de kuvvetli ve kısa vadeli fırtına (50 ila 70 km/saat) biçiminde eseceği kestirim ediliyor.

4 KENT İÇİN SARI ALARM

Meteoroloji yarın Balıkesir, Çanakkale, İstanbul, İzmir için sarı kodlu ikazda bulundu.

ÇANAKKALE VALİLİĞİ’NDEN FIRTINA UYARISI

Meteorolojinin ikazlarına nazaran, yarın Çanakkale’de fırtına bekleniyor. Çanakkale etraflarında kuzey taraflardan kuvvetli ve yer yer saatteki suratı 50 ile 80 kilometre olması beklenen fırtına nedeniyle Çanakkale Valiliği, vatandaşları dikkatli olmaları konusunda uyardı. Mevzuyla ilgili Çanakkale Valiliği’nden yapılan açıklamada, “Yapılan son değerlendirmelere nazaran; yarın (Salı) rüzgarın, Çanakkale etraflarında kuzey taraflardan kuvvetli ve yer yer fırtına (50-80 km/saat) formunda esmesi beklendiğinden ağaç ve direk devrilmesi, çatı uçması ve ulaşımda aksamalar üzere aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunması gerekmektedir. Kamu kurum ve kuruluşlarımız tarafından gerekli önlemler alınmakla bir arada vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği açısından dikkatli olmaları kıymetle rica olunur” denildi.

PENDİK’TE KARTPOSTALLIK KAR GÖRÜNÜMÜ HAVADAN GÖRÜNTÜLENDİ

İstanbul’da yağan yağmur, bu sabah havaların soğumasıyla birlikte yerini kar yağışına bıraktı. Hava sıcaklığının 0 ile -2 ortasında değiştiği Aydos Ormanı ve etrafı kar yağışı nedeniyle beyaz gelinliğini giydi. Pendik’te zirveye yakın binaların ise çatıları karla kaplandı. Kartpostallık imajların oluştuğu mahalleler havadan görüntülendi.

BİRÇOK İLÇE BEYAZA BÜRÜNDÜ

Pendik, Kartal, Tuzla, Sultanbeyli ve Ataşehir’de aralıklarla sulu kar yağarken Ümraniye’nin yüksek kısımları ile Üsküdar Çamlıca Zirvesi’nde kar yağışı tesirini gösterdi. Avrupa Yakası’ında ise Arnavutköy, Beylikdüzü, Büyükçekmece, Başakşehir’de kar tesirini göstermeye devam ediyor.

Kar yağışının görüldüğü bölgelerde görüş arasının de düşmesiyle şoförler trafikte daha dikkatli araç kullandı. TEM oto yolu ve D-100 kara yolunda araç yoğunluğu meydana geldi.

“KAR BU GECE DE DEVAM EDECEK”

CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen, “İstanbul’da bu bugün yükseklerde karla karışık yağmur ve kar var. Rüzgâr kuzeyden fırtına suratına ulaşacak. Deniz tesirinden ötürü kuzeyi başta olmak üzere vakit zaman kar yağışı kuvvetlenebilecek. Sıcaklık 4 C. Kış lastiğiniz yoksa aracınızla çıkmayın. Kar bu gece de devam edecek. Kent içinde karla karışık yağmur var.”

ULUDAĞ’DA KAR KALINLIĞI 76 SANTİMETREYE ULAŞTI

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan bilgiye nazaran, Uludağ Oteller Bölgesinde kar kalınlığı, son yağışların akabinde 76 santimetreye yükseldi. Hava sıcaklığının en düşük sıfırın altında 8, en yüksek sıfırın altında 3 derece olarak ölçüldüğü Uludağ’da, kar yağışının gün boyunca aralıklarla devam etmesi bekleniyor.

Bazı vilayetlerde beklenen hava durumuyla günün en yüksek sıcaklıkları ise şöyle:

Ankara: Kesimli ve çok bulutlu, öğlen saatlerinde hafif kar yağışlı 4

İstanbul: Modüllü ve çok bulutlu, aralıklı karla karışık yağmur ve yükseklerinin kar yağışlı (Yağışların, kuzey kesitleri başta olmak üzere vakit zaman kuvvetli olması bekleniyor.) 5

İzmir: Modüllü ve çok bulutlu 10

Adana: Kesimli ve çok bulutlu 13

Antalya: Kesimli ve çok bulutlu 15

Samsun: Çok bulutlu ve aralıklı yağmurlu, yüksekleri karla karışık yağmurlu 8

Trabzon: Çok bulutlu, aralıklı yağmurlu, yüksekleri karla karışık yağmurlu 8

Erzurum: Çok bulutlu, aralıklı hafif kar yağışlı – 6

Diyarbakır: Modüllü ve çok bulutlu, aralıklı karla karışık yağmurlu, yüksekleri kar yağışlı

patronlardunyasi.com

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın