Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Mehmet Şimşek: Türkiye’de enflasyon düşecek

Mehmet Şimşek: Türkiye’de enflasyon düşecek

admin admin - - 7 dk okuma süresi
36 0

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Meclisi’nin 2024 yılı birinci olağan toplantısı; “Nitelikli, Sürdürülebilir, Rekabet Gücü Yüksek Yeni Jenerasyon Bir Sanayi İçin Yatırım ve Üretimin Gereksinim Duyduğu Finans Siyasetlerinin Önemi” ana gündemiyle gerçekleştirildi.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “İstanbul Sanayi Odası Ocak Ayı Meclis Toplantısı”nda finansman modelleri konusunda sunum yaparak, iktisadı ile ilgili büyüme maksatlarını açıkladı.

Türkiye’nin büyümesinin global büyüme sayıları ortalamasını geçeceğini belirten Bakan Şimşek, “Temelde büyüme meselemiz yok. Son 20 yılda büyüme yüzde 5,4 oldu. Çin hariç bu kadar uzun soluklu, makul seviyede büyüyen ender ülkelerden bir tanesiyiz.” dedi.

Şimşek, konuşmasında kaynakların nitelikli endüstriye, verimli alanlara faal bir şeklide kanalize edilmesi için fiyat istikrarının gerekli olduğunu belirterek, endüstricinin takviyesi istedi.

Ekonomi programının 3 hedefi

Şimşek, iktisat programının 3 gayesini şu sözlerle açıkladı:

OVP’nin ana amacı fiyat istikrarıdır, fiyat istikrarının olmadığı bir yerde öngörülebilirlikten bahsedemezsiniz, nitelikli, sürdürülebilir ve rekabetçi bir sanayi olmaz. İkinci gayemiz mali disiplinin tesis edilmesidir, üçüncüsü de sürdürülebilir bir cari açık. Yapısal ıslahatlar amacı gerçekleştirecek ve kalıcı olmaya sağlar. Programın özü fiyat istikrarı. Sürdürülebilir yüksek gelir, daha adil bir gelir dağılımı hedefliyoruz.

“Hedefler sabırla uygulandığında enflasyon düşecek”

Bakan Şimşek, açıkladığı fiyat istikrarı, mali disiplin ve sürdürülebilir bir cari açık maksatlarının sabırla uygulandığında enflasyonun düşeceğine inandıklarını lisana getirerek şöyle konuştu:

Türkiye’de enflasyon yerçekimine direnmeyecek, düşecektik. Tek şartı, program sabırla uygulanacaktır.

Bakan Şimşek, konuşmasında programların, dezenflasyonun bir süreç olduğunu belirterek, Türkiye’nin düşüşü için bir geçiş periyodunda olduğunu ve aylık olarak sonuçların alınmaya başladığını belirtti.

“Büyümeyle enflasyon ortasında tansiyon yok”

Büyümeyle enflasyon ortasında bir tansiyon olmadığını belirten Şimşek, bu türlü bir tansiyonun olsa da kısa vadeli olacağını kalıcı olmayacağını vurguladı.

“Tekerleği tekrar keşfetmeyeceğiz”

Ekonomi siyasetinde memleketler arası normlara uyulmasının kıymetine işaret eden Şimşek, tekerleği yine keşfetmeyeceklerini memleketler arası kuralları uygulayarak gayeye ulaşılacağını aktararak şöyle konuştu:

Kurala dayalı ve şeffaf bir program olacak. Ana maksat fiyat istikrarıdır. Program, sabırla ve kararlılıkla uygulanacaktır. Bu program, siyasi sahipliği olan bir programdır. Bu program süreksiz bir heves değildir. Tekerleği yine keşfetmeyeceğiz. Fed, AB enflasyonu nasıl indirdiyse biz de o denli yapıyoruz.

“Yüksek katma kıymetli alanlara yoğunlaşın”

Bakan Şimşek, sanayicilere seslenerek kendilerinden beklentileri şu sözlerle ifade etti:

Yüksek katma bedelli alanlara yoğunlaşmanızı istiyoruz. İplik dahi üretseniz markalaşın. Evvel bölgede sonra Türkiye’de sonra dünyada. Dijitalleşme, sürdürülebilirlik, ihracat ve istihdam. Türkiye yapay zekada gelişmekte olan ülkelerden daha uygun bir noktada. Altyapı-inovasyon, beşeri sermayede Türkiye çok berbat bir pozisyonda değil. Gelişmiş ülkelere yakın fakat endüstrimizin buna odaklanması lazım. Türkiye bu alanda en rekabetçi ülkelerden biri.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in açıklamalarından öne çıkanlar:

2024’te global ticarette canlanma bekliyoruz.

-Küresel ticarette muhafazacı siyasetler yeni değil. Yeni ve değerli bir trend var. Dost ülkelerden ticaret. Uzak ülkelerden tedarik azalıyor, yakındaki dost ülkelerden ticaret artıyor.

-Geçen sene sarsıntı hariç bütçe açığı yüzde 1,7’dir. Zelzele süreksiz bir şoktur bizimle birlikte bir müddetliğine harcamaları yapacağız. Ancak kalıcı değildir. Maliye siyaseti ayağında bir korkuya gerek yoktur.

-Verginin tabanını genişleteceğiz. Verginin hakkıyla alınmadığı alanlarda uğraş göstereceğiz.

-Kripto düzenlemesini yakın vakitte Meclis’e gönderiyoruz.

-Kur oynaklığı azalıyor. TL’de opsiyonların ima ettiği kur oynaklığı şu anda nispeten istikrarlı ülkelere benzeri biçimde gidiyor. KKM’den çıkışı hedefliyoruz. KKM, dezenflasyonla çabayı zorlaştırıyor, mali transfer sistemini bozuyor, kamunun üzerinde bir yük oluşturuyor, piyasaları bozmadan çıkacağız, sabırla ve vakitle çıkacağız.

-Kaynak girişi var. Önümüzdeki periyotta kaynağa erişimde sorun önemli bir biçimde azalacak.

Yatırım ortamı güzelleştirilecek. Düzenlemelerle değil, yanlışsız uygulamalarla yapılır. Rekabet gücündeki kalıcı artış için ıslahat olmazsa olmaz. Bütün bunlar bizi büyümeye taşıyacak.

Ülkenin risk primi düştü. Bankaların kredileri devlet borçlanırken fiyatlamalar buradan gidiyor. Türkiye çok yüksek fark ödüyordu, artık daha düşük bir fark ödüyoruz. Dolayısı ile program çalışıyor.

-İç talepte yumuşama var. Devam edecek. Cari açık evvel 40 sonra da 30 milyar dolara inecek. Dış ticaret açığı daha da düşecek. Rezerv yeterliliği konusu 1 katına çıkarmamazı lazım şu anda 0,8 katındayız. Not görünümde iyileşeme var. Not artışları peyderpey gelecek. Durağından olumluya geçtiler.

-Sanayide önceliklerimiz daha çok yatırım, nitelikli istihdam, daha çok istihdam, üretim ve ihracat.

-Türk Eximbank 50 milyar dolarlık dayanak verecek. Yetmez bizim bunu daha da artırmamız lazım. Bu yıl birinci fırsatta sermayeyi artırmayı planlıyoruz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın