Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Malatya kayısısının dünyaya açılan kapısı, açılışa hazır

Malatya kayısısının dünyaya açılan kapısı, açılışa hazır

admin admin - - 3 dk okuma süresi
38 0

AA

“Kayısı”, Malatya’nın iktisadı için vazgeçilmezlerin ortasında yer alıyor.

Kentte kayısının pazarlanması için çağdaş bir merkez oluşturuldu.

” Dünya Ticaret Merkezi”; Malatya Büyükşehir Belediyesi, Malatya Ticaret Borsası ve Fırat Kalkınma Ajansı iş birliğiyle yapıldı.

Merkez, Malatya kayısısının dünya piyasasındaki yerini güçlendirmek ve ihracatı artırmak hedefiyle kurdu.

Ticaret Merkezi, faaliyete başlamak için gün sayıyor.

Bu ayın sonunda faaliyette

Recep Tayyip Erdoğan Dünya Kayısı Ticaret Merkezi, bu ayın sonunda faaliyete başlayacak.

Depremlerin akabinde faaliyete başlayacak en kıymetli tesislerden

İşletmelerin taşınmaya başladığı merkez, sarsıntıların akabinde kentte faaliyete başlayacak en kıymetli tesislerden biri olarak dikkati çekiyor.

Malatya Ticaret Borsası Lider Vekili Erhan Almendi, 6 Şubat 2023’te meydana gelen zelzelelerde kentin ağır hasar aldığını ve sarsıntının birinci yıl dönümünde yeni yeni toparlanmaya başladığını söyledi.

“50 bine yakın ailen geçimini kayısıdan sağlıyor”

Almendi, Malatya’da 50 bine yakın ailenin geçimini kayısıdan sağladığını belirterek, bu mevzuda yürütülen faaliyetleri desteklemek maksadıyla 1,5 yıl evvel Recep Tayyip Erdoğan Dünya Kayısı Ticaret Merkezi’nin temellerinin atıldığını bildirdi.

“İşçi zahmeti nedeniyle inşaat uzadı”

Depremden sonra yaşanan emekçi düşüncesi nedeniyle inşaatın uzadığını söz eden Almendi, merkezin 170 dönüm arsa üzerine kurulduğunu ve içinde 460 dükkan, 100 depo ve 85 ofis bulunduğunu lisana getirdi.

“Bir yılda 500-550 milyon dolar hacmi”

Almendi, merkezde bu yıl 500-550 milyon dolar hacminde bir ticaretin dönmesini beklediklerine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

Yeni pazarımıza gelmek üzereyiz. Şubat ayının sonu prestijiyle Malatya’daki tüm kayısı ticareti yapan ihracatçımız ve esnafımız burada faaliyete başlamış olacak. İhracat sayılarımız geçen yıla nazaran biraz düşük olsa da yeni yeni toparlandık, daha uygun olacak. Burası, Malatya kayısısına büyük bir katma bedel sağlayacak. Buraya taşındıktan sonra ihracat sayılarında da yeni gayelerimiz olacak. Umutla bekliyoruz.

“Eski hal yoğunluğu kaldıramıyor”

Merkezde faaliyet gösterecek Malatya Ticaret Borsası Meclis Şurası Üyesi Cevdet Akdağ, şu anda Büyük Şire Pazarı’nda faaliyet gösterdikleri bilgisini vererek, şu değerlendirmede bulundu:

Orası bayağı atıl ve eski olduğu için yoğunluğu da kaldıramıyor. Yeni pazar, köylümüz, çiftçimiz için de daha uygun, daha düzgün imkanlara sahip. Yurt dışından gelecek konuklarımız için de daha elverişli.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın