Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Mehmet Fatih Kacır: 49 bin işletmeye 14 milyar TL destek sağladık

Mehmet Fatih Kacır: 49 bin işletmeye 14 milyar TL destek sağladık

admin admin - - 6 dk okuma süresi
5 0

İHA

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı ortasında ‘ Girişimcilerimizle Güçlü Yarınlara’ programı, Ankara’da bir otelde düzenlendi.

Program çerçevesinde iki bakanlık ortasında ‘Kadın Girişimciliğinin Geliştirilmesi’ iş birliği protokolü imzalandı.

Bunun yanı sıra Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, ‘Kadın Girişimciliği Web Sitesi’nin de tanıtımını yaptı.

Söz konusu web sitesi ile bayan girişimciliğin desteklenmesi, bayanların muhtaçlık duyduğu bilgilerin ulaştırılması amaçlanıyor.

Bunun yanı sıra web sitede rol model teşebbüsçü bayanların kıssaları, i ve faaliyetleri de yer alacak.

“49 bin mikro ve küçük işletmeye bayan istihdamı için 14 milyar Türk Lirası’nın üzerinde dayanak sağladık”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, burada yaptığı konuşmada, bayanların iş dünyasındaki liderlik seyahatinde desteklemeye devam edeceklerini söyledi.

KOSGEB programları ile bayan istihdamına öncelik verdiklerine dikkati çeken Bakan Kacır, “Kadın girişimcilerimize müspet ayrımcılık uyguluyoruz. Mikro ve küçük işletmelere son iki yıl içerisinde 56 bin 654 bayanı istihdam ederken 49 bin mikro ve küçük işletmeye bayan istihdamı için 14 milyar Türk Lirası’nın üzerinde takviye sağladık.” diye konuştu.

Finansman takviye programlarının; gençlere, bayanlara, engellilere ve şehit yakınlarının iş fikirlerini hayata geçirme noktasında öncelik oluşturduğunu aktaran Bakan Kacır, kelam konusu hibe ve finansmanların meblağlarının artırarak uyguladıklarını anlattı.

“2024 yılı önceliğini ‘kadın istihdamı ve bayan girişimciliği’ temasını olarak belirledik”

Geleneksel ve yeni girişimcilik programlarının kıymetini vurgulayan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Kacır, şunları kaydetti:

“Geleneksel ve yeni girişimcilik programlarıyla son 10 yılda 70 bin bayan girişimcimize 13 milyar Türk Lirası dayanak sunduk. Finansman dayanak programıyla da 6 bin 36 bayan girişimcimize 1,8 milyar Türk Lirası finansman sağladık. Ulusal Teknolojik Stratejisinin kıymetli başlıklarından birisi bayan teşebbüsçü inisiyatifini başlatmaktı. Kalkınma Ajanslarımızın 2024 yılı önceliğini ‘kadın istihdamı ve bayan girişimciliği’ temasını olarak belirledik.”

Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş ise yaptığı konuşmada, bayan girişimcilerin Türkiye’de yüklü olarak bilgi ve irtibat, bilimsel ve teknik faaliyetler ile idari ve dayanak hizmeti üzere yeni teknoloji alanlarını tercih ettiğini belirtti.

“Kadınların bilhassa yapay zeka üzere ileri teknoloji alanlarında çalışmalar yapmaları yetenek havuzumuzu genişletiyor”

Dijital teknolojileri ve inovasyonu ön plana çıkaran teşebbüsçü bayanların Türkiye’nin küresel rekabette pozisyonunu ve elini güçlendirdiğini lisana getiren Bakan Göktaş, “Yapay zeka, günümüzde sıhhat, eğitim, tarım ve daha birçok bölümde çığır açıcı yeniliklerin kapısını aralıyor. Bayanların bilhassa yapay zeka üzere ileri teknoloji alanlarında çalışmalar yapmaları, ülkenin teknolojik altyapısını ve yetenek havuzunu zenginleştiriyor.” sözünü kullandı.

Kadın girişimcilerin fen, teknoloji, mühendislik ve bileme ilgisinin gelecek kuşaklar için rol model oluşturduğunu anlatan Bakan Göktaş, “Türkiye’nin inovasyon seyahatinde bayanların bu faal rolü, ülkemizde dünya çapında rekabet edebilir bir teknoloji ekosisteminin temellerini atıyor. Girişimcilik potansiyelini ulusal ağlar kurarak ve memleketler arası ağlara dahil olarak ilerletmek çok değerli. Bayan teşebbüsçüler de yeni teknolojileri takip ederek, memleketler arası ağlar oluşturarak Türkiye’nin dünya sahnesindeki yerini daha da sağlamlaştırıyor.” tabirlerine yer verdi.

Bakan Göktaş, bayan teşebbüsçü Ayşe Ertaş’ın hikayesini anlattı

Kadın teşebbüsçü Ayşe Ertaş’ın hikayesini paylaşan Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Göktaş, şöyle konuştu:

“Üniversite yıllarında aklında olan projelerini gerçekleştirme konusunda hayli kararlı. İş kurma fikrini geliştiriyor. Çalışma arkadaşıyla birlikte savunma sanayii için yeni kuşak simülatörler geliştiriyorlar. Bu simülatörler, araç hareketlerini taklit edebiliyor ve sanal gerçeklik teknolojisiyle entegre çalışıyor. Geliştirdikleri simülatörler, savunma endüstrinde ve milletlerarası pazarda kullanılıyor.”

‘Yapabiliyorum’ diye her bayanın kendi hayatı başta olmak üzere ailesi ve toplum için büyük bir muvaffakiyet sembolü haline geldiğini belirten Bakan Göktaş, bayanların Türkiye’nin kalkınmasında değerli bir rol aldığını lisana getirdi.

Program, Bakan Kacır ve Bakan Göktaş’ın hatıra fotoğraflı çektirmesinin akabinde sona erdi.

Haber Kaynağı: İhlas Haber Ajansı (İHA)

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın