Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Kuyumcularda Yeni Dönem: Artık Bu Altınlar Kabul Edilmiyor

Kuyumcularda Yeni Dönem: Artık Bu Altınlar Kabul Edilmiyor

admin admin - - 4 dk okuma süresi
1 0

Türkiye’de her periyodun en tanınan yatırım aracı olan altın, alternatif yatırım araçları olan borsa, dolar ve eurodaki talep artışlarına karşın tepedeki yerini müdafaaya devam ediyor.

Özellikle dünya genelindeki risk faktörünün son günlerde giderek üst çıkması, altına olan ilgiyi artırırken, altın fiyatlarında yaşanan dalgalanmaların akabinde kuyumculardan kıymetli bir değişiklik kararı geldi.

YASAKLARIN AKABİNDE KUYUMCULAR HAREKETE GEÇTİ

Geçtiğimiz aylarda altın üretimine yönelik kısıtlama kararları alınması ve birçok altın çeşidi için kota uygulamasına gidilmesi, mücevher üreticileri ve kuyumcuları isyan ettirirken, birtakım ülkelerden yapılan işlenmemiş altın ithalatına getirilen kısıtlamanın akabinde kuyumcular harekete geçti.

Gram ve çeyrek altın sahiplerine yönelik yeni uygulama, altın satışında yeni devir kelamları ile duyurulurken, kuyumcularda yıllar sonra yine kesme altın devri başladı.

AL-SAT SÜREÇLERİNDE ZİYAN EDİLMESİNİ ÖNLÜYOR

Altını bir yatırım aracı olmaktan çok, kısa vadeli birikimlerini korumak için kullanmak isteyen yatırımcılar, geniş makas aralıkları nedeniyle al-sat süreçlerinde yaşadığı ziyanı azaltmak için kesme altın talebinde bulunuyor. Kesme altın ile paketli altın ortasında 100 gramda 500 lira fark ettiğini lisana getiren kuyumcular, “O yüzden kesme altın aslında bir nevi her keseye nazaran altın demek” formunda yorumlarda bulundu.

BİRÇOK KUYUMCU SATIN ALMAYI KABUL ETMİYOR

Sayılan avantajlarına rağmen, kesme altın uygulamasının değerli handikapları da bulunmakta.

Son vakitlerde artan ‘kesme altın’ taleplerine karşılık Antalyalı kuyumcular dikkat çeken ikazlarda bulundu. Bu cins altınların seri numarası ya da barkodu bulunmadığından dolandırıcılık olayların yaşanabilir olmasına dikkat çeken kuyumcu Davet Yılmaz, “Halkımızda ucuz altın diye bir inanış var, ucuz altın diye bir şey yok. Kesme altını satmak da sıkıntı, birçok kuyumcu şu anda almıyor. Paketli altında seri numarası, üretici firmasından tutun, hepsi bellidir” dedi.

Uzun, orta ve kısa vadeli yatırım yapmayan isteyen birçok vatandaşın tercihi altından yana oluyor. Altın ise son yılların en yüksek sayılarına ulaşırken, vatandaşlar ise kuyumcuların yarı mamul olarak tanımladıkları ‘kesme altın”a yöneliyor.

KESME ALTINI TAVSİYE ETMİYORUZ

Diğer altınlara nazaran fiyatları çok daha uygun olan kesme altının, barkodu ya da seri numarası bulunmuyor. Vatandaşlarımız daha çok 24 ayar tasarruf altınları alıyor. Kesme olarak tabir edilen altına olan talep daha fazla; fakat biz bunu önermiyoruz. Üzerinde patent ya da seri numarası bulunmuyor. Bunu satarken de sorun yaşıyorlar. Bu meselelerin olmaması için paket altın alınması daha sağlıklı olur. Bu tıp altın daha inançlı olur” dedi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın