Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Kripto yasası engelleyici değil kapsayıcı olmalı

Kripto yasası engelleyici değil kapsayıcı olmalı

admin admin - - 5 dk okuma süresi
1 0

Paribu CEO’su Yasin Oral, İstanbul’da Kripto Para Yasası ilgili düzenlenen sohbet toplantısında Dünya gazetesine konuştu. Kripto varlık kanunuyla ilgili yapılan açıklamalar engelleyici değil kapsayıcı düzenleme olarak kıymetlendirilmesi gerektiğini söyleyen Yasin Oral, “İlk kademe sermaye kuralı, teknolojik altyapı, operasyonel altyapı üzere noktaları kapsamayabilir fakat bu durum Paribu için farklılık yaratmıyor.

Kendi dalında ödenmiş sermayesi en yüksek olan hatta ülkedeki teknoloji şirketleri ortasında da ödenmiş sermayesi yüksek olan sonlu sayıda şirketlerden biriyiz.

Geçtiğimiz yıl 40 milyon TL olan ödenmiş sermayemizi 500 milyon TL’ye yükselttik. Öteki bahislerde sahip olduğumuz bilgi birikimimiz ve tecrübemiz ile dalda öncü bir rol üstleniyoruz. Yatırımcıyı koruyan ve bölümü düzenleyen regülasyonların gerekli olduğunu düşünüyoruz ve buna hazırız” dedi.

Kripto varlıklar klasik finansal araçlarından farklı bir yapıda olduğu için SPK’ya yetki tanınması yaklaşımının gerçek bir yaklaşım olduğunu lisana getiren Paribu CEO’su Oral, “Taslağa baktığımızda işin çerçevesinin çizilmiş olduğunu anlıyoruz. Ana paydaş görüldüğü kadarıyla Sermaye Piyasası Konseyi (SPK) olacak. Türkiye’de kripto varlık pazarı çok büyük değil lakin regülasyonlar sayesinde asıl oyuncularla oburlarının ayrışması sağlanacak.

Başarılı bir saklama hizmeti için bankaların ve kripto para borsalarının birlikte hareket etmesi gerekiyor, böylece her iki tarafın da sahip oldukları finansal ve teknolojik bilgi birikimi ile birbirini besleyecek. Kullanıcı varlıklarının akıbeti değerli. O sebeple bu alanda hizmet veren şirketler ortasındaki rekabetin yanlışsız kurgulanması lazım. Regülasyon yurt dışı ile rekabette bizlerin lehine avantaj sunacak. Kullanıcı açısından vergilendirme şu an gündemde yok.” diye konuştu.

“DİJİTAL TL’DE DÜZGÜN BİR İLERLEME VAR”

Merkez Bankası’nın dijital para çalışmalarına da değinen Yasin Oral, “Faz 2’de neler olacağını daha net görebileceğiz ancak düzgün bir ilerleme kat ediliyor. Türkiye’nin teknolojiye adaptasyonu çok uygun. Dijital lirayı yapın derse Merkez Bankası bizim için hiçbir mahsuru yok. Buradaki asıl konu dijital paranın her etabının izlenebilir olması.

Kripto varlıklar konusunda yapılacak hakikat ve hoş bir regülasyon sayesinde Türkiye’den de globalleşebiliriz. İlla neden global bir firma olmak için ABD yahut İngiltere’yi düşünüyoruz? Son periyotta yatırımcıların Borsa İstanbul’dan çıkıp kripto paralara yöneldiği halindeki yorumları biz şöyle kıymetlendiriyoruz: Yatırımcılar artık portföy çeşitliliğine gidiyor. Yani artık hem kriptoda hem borsada olanlar var” dedi.

“GÜNLÜK SÜREÇ HACMİMİZ 150 MİLYON DOLARI BULUYOR”

Paribu olarak 6 milyonu aşkın kullanıcıya sahip olduklarını vurgulayan Paribu CEO’su Yasin Oral, “Günlük süreç hacmimiz 100-150 milyon dolar civarında. 2019-2023 yılları ortasında ödediğimiz toplam vergi 180 milyon doların üzerinde.

Paribu, 700 milyon TL’yi aşkın kurumlar vergisi ile kendi faaliyet alanında 2021 yılının vergi rekortmeni oldu. Gelir Yönetimi Başkanlığı’nın 3 Ocak 2024’te açıkladığı ve 2020- 2021-2022 vergilendirme periyodunu kapsayan Kurumlar Vergisi beyannamelerinde 2021 yılının Türkiye genelinde en fazla vergi beyan eden 100 mükellef listesinde Paribu 23. sırada yer alıyor.

Teknoloji alanında faaliyet gösteren ve ismi açıklanan şirketler ortasında listenin başkanı pozisyonundayken finans alanında hizmet veren şirketler içinde de birinci 10’da yer alıyoruz. Listeye girebiliyor olmamızı çok olumlu karşılıyoruz. Paribu olarak, 2024 yılının birinci yarısında kendi cüzdan uygulamamamızı kullanıcıyla buluşturacağız” tabirlerini kullandı.

patronlardunyasi.com

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın