Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Mehmet Şimşek: Deprem fonunun faaliyete geçmesi için son aşamaya gelindi

Mehmet Şimşek: Deprem fonunun faaliyete geçmesi için son aşamaya gelindi

admin admin - - 4 dk okuma süresi
24 0

AA

Türkiye, geçen yıl meydana gelen yıkıcı zelzelelerin tesirini yaşamaya devam ediyor. bölgesindeki tekrar imar çalışmalarının finanse edilmesi için ilgili ünitelerin eş güdüm içinde çalışması amaçlanıyor.

Mehmet Şimşek, afet bölgelerinde, bilhassa 6 Şubat 2023 tarihli Kahramanmaraş zelzelelerinin tesirli olduğu alanlardaki tekrar imar ve inşa projelerinin, planlı halde ve kurumların eş güdümü içinde finanse edileceğini bildirdi.

Şimşek, geçen yıl maddeleşen kanunla altyapısı oluşturulan Afet Tekrar İmar Fonu’na ait değerlendirmede bulundu.

“Afet Yine İmar Fonu” kuruldu

Şimşek, söz konusu kanunla birlikte AFAD tarafından doğal afetler sonrasında genel hayata tesirli afet bölgesi ilan edilen alanlarda imar, altyapı ve üstyapı çalışmaları için gerekli kaynağın sağlanması, yönetilmesi ve ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına aktarılması emeliyle Afet Tekrar İmar Fonu’nun kurulduğunu söz etti.

Mehmet Şimşek, fonun Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bağlı olacağı bilgisini de paylaştı.

Fonun idare şurası ilgili bakanlardan oluşuyor

Şimşek, fonun idare heyetinin; Hazine ve Maliye Bakanı başkanlığında, Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği, Güç ve Doğal Kaynaklar, Tarım ve Orman, İçişleri, Ulaştırma ve Altyapı bakanları ile Strateji ve Bütçe Lideri’nden oluştuğunu bildirdi.

Kaynağın ödeneği belirlendi

Fonun kaynaklarına ait de bilgi veren Şimşek, şu bilgiyi verdi.

Bu kaynaklar, yurt içi ve dışı kaynaklı her nevi nakdi bağış, yardım, hibe ve tahvil dahil krediler ile bütçeye bu hedefle konulacak ödenekten oluşacak.

“Fona ilişkin çalışmalar tamamlandı, düzenleme Resmi Gazete’de yayınlanmak üzere Cumhurbaşkanlığına gönderildi”

Şimşek, fonun bu kaynakları kanunda belirtilen hedef doğrultusunda ve idare konseyi kararları çerçevesinde ilgili projelere, gerçekleşmelere bağlı olarak aktaracağına işaret ederek şu değerlendirmede bulundu:

Fonun yapısı ve işleyişine ait yöntem ve temellerin belirlenmesi hedefiyle Bakanlığımız uyumunda yürütülen Afet Tekrar İmar Fonu Yönetmeliği’ne ait çalışmalar tamamlandı ve düzenleme Resmi Gazete’de yayınlanmak üzere Cumhurbaşkanlığına gönderildi. Yönetmeliğin yayınlanması sonrasında afet bölgelerinde, bilhassa 6 Şubat tarihli Kahramanmaraş sarsıntılarının tesirli olduğu alanlardaki yine imar ve inşa projeleri, planlı bir halde ve kurumların eş güdümü içinde finanse edilecektir.

“Uygun maliyetli dış finansman imkanlarından yararlanılacak”

Bu sayede, öncelikle uzun vadeli ve uygun maliyetli dış finansman imkanlarından yararlanılmasının, kaynakların verimli, faal ve şeffaf halde kullanılmasının sağlanacağını vurgulayan Şimşek, şöyle konuştu:

Fon, bağımsız kontrol standartlarına uygun olarak denetlenecek ayrıyeten Sayıştay kontrolüne de tabi olacak. Bu çerçevede, belirlenen hedefler doğrultusunda ilgili kurumlarımızla yakın iş birliği içinde çalışmalarımız devam edecek.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın