Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Limak, Ukrayna’da tartışma konusu oldu… Limak, Rus işgali sürecinde yarım kalan projeyi tamamlamadan ülkeden ayrıldı

Limak, Ukrayna’da tartışma konusu oldu… Limak, Rus işgali sürecinde yarım kalan projeyi tamamlamadan ülkeden ayrıldı

admin admin - - 4 dk okuma süresi
9 0

Gökmen Mert KURAL

Limak’ın 2016 yılında aldığı Ukrayna’nın en büyük kentlerinden biri olan Dnipro’daki projesi, Rus işgali nedeniyle yara almıştı. Bedeli 224 milyon euro olan 4.5 kilometre uzunluğunda projelendirilen metro işini Limak’ın ortaklarından Serdar Bacaksız imzalamıştı. O periyot imza merasiminde konuşan Bacaksız, “Limak Kümesi olarak Ukrayna’da bu türlü bir işe imza atmaktan ötürü son derece keyifli ve gururluyuz. Bu kontratın bizim açımızdan Ukrayna’da çok değerli bir başlangıç olacağına inanıyorum. Şartnamede inşaat süremiz 5 yıl olarak belirlenmiş olsa da Limak olarak her vakit olduğu üzere müddetinden evvel ve kaliteli bir biçimde bu işi tamamlayarak teslim edeceğiz. Öngörümüz bu işi 4 yıl içinde tamamlamak” diye konuşmuştu.

Finansmanı büsbütün Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ve Avrupa Yatırım Bankası (EIB) tarafından sağlanacak olan metro çizgisi, Rus işgali sürecinde yarım kaldı. Limak, savaşın birinci günlerinde projeyi tamamlamadan ülkeden ayrıldı. Birçok şirket Ukrayna’dan ayrılırken, Limak’ın ses getirmesinin nedenleri ise epeyce farklı.

Ukrayna lokal kaynaklarına nazaran Limak, işgalin birinci periyotlarında kontrat kaidelerini ihlal ederek Ukrayna Ticaret ve Sanayi Odası’nda zorlayan sebep durumlarının (aşılmaz güç koşulları) meydana geldiğini doğrulayan uygun sertifikayı almamıştı.

Bu aslında birinci sorun olarak Ukrayna basınında yer almış durumda. Akabinde şirket, kontratın aksaması durumunda Ukrayna tarafına ödenecek fonları dondurdu. Bu karar ise Türkiye’deki bir mahkemeden alındı ve Kiev’deki Memleketler arası Ticari Tahkim mahkemesine gönderildi. Mahallî medya, Limak’ın projeyi yeni genel yükleniciye gerektiği üzere devretmediğini yazdı. Ayrıyeten Limak’ın acil ayrılışı sırasında, mukavelenin ifasına ait 29 milyon Euro meblağında banka garantisi (sözleşmenin yerine getirilmemesi durumunda Türk bankalarından biri tarafından verilir) ve yaklaşık 22,4 milyon fiyatındaki avans ödemesinin iadesi de gerçekleşmedi. Özetle Ukrayna, 50 milyon eurodan olduğunu argüman ediyor. Ukrayna basını ayrıyeten Limak’ın Dnipro projesinden çekildiğini açıklamadan 3 gün evvel de İstanbul mahkemesinden aldığı kararı Kiev idaresine göndermiş.

Bildiğiniz üzere bir yandan İspanya’da Barcelona’nın stadyumunu yapan Limak, bir yandan da Moskova’daki en değerli inşaat şirketlerinden biri olan iştiraki Limakmarastroy’la Rusya’da kıymetli işlere imza atıyor. Savaş nedeniyle Türk müteahhitlerinin büyük yara aldığı Rusya’da projeler yapmaya devam eden Limak’ın Rus iştiraki, 2022 yılında gelirini 7,9 milyar Ruble’den 9,5 milyar rubleye çıkarmıştı. Limak’ın iştirakinin karı ise bu periyotta 3,2 kat artarak 139 milyon rubleden 454 milyon rubleye çıkmıştı. Geçen yıl nisan ayında Rus teknik kontrol kurumu Rostekhnadzor, şirketin çalışmalarında 23 ihlal tespit etmiş, son olarak geçtiğimiz hafta da 2 kişinin ağır yaralandığı Başkurdistan Devlet Çalışma Müfettişliği bir kazayla şirketi gündeme getirmişti.

patronalrdunyasi.com

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın