Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Kuruyemiş devine ölüm tehdidi geldi! Çalıntı çek soruşturması 200 kişiye uzandı

Kuruyemiş devine ölüm tehdidi geldi! Çalıntı çek soruşturması 200 kişiye uzandı

admin admin - - 3 dk okuma süresi
44 0

Dinçer GÖKÇE

Yüzlerce firma çalıntı çek krizi yaşıyor. Çekler yüklü olarak kargo şubeleri üzerinden çalınıyor. Şebekenin, birtakım kargo çalışanlarına, çek bedelinin yüzde 6’sı kadar kurul ödeyerek elde ettiği çekler ise, paravan firmalar üzerinden icraya konuluyor. Çalıntı çek fiyatı ise 1 milyar liraya dayanmış durumda.

ŞÜPHELİ SAYISI 200’E DAYANDI

Çeşitli vilayetlerden yüzlerce firmanın şikâyeti üzerine evraklar İstanbul’da birleştirildi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturmada ise değerli ayrıntılar yer aldı. Halktv.com.tr’nin edindiği bilgilere nazaran evrakta kuşkulu sayısı 200 düzeyinde. Bu bireyler ortasında 40’a yakın avukat ile çok sayıda mali müşavirin de olduğu anlaşıldı.

58 PARAVAN FİRMA KULLANILDI

Dosyaya nazaran, şebekenin bu süreçte kullandığı paravan firma sayısı 58. K. Su Arıtma Sistemleri, O. Plastik Kimya Paklık, D. International Mağazacılık üzere bir dizi tabela pozisyonundaki firmalar ortasında hakkında en çok şikâyet bulunan şirket ise Neva Cephe Sistemleri. Bu şirkete karşı son 3 ayda yapılan şikâyet sayısı ise 330 olarak kayıtlara girdi.

KURUYEMİŞ DEVİ DE ŞİKÂYETÇİ

650 bin liralık 3 başka yaprak çeki çalınan Kocaeli merkezli Alpay Kuruyemiş Besin da, savcılık soruşturmasının şikayetçisi pozisyonundaki firmalardan biri. Şebekenin 600 milyon liralık uydurma fatura keserek, çekleri sürece koyduğunu aktaran şirketin ortaklarından Kemal Alpay “Binlerce çek çalınmış durumda. Bu da yüzlerce firmanın mağdur olduğunu ortaya koyuyor” değerlendirmesinde bulundu.

‘İŞİN ÜZERİNE GİTMEYİN’ TEHDİDİ

Çalınan çeklerin birebir paravan firmalar ve birebir avukatlar eli ile sürece konulduğunu aktaran iş insanı Alpay, büyük bir hata örgütü ile karşı karşıya olunduğunu kaydetti.

Alpay, “Ama bu paravan firmaların üzerine gittiğimizde bizi arayıp, işin üzerine çok gitmemiz halinde aile bireylerinin ismi sayılarak 4 kişinin öldürüleceğini söyleyip tehdit etme yüreğini gösterebiliyorlar” dedi.

DEMİR ÇELİK DEVİNİN ÇEKİ DE ÇALINDI

Ulaşılan dokümanlara nazaran çeki çalınan firmalar ortasında Ankara merkezli Arven Cam San. AŞ, Alman devi Hilti İnşaat Materyalleri AŞ, ortalarında Zara’nın da olduğu birçok büyük firmaya üretim yapan BR Berteks, yarım asırlık Uyarlar Demir Çelik AŞ’nin de olduğu anlaşıldı.

BAŞKA SORUŞTURMADAN TUTUKLANDI

Bu ortada, çalıntı çek şebekesinin önderi olmakla suçlanan Fatih Takmaz’ın ise geçen günlerde tutuklandığı anlaşıldı. Sabah Gazetesi’nde yer alan habere nazaran, Takmaz, 10 kişi ile birlikte sigorta şirketlerini 73 milyon lira ziyana uğratmakla suçlanıyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın