Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Mehmet Şimşek, Türk Eximbank aracılığı ile ihracatçıya verilecek desteği açıkladı

Mehmet Şimşek, Türk Eximbank aracılığı ile ihracatçıya verilecek desteği açıkladı

admin admin - - 5 dk okuma süresi
9 0

Türk Eximbank, Türkiye’deki en büyük kredi hacmine sahip 9’uncu banka ve Türkiye’nin en büyük alacak sigortası kuruluşu olarak faaliyete geçti.

Türk Eximbank’ın, ihracatçılara bu yıl 50 milyar dolarlık dayanak vereceği belirli oldu.

Bu yıl ihracatçılara 24 milyar dolar kredi, 26 milyar dolar da sigorta ve garanti olmak üzere toplam 50 milyar dolarlık dayanak sağlamanın hedeflediğini bildirdi.

“İhracatçılarımızı güçlü bir halde desteklemeye devam ediyoruz”

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ihracatçılara verilmesi planlanan dayanağı şu sözlerle lisana getirdi:

İhracatçılarımızı güçlü bir halde desteklemeye devam ediyoruz. Sermayesini güçlendirdiğimiz Türk Eximbank bu yıl ihracatçılara 50 milyar dolar dayanak sağlamayı hedefliyor. İhracatımızın büyümeye katkısını artırmak, istikrarlı ve sürdürülebilir yüksek büyüme amacımıza ulaşmak için ne gerekiyorsa yapacağız.

“Türk Eximbank 2023’te ihracatçılara 42 milyar dolar takviye verdi”

Türk Eximbank Genel Müdürü Ali Güney, kelam konusu takviyeyle ilgili bugün bilgi paylaşarak, şöyle konuştu:

2023 yılında ihracatçılarımıza 19,6 milyar dolar nakdi kredi sağladık ve 22,4 milyar dolar fiyatındaki vadeli alacağı sigorta ederek, onları tahsilat riskinden koruduk. İhracatçılarımızın itimatla ihracat yapmalarını sağladık. Böylelikle, 2023 yılında ihracatçılarımıza 42 milyar dolar dayanak vermiş olduk.

“KOBİ hissesi 2023 yılı sonunda yüzde 84,2 düzeyine yükseldi”

Güney, ihracatın tabana yaygınlaşması için KOBİ’lerin banka takviyelerine erişimine büyük değer verdiklerini aktararak, Türk Eximbank dayanaklarından faydalanan ihracatçılar ortasında 2020 yılında yüzde 70 olan KOBİ hissesini 2023 yılı sonunda yüzde 84,2 düzeyine yükselttiklerini bildirdi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı bankanın yapısını güçlendirdi

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın yaptığı sermaye artışlarıyla bankanın sermaye yapısının hayli güçlendiğine dikkati çeken Güney, şunları kaydetti:

Bakanlığımızın Temmuz 2023’te 6,8 milyar lira ve bu yılın birinci günlerinde 3,3 milyar lira olmak üzere yapmış olduğu 10,1 milyar liralık nakdi sermaye takviyesinin kaldıraç tesiriyle Bankamızın başta KOBİ’ler olmak üzere tüm ihracatçılara sağlamış oluğu finansman takviyesi artarak devam edecektir. 2024 yılında da global konjonktürde yaşanan aksiliklere karşın, ülke olarak ihracat amacımızı gerçekleştirmek için ihracatçımıza olan kredi ve alacak sigortası takviyemizi daha da artırarak 50 milyar dolar düzeyine çıkarmayı planlıyoruz. Bu takviyenin 24 milyar doları kredi ve 26 milyar doları sigorta ve garanti olarak sağlanacak.

“İhracatçıların finansmana erişim maliyetlerini azalttık”

Güney, katma pahalı ve yüksek teknolojili yapan firmaların finansmana erişimini kolaylaştırmak için çok kıymetli bir adım atarak kredi teminat yapısını bankacılık kesimindeki uygulamalar doğrultusunda çeşitlendirdiklerine işaret ederek, şu bilgileri verdi:

İhracatçılarımızın kredi ve ihracat değerliliğini ölçerek değerlendirmeye tabi tutuyoruz. Bu kıymetlendirme sonucunda ihracatçı firmalarımız, teminat mektubunun ve Bankamız ‘İhracat Alacak Sigortası Poliçesi’nin yanı sıra kesimdeki başka ticari bankalarda da olduğu üzere menkul değer rehini, kefalet kurumlarının kefaleti, ipotek, gerçek ve hukuksal kişi kefaletleri üzere öteki alternatif teminat cinsleri ile Eximbank kredi programlarından yaralanabilecek. Bu uygulamanın hayata geçmesiyle ihracatçıların finansmana erişim maliyetlerini azaltarak dayanaklarımızın erişilebilirliğini artırdık.

“Reeskont kredi faizleri sabitlendi”

Bankanın nakdi kredi dayanaklarından en kıymetlisinin Merkez Bankası kaynaklı Türk lirası reeskont kredisi olduğunu belirten Güney, şunları söyledi:

Merkez Bankamız tarafından Temmuz 2023’ten itibaren sunulan günlük reeskont kredi limitleri 10 kat artırılarak 3 milyar 50 milyon liraya yükseltildi. Bu limitin 2 milyar 50 milyon liralık kısmı Türk Eximbank’a tahsis edildi. İhracata ve ihracatçıya olan dayanağın değerli bir göstergesi olarak Türk Lirası reeskont kredileri faiz oranı, Merkez Bankamız tarafından yüzde 25,93 olarak belirlenerek sabitlendi. Böylelikle bankacılık kesiminde süratle yükselen ticari kredi faizlerine karşın firmalarımızın uygun maliyetli finansmanla ihracatlarını artırmalarına imkan sağlanmış oldu.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın