Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Marmara Bölgesi’nde 2023’teki av yasağı 2024’te ağları hamsiyle doldurdu

Marmara Bölgesi’nde 2023’teki av yasağı 2024’te ağları hamsiyle doldurdu

admin admin - - 3 dk okuma süresi
36 0

DHA

Marmara’da ağlara takılan hamsiler balıkçıları sevindirdi.

Sezonu biterken hamsinin rahmeti ağlarda bolluğunu gösterdi.

Bölgede geçen yıl şubat ayında, ekosisteminin korunması ve balıkçılara gelecek dönem daha fazla ekonomik katkı sağlanması emeliyle hamsi avcılığı 2 ay mühletle yasaklandı.

“Bu yıl Marmara Denizi’nde çok hoş hamsi avcılığı oldu”

DEM-BİR Çanakkale-Tekirdağ Bölge Birliği Lideri Naci Karabiber, av yasağı getirilen bölgede bu sene hamsinin bolluğunu vurguladı. Yavaş yavaş döneminin bittiğini belirten Karabiber, “Bu yıl dönemin birinci başı iklimsel olarak çok sıcak geçti. Hatta daha hala sular sıcak. Olağanda bugünlerde suların sıcaklığı 9-10 derece olması gerekirken, 11-12 derecelerde. Hatta kar yağışından evvel su sıcaklığı 15-16 derecelerdeydi. Bu tarihte az görülen bir şey.

Sular daima sıcak seyretti. Bu sebeplerin denize çok tesiri oldu. Dönemin başı eylül ayında daha zayıf bir balıkçılık oldu. Ekim, kasım, aralık ayları ise balıkçılık açısından hoş geçti.

Geçen yıl şubat ayında, Su Eserleri Genel Müdürlüğümüz ile birlikte koordineli olarak dönem içerisinde Marmara Denizi’nde hamsi avcılığına yasak getirmiştik. Onun meyvelerini bu yıl aldık. Bu yıl Marmara Denizi’nde çok hoş hamsi avcılığı oldu. Ekim, kasım, aralık ayları hakikaten çok güzel geçti.” sözlerini kullandı.

“Bu tarihten sonra hiçbir balığı tezgahta ucuz bulamazsınız”

Bu av döneminde beklentinin üzerinde lüfer avcılığının olduğunu söyleyen Karabiber, “Şu ana kadar her şey çok güzel gitti. Bugünlerde balık fiyatları yükseldi. Hamsinin kilosu 20, 30, 50 liradayken, şu anda 150 liraya, kimi yerlerde 200 liraya çıktığını duyuyoruz. Bunun sebebi de artık sular soğudu.

Balıklar açıklara, derinlere gitti. Balık daha az av veriyor. Avcılık limitlerimiz düştü. Balık az olunca fiyatlar yükseldi. Şubat ayı geldi. Nisan 15’te av yasağı geliyor. İstanbul’da, Karadeniz’de birçok arkadaşımız paydos bile etti.

Bu sıralar sardalya avcılığı oluyor. Dönemin geneline bakarsak emeğimizin karşılığını aldık. Bu tarihten sonra hiçbir balığı tezgahta ucuz bulamazsınız. Havalar soğuduğu için ocak, şubat ayları geldiğinde balık azalır.” dedi.

Çanakkale’de balıkhanede tezgahlarda yer alan balıkların fiyatı şu halde,
Lüfer: 850

Hamsi: 150

İstavrit: 100

Levrek: 300

Kupa: 150

Tekir: 350

Uskumru: 250

Kalkan: 600

Mezgit: 150

Zargana: 150 TL

Çipura: 280 TL

Haber Kaynağı: Demirören Haber Ajansı (DHA)

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın