Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Kurtarıcısına Minnettar: Bina Hemen Yıkıldı, Ölmeyi Bekledim. Hiç Kurtulacağımı Zannetmiyordum. 89 Saat Bana 2 Hafta Gibi Geldi

Kurtarıcısına Minnettar: Bina Hemen Yıkıldı, Ölmeyi Bekledim. Hiç Kurtulacağımı Zannetmiyordum. 89 Saat Bana 2 Hafta Gibi Geldi

admin admin - - 4 dk okuma süresi
42 0

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’taki zelzelelerde Gaziantep’in İslahiye ilçesindeki meskeni yıkılan ve 89 saat sonra kurtarılan Yiğit Akar, kendisini enkazdan çıkarırken botlarını veren itfaiyecinin “manevi kardeşi” oldu.

6 Şubat 2023’teki sarsıntıya Çamlıca Mahallesi’ndeki 6 katlı Cumhuriyet Apartmanı’nda yakalanan Yiğit Akar (25), sarsıntının 89. saatinde Zonguldak’ın Ereğli ilçesinden gelen itfaiye grubunun kurtarma çalışmalarının akabinde hayata tutundu.

Aynı meskendeki babası, annesi ve kız kardeşini zelzelede kaybeden Akar, kurtarılırken ayaklarının üşümemesi ve ziyan görmemesi için botunu kendisine veren itfaiyeci Burak Demirören’i unutamıyor.

Demirören ile bağlantısını hiç kesmeyen Akar, vakit zaman telefonla manzaralı konuştuğu “kurtarıcısı”na minnettar.

“BU SARSINTI, 10 YIL DA 20 YIL DA GEÇSE UNUTULMAZ”

Akar, AA muhabirine, yaşadıkları büyük afeti unutamadıklarını ve hiçbir vakit da unutamayacaklarının söyledi.

Deprem sırasında uyanık olduğunu anımsatan Akar, “Depremin bu türlü yıkıcı olduğunu varsayım etmiyordum. Bina çabucak yıkıldı, ölmeyi bekledim. Hiç kurtulacağımı zannetmiyordum. 89 saat bana 2 hafta üzere geldi. Enkazdan kurtulduğumda 4 gün falan geçmiş lakin ben çok daha uzun sanıyordum.” dedi.

Enkazdan kurtarıldıktan sonra ailesini kaybettiğini öğrendiğini belirten Akar, “Her şeyden değerlisi ailem gitti. Yaşamaya çalışıyoruz. Zelzelenin akabinde bir yıl geçti ancak daha dün üzere. Bu zelzele, 10 yıl da 20 yıl da geçse unutulmaz. Bir yıl, çok süratli geçti, daha dün üzere. Bana bunlar makûs bir düş üzere geliyor. Konutum yıkılmamış sanıyorum. Bu hayal bitecek de uyanacağız ve konutumuza dönecekmişiz üzere geliyor.” diye konuştu.

Akar, enkaz altında kendisine bot veren itfaiyecinin hatırlatılması üzerine, “Burak ağabeyin yüzü hale çok net halde gözümün önünde. Orta sıra imajlı halde görüşüyoruz lakin yüz yüze bir ortaya gelmeyi çok isterim. Üniversiteyi bitirdim ve şu an iş arıyorum. İşe girdiğim vakit birinci maaşımla Burak ağabeyime bot alıp göndereceğim. Hatta kendisine vermek istediğim daha uygun armağanlarım olacak, ziyaret edeceğim. İnşallah işim olursa kendisini ziyaret edeceğim.” tabirini kullandı.

“MANEVİ KARDEŞİM”

Yiğit Akar ile cep telefonuyla manzaralı sohbet eden itfaiyeci Demirören ise Akar’ı görmekten memnunluk duyduğunu lisana getirdi.

Akar’ı manevi kardeşi olarak gördüğünü anlatan Demirören, bot için kendisine teşekkür eden Akar’a, “Botun lafı olmaz. Keşke elimizden daha fazla şeyler gelseydi. Zelzele anında seni 89 saat sonra görünce bütün yorgunluğumuzu aldın. Hepimiz birbirimize sarılmıştık. Artık o an aklıma geldi ve tüylerim diken diken oldu. Her vakit yanınızdayız. Seni ne muhtaçlığın varsa bir telefon kadar yanındayız.” dedi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın