Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Mehmet Özhaseki: 390 bin depremzede aileye ev vermek zorundayız

Mehmet Özhaseki: 390 bin depremzede aileye ev vermek zorundayız

admin admin - - 5 dk okuma süresi
39 0

İHA

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, bakanlığı tarafından Kayseri’de düzenlenen Kentsel Yeşil Alanların Sürdürülebilir İdaresi Çalıştayı’na katıldı.

Burada konuşan Bakan Özhaseki, sarsıntı bölgelerinde devam eden çalışmalar hakkında bilgi verdi.

“Yaraların sarılabilmesi ismine büyük bir çaba verdik”

Özhaseki, “Devlet olarak birinci andan itibaren fevkalade bir refleks gösterdik. Cumhurbaşkanımız 04.17’den 1 dakika kadar sonra haberdar edilir. Telefonun başına geçer, bütün valileri sırayla arar. Olayın vahametini görünce bütün bakan arkadaşlarımızı seferber eder.

O devir ben genel lider yardımcısıydım. 810 belediyemizin tamamını o bölgeye sevk ettik. Bütün millet ayaktaydık. Yaraları sarmaya çaba ettik. Arama kurtarma çalışmaları, iaşe üzere bir kadro yemek gereksinimlerin karşılanması üzere. Orada birinci anda yapılması gereken işlerin bitmesinden sonrada yaraların sarılabilmesi ismine büyük bir gayret verdik.

Bugüne kadar süren süreçte 1 yıllık büyük uğraşta nitekim büyük bir muvaffakiyete imza attık. Biz her vakit şunu söz ediyoruz. O periyotta yalnızca millet olarak ayaktaydık. Bu türlü bir milletin modülü olmak, onun bir üyesi olmakta hepimiz için bir onur vesilesi.” dedi.

“Devlet olarak hak sahibi 390 bin aileye konut vermek zorundayız”

Bakan Özhaseki, “Bu işler AFAD’ın uyumunda yürüyor. Onların tespitlerine nazaran şuanda konut olarak hak sahibi 390 bin aileye mesken vermek zorundayız. Ayrıyeten 40 bin işyerini tekrar yapmak, 11 bin 500 civarında da ahır üzere müştemilatları bizim devlet olarak yapıp vermek üzere bir zorunluluğumuz var. O günden bu tarafa 200 binden fazla konutun ihalesini yaptık, inşaatları süratle devam ediyor. Bir kısmı bitti, bugünlerde teslimat yapılacak.

Ayrıca, 100 bin kadar konutunda ihalesi devam ediyor, bunların içerisinde 50 bini köylerdeki çelik meskenler olarak yapılıyor. Bizim geliştirdiğimiz öbür alternatifler ile o bölgelerde meskenlerin yapılabilmesi hedefiyle yerinde dönüşüm üzere devlet dayanaklı projede vatandaş tarafından büyük bir ilgi gördü. 255 bin vatandaşımız ‘devletin takviyesini alarak işimiz yapmak istiyorum’ diyerek müracaat etti.

“56 milyar lira üzere bir kaynak ayırdık”

Şu ana kadar 15 bin vatandaşımız da ya çap alarak ya aplikasyon krokisi ile uğraşarak ya taban etütleri ya da belediyedeki birtakım işleri tamamlamak için müracaat ederek kendi meskenlerini yapmak için çaba ediyorlar. Biz bakanlık olarak 4 büyükşehrimizde ve kimi ilçelerimizde kentlerimizin merkezini biz yapalım, ona açılan ana caddeleri biz yapalım, o kentin kendine has özgün kimliği ortaya çıksın diye de bir çabamız oldu.

Orada da inşaatlara devam ediyoruz. Haliyle altyapı çok ziyan gördü. Elde ettiğimiz krediyi o bölgedeki 11 belediyemize hibe olarak veriyoruz. 56 milyar lira üzere bir kaynak ayırdık. Her gün kura çekerek vatandaşlarımıza meskenini vermeyi planladık, inşallah gerçekleştirmiş olacağız. 2 ay içerisinde tam 75 bin konutu hak sahiplerine veriyoruz.

“Kura çekimleriyle konutları teslim etmeye başlıyoruz”

Yarından başlayarak yaptığımız kura çekilişleri ile hak sahibi olarak bizim kayıtlarımıza düşen 75 bin vatandaşımıza oturabilecekleri inançlı konutları teslim etmeye başlıyoruz. Bilhassa nisan ve mayıs aylarından başlayarak 15-20 bin civarında konutun teslimatını yapmış olacağız. Şunu herkes bilsin ki; sarsıntının birinci gününden itibaren nasıl ayaktaysak, o bölgelerde yaraların sarılabilmesi ismine ne üzere bir gayret göstermişsek, tıpkı süratle, heyecanla ve uğraşla o bölgedeki yaraları sarmaya devam ediyoruz.

Bütün vatandaşlarımızın huzurla konutlarına oturabilecekleri ortamı sağlayıncaya kadar dur durak bilmeden koşturmaya devam edeceğiz. Çok kısa müddet içerisinde de orada ki hayata olağana getirebilmek ismine elimizden gelen çabayı ortaya koyup kentlerimizi inşallah normalleştirmiş olacağız.” sözlerini kullandı.

Haber Kaynağı: İhlas Haber Ajansı (İHA)

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın