Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Mehmet Şimşek açıkladı: Kartlı ödemeler ve fenomenler yakın takibe alındı

Mehmet Şimşek açıkladı: Kartlı ödemeler ve fenomenler yakın takibe alındı

admin admin - - 5 dk okuma süresi
33 0

AA

Hazine ve Bakanı Mehmet Şimşek, vergi kayıp ve kaçağının önlenmesi gayesiyle yürüttükleri çalışmalarla ilgili kamuoyunu bilgilendirdi.

Küresel ölçekte hissesi süratle artan e-ticaretin kullanım oranının Kovid-19 salgınıyla Türkiye’de de yükseldiğine işaret eden Şimşek, e-ticaretin artmasının elektronik ödemelerde de yüksek artışları beraberinde getirdiğini söyledi.

Gelir Yönetimi Başkanlığı’nın elektronik ödemelere ait bilgileri, aracı hizmet sağlayıcıları, bankalar ile ödeme ve elektronik para kuruluşlarından aldığını lisana getiren Şimşek, “Elektronik ödemelere ait datalar üzerinden elektronik ortamda mal ve hizmet alım satımı yapan firmalar hakkında ayrıntılı çalışma başlattık ve bu kapsamda ödeme kayıtlarından hareketle yaklaşık riskli 250 bin mükellefi tahlile tabi tuttuk.” diye konuştu.

Sosyal medyadan gelir elde edip mükellef olmayanlar tespit edildi: Gerekli süreçler başlatıldı

Yürütülen çalışmalar kapsamında toplumsal medya uygulamalarından gelir elde edenleri de izlemeye aldıklarını vurgulayan Şimşek, şöyle devam etti:

“Başta fenomenler olmak üzere, Instagram, Twitch, TikTok ve Facebook üzere toplumsal medya uygulamalarından gelir elde edip, bu gelirleri beyan etmeyenler hakkında çalışma başlatıldı. Bu şahısların tahsilat usulü olarak çoklukla elektronik ödeme kuruluşlarını tercih ettikleri dikkate alınarak, tahlilin kapsamı toplumsal medya uygulamalarını da kapsayacak biçimde genişletildi. Bu kapsamda toplumsal medya uygulamaları üzerinden gerek içerik sağlayıcı olarak gerekse mal yahut hizmet satışı gerçekleştirerek gelir elde eden çok sayıda kişi tespit edildi. e-Ticaret ve toplumsal medya uygulamalarına yönelik yapılan tahlil çalışmaları sırasında gelir elde ettiği halde hiç vergi mükellefiyeti bulunmayanlar tespit edilerek gerekli süreçler başlatıldı.”

Şimşek, bunun yanında, elde ettiği yararı beyanlarına hiç yansıtmayan, eksik yansıtan mükelleflere de rastlanıldığına dikkati çekerek, bunlar hakkında istekli ahenk ve izaha davet uygulamaları dahil tüm süreçlerin devreye alındığını lisana getirdi.

Vergi kayıp ve kaçağının önüne geçilmesi için yapılan çalışmaların devam edeceğini vurgulayan Şimşek, mükelleflerin uyumsuzluklarının giderilmesi için bilgilendirme ve rehberlik çalışmalarının da yapıldığını anlattı.

“KDV kontrolleri kapsamında 6 bin 200 mükellef tahlil edildi”

Bakan Şimşek, adapsız KDV uygulamalarına yönelik şikayetler üzerine KDV oran kontrollerine tartı verdiklerini belirterek şunları kaydetti:

“Saha kontrolleri sürat kesmeden devam ediyor. Restoran ve kafelerde yüzde 1 KDV oranıyla gerçekleştirilen satışları ağır olarak denetleyen Gelir Yönetimi Başkanlığı’mız, kontrollerine büfe ve gibisi yerleri de ekledi. Perakende satışında KDV oranı ‘sıfır’ olan eserleri satan büfe üzere yerlerde, KDV’ye tabi başka eserlerin satışlarının sigara satışı üzere gösterilerek KDV’siz satıldığını tespit eden Başkanlık, bu yolla KDV’de meydana gelen kaybı dikkate alarak gerekli vergi ve ceza uygulamalarına başladı.”

“39 bin mükellef denetlenirken 2 milyar lira KDV matrah farkı tespit edildi ve gerekli süreçler yapıldı”

Restoran ve kafelerde yüzde 1 KDV oranıyla gerçekleştirilen satışlar dikkate alınarak, yaklaşık 6 bin 200 mükellefin tahlil edildiğini ve gerekli süreçlerin başlatıldığını lisana getiren Şimşek, “Şahsıma toplumsal medya üzerinden gelen ihbar üzerine, restoran ve kafelerde yüzde 1 KDV oranıyla gerçekleştirilen satışlar nedeniyle 39 bin mükellef denetlenirken 2 milyar lira KDV matrah farkı tespit edildi ve gerekli süreçler yapıldı.” dedi.

“Vergi ödemeyenlerin üzerine gidiyoruz”

Şimşek, yürütülen bu çalışmaların, vergi adaletinin güzelleştirilmesine yönelik sürecin değerli başlangıcı olacağına dikkati çekerek şu değerlendirmede bulundu:

“Bakanlık olarak vergi kayıp ve kaçağını önlemek için pek çok kesim ve alanı yakın izlemeye aldık. Hem saha kontrolleri hem de elektronik uygulamalar yoluyla öbür kontrollerimizi ağırlaştırdık. Kontrollerimizde önemli vergi kayıplarını tespit ettik, bunların önüne geçmemiz büyük kıymet taşıyor. Kontrol gruplarımız hem alanda hem de başka uygulamalar yoluyla vergi kayıp ve kaçağına göz açtırmayacak. Vergi ödemeyenlerin üzerine gidiyoruz.”

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın