Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Menajerlik şirketi, Beşiktaş’ın iflasını istedi! Vida transferi kulübün başına bela oldu!

Menajerlik şirketi, Beşiktaş’ın iflasını istedi! Vida transferi kulübün başına bela oldu!

admin admin - - 3 dk okuma süresi
21 0

Dinçer GÖKÇE

İstanbul 3. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde görülen davaya nazaran Hırvat oyuncu Vida, 4 Ocak 2018’de Beşiktaş’a transfer oldu. Vida’nın menajeri Küresel Menajerlik şirketi ile kulüp ortasında 5 Şubat 2018’de protokol imzalandı.

2 MİLYON EURO’LUK FATURA!

Eski futbolcu Uğur Avadan’a ilişkin şirket, mukavele gereği menajerlik alacağı olduğu münasebeti ile 1 milyon 935 bin Euro’luk fatura kesti. Faturaya ait ödeme yapmayan Beşiktaş, anılan faturayı da şirkete iade etti. Taraflar ortasında yürütülen görüşmelerden sonuç çıkmadı; husus yargıya taşındı.

KULÜBE KARŞI İCRA TAKİBİ

Global Menajerlik, Beşiktaş Futbol Yatırımları San. ve Tic. AŞ’ye karşı 2022’de İstanbul 13. İcra Dairesi’nde icra takibi başlattı. Kulüp avukatları takibe itiraz etti. Şirket avukatları bu kere itirazın iptali ve Beşiktaş’ın iflası istemi ile dava açtı.


Hırvat defans oyuncusu Vida, şimdilerde Yunan AEK’da top koşturuyor.

BEŞİKTAŞ: İSTENEN PARA FAHİŞ

Global Menajerlik ismine mahkemeye sunulan 22 Ekim 2022 tarihli dava dilekçesinde ‘menajerlik paramızı alamadık’ derken Beşiktaş ismine yapılan savunmada ise özetle “Protokolde tahkim kaidesi var. Ticaret mahkemesi yetkili değil. Beşiktaş’a karşı iflas davası açılması hukuka muhalif. Taraflar ortasında rastgele bir menajerlik mukavelesi de yok. Davacının alacağı varsa bile bu zamanaşımına uğradı. Talep edilen fiyat de fahiş” denildi.

İSTİNAF O KARARI KALDIRDI

Mahkeme, yaptığı yargılama sonrası, ‘tahkim şartı’ münasebeti ile davanın reddine karar verdi. Küresel Menajerlik avukatı bu karara itiraz etti. Belgeye bakan İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 17. Hukuk Dairesi, birinci derece mahkemesini ortadan kaldırdı.

Kararın münasebetinde şu kıymetlendirme yer aldı:
“İflas davaları kolay adaba tabi. Mahkemece, hak arama özgürlüğünü kısıtlayacak biçimde tahkim kuralının varlığı nedeniyle davanın yöntemden reddine karar vermesi yerinde değil.”


Beşiktaş’ın iflasını isteyen menajer Uğur Avadan’ın, Mertens ve Toreira’nın da transferlerinde rol aldığı anlaşıldı.

İLK DURUŞMA 25 OCAK’TA YAPILDI

Daire’nin, birinci derece mahkemesini kaldırması sonrası evrak tekrar İstanbul 3. Asliye Ticaret Mahkemesi’ne geldi. Evraka tekrar bakan mahkeme, birinci duruşma için 25 Ocak’a gün verdi. Anılan duruşmada, taraflar talep ve savunmalarını sundu. Bu ortada, Beşiktaş’ta 4,5 dönem top koşturan defans oyuncusu Vida, 2 yıl evvel Yunanistan Harika Lig takımlarından AEK’e transfer olmuştu.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın