Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Kurum: Boş zamanlarında belediyeye uğrayanlardan olmayacağız

Kurum: Boş zamanlarında belediyeye uğrayanlardan olmayacağız

admin admin - - 7 dk okuma süresi
23 0

Kurum, A Haber’de katıldığı canlı yayında yaptığı konuşmasına Sarıyer’deki Santa Maria Kilisesi’nde düzenlenen saldırıyı kınayarak başladı.

Kilisenin rahibi ile de görüşüp başsağlığı dileklerini ilettiğini tabir eden Kurum, “İstanbul birçok medeniyete mesken sahipliği yapan bir kentimiz. Devletimiz sorumlularıyla alakalı isimli ve hukuksal süreci takip ediyor. İnşallah bir an evvel failler de kanun önünde hesap verecek.” diye konuştu.

Kurum, İstanbul’un birçok sorunu olduğunu, İstanbulluların kentte yaşamaktan çok memnun olmadığını lisana getirerek, “Deprem tasası ve trafik bunda etken. Bu hususlarda adım atılmamasından rahatsızlar. Biz, bu hususta değerli mühendislerle çalışmalar yaptık. 23 bin bireyle araştırma yaptık. İstanbul’da ulaşım, zelzele, su sorunu ön plana çıkıyor.” sözlerine yer verdi.

Bakanlığı devrinde afet bölgelerinde her noktada kardeşlik hukukuyla çalıştıklarını, projeleri beklentiye nazaran yaptıklarını vurgulayan Kurum, şöyle devam etti:

“Afet konutlarını yapıp vatandaşlarımıza teslim ettik, 46 bin konutu bitirdik. Biz, İstanbul’a aylardır hazırlanıyoruz. Problemleri tespit ettik. Biz, boş vakitlerinde belediyeye uğrayanlardan olmayacağız. İstanbul nitekim varlıklı. Kâfi ki kaynakları hakikat yönetsin. Gündemimiz daima İstanbul olacak. Bizim projelerimiz animasyon değil gerçek. İstanbul’un bütçesini iki katına çıkaracağız. Bizim 10 başlıkta açıkladığımız projelerin maliyeti 56 milyar dolar. Öz gelirle yeni yatırımlar yeni kaynaklar olacak. Kendi kaynağını kendisi üreten anlayışı ortaya koyacağız. Şu anki İBB idaresinin haksız yere işten çıkardığı tüm çalışanları işe geri alacağız. Çalışanlarımızı da işten çıkarmayacağız.”

“5 YILDA 300 BİN KONUTU DÖNÜŞTÜRECEĞİZ”

Murat Kurum, İstanbul’da 1,5 milyon riskli yapı olduğunu belirterek, tek bir riskli yapı kalmayana kadar dönüşümü yapacaklarını bildirdi.

Beş yılda 300 bin konutu İstanbul’da dönüştüreceklerine dikkati çeken Kurum, “Toplamda 650 bin konut dönüşecek. 700 bin lira hibe, 700 bin lira kredi, 100 bin lira taşınma yardımı vereceğiz. Konutlar 18 ayda teslim edilecek. Kentsel dönüşüm bilimin ışığında olacak.” dedi.

Bunların yanında çok önemsedikleri bir başka projenden de bahseden Kurum, şu sözlere yer verdi:

“100 bin toplumsal konut yapacağız. Bu konutlar satılmayacak, 39 ilçeye yetecek. Satılmayacak, kiralanacak toplumsal konutlar yapacağız. Bu konutlarla birlikte kira fiyatları düşecek. Kentsel dönüşüme tabi olan, konutu bitene kadar oturmak istediği lakin konut bulamadığı yahut imkanlarının yetmediği vatandaşlarımıza vereceğiz. Bunları bir ‘depo konut’ olarak düşünebilirsiniz. Vatandaşımız 18 ay oturacak, sonra yeni yapılmış meskenine oturacak. 1 Nisan’da bu projelerin hepsine başlayacağız. Bu konutlarla birlikte kira fiyatları düşecek. Arz talep istikrarını göz etmek zorundasınız.”

“İKİ YENİ ACİL DURUM HASTANESİ KURULACAK”

Murat Kurum, İstanbul’a 2 yeni acil durum hastanesi kurulacağını, 9 yeni afet müdahale merkeziyle zelzeleye karşı tedbirleri alacaklarını söyledi.

İstanbul’un nüfusunun artmasını önlemek için aksine göçü teşvik edecek adımlar atacaklarına dikkati çeken Kurum, “Metro sınırını ve deniz ulaşımını birinci 5 yılda iki katına çıkaracağız. 2034’e kadar 1004 kilometre metro sınırına sahip olacağız. Raylı sistem 328 kilometreden 650 kilometreye kadar çıkacak. Sultangazi’ye 5 yıl içinde metro yapacağız. İki yakaya iki tünel yapacağız. 122 kilometre tünel ağıyla kent içi trafik rahatlayacak. Harem ve Esenler otogarlarını kentin kuzeyine taşıyacağız.” diye konuştu.

ÖĞRENCİ KONUTLARINA AYLIK 25 METREKÜP DOĞAL GAZ DESTEĞİ

İBB Lider adayı Kurum, genç girişimciye 100 bin lira hibe vereceklerini belirterek, “Öğrenciye özel su tarifesi, birinci sefer evlenen gençlere 50 bin lira beyaz eşya dayanağı, her öğrenciye yıllık 10 bin lira burs vereceğiz. Öğrenci meskenlerine aylık 25 metreküp doğal gaz dayanağı vererek yanlarında olacağız. Toplu ulaşımda yüzde 40 indirim yapacağız ve memleketine giden öğrencilerin bilet parasının yarısını yılda iki sefer biz ödeyeceğiz. Gereksinimi olan emeklilere her ay 2 bin 500 lira dayanak ödemesini İstanbulkart’larına yapacağız. 3 milyon emeklimiz var, gereksinim sahiplerinin tespitini yapacağız.” tabirlerini kullandı.

Kurum, İstanbul’un en büyük problemlerinden biri olan otopark sorunu kalıcı olarak çözeceklerini lisana getirdi.

İstanbul’un iki yakasına yapacakları 122 kilometrelik tünellerle kent içi trafiğin rahatlayacağına işaret eden Kurum, “Yapacağımız yatırımlarla 64 dakika olan ulaşım mühletini 25 dakikaya indireceğiz. Bir öteki kıymetli sorun olan taksi sıkıntısını da çözeceğiz. Tüm sistemleri ‘Merkezi Taksi Sistemi’ çatısı altında birleştireceğiz. Tek çatı altında bu çalışmaları yaparak taksi sayısını artıracağız. Deniz ulaşımının hissesini 2 kat artıracağız.” formunda konuştu.

patronlardunyasi.com

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın