Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Koç Holding’in En Tepesindeki İsim Açıkladı: Koç Holding Bile Böyle Düşünüyorsa Tablo Vahim…

Koç Holding’in En Tepesindeki İsim Açıkladı: Koç Holding Bile Böyle Düşünüyorsa Tablo Vahim…

admin admin - - 5 dk okuma süresi
7 0

Türkiye’de yaşanan yüksek enflasyon, düşük fiyatlar sarmalı son yıllarda giderek artarken, mevcut durumdan hem şirketler hem de fiyatlı çalışanlar şikayet etmeye devam ediyor.

Türkiye Cumhuriyeti’nin en büyük şirketler topluluğu olan Koç Holding, geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiği 31. Anadolu Buluşmaları’nda Koç Topluluğu çatısı altında faaliyet yürüten bayi yetkilileri ile bir ortaya geldi.

Etkinliğe Koç Holding ismine en üst düzey iştirak gösterilirken, Koç Holding İdare Şurası Lideri Ömer Koç, toplantıda Türkiye’deki mevcut iktisat kaidelerine ait karamsar sözler kullandı.

Buluşmada, Koç Topluluğu’nun Ankara, Bolu, Çankırı ve Kırıkkale’deki 500’e yakın bayisi bir ortaya gelirken, program öncesinde Koç Holding İdare Şurası Lideri Ömer M. Koç, Koç Holding İdare Konseyi Lider Vekili Ali Y. Koç, Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu, Koç Topluluğu üst seviye yöneticileri ve Koç Üniversitesi’nden akademisyenler, Anıtkabir’i ziyaret etti.

“TÜRKİYE’NİN EKONOMİK BÜYÜMESİNE ÖNCÜLÜK ETMEYİ SÜRDÜRECEĞİZ”

Buluşmanın açılış konuşmasını yapan Koç Holding İdare Şurası Lideri Ömer M. Koç, Cumhuriyet ile neredeyse yaşıt olan Koç Topluluğu’nun köklerinin Ankara’da filizlendiğini hatırlatarak, “Biz de 3 yıl sonra 100’üncü yaşımızı idrak edeceğiz. Bir asırdır ülkemiz için paha yaratıp onunla birlikte büyüdük. Attığımız her adımda, kurtuluş ve kuruluş ruhunu ebediyen koruma ettik. Bundan sonra da, sarsılmaz bir inançla Cumhuriyet kıymetlerinin savunucusu ve hizmetkârı olmaya devam edeceğiz. Sizlerle birlikte, daha da çok çalışarak, Türkiye’nin ekonomik büyümesine ve toplumsal kalkınmasına öncülük etmeyi sürdüreceğiz” dedi.

“ÖNGÖRÜLERDE TEMKİNLİYİZ”

Koç, 2023’ü tamamlarken, özellikle yakın coğrafyada çatışma ortamının giderek yayıldığını kaydederek, “Batı hükümetlerinin bu hunhar katliam karşısında sessiz kalmalarını hayret ve dehşet içinde izliyoruz. Bu utanç verici umursamazlığın bedelini bugün binlerce günahsız hayatıyla ödüyor.

Batının bu ikili standardının, maalesef ileride hepimizi aksi etkileyecek çok vahim sonuçları olacaktır” değerlendirmesinde bulundu.

Küresel jeopolitik riskler artarken ekonomik belirsizliklerin de artık iş dünyasında olağan hale geldiğini aktaran Koç, 2020’den itibaren global salgın, Ukrayna’daki savaş ve hayat pahalılığı sıkıntılarıyla boğuşan dünya iktisadının, 2023’ün başında varsayım edilenden daha başarılı olduğunu belirtti.

Koç, geçen yıl son 40 yılın tepesine çıkan global enflasyonun 2023’te gerilediğini, büyümenin yüzde 3 üzere makul bir seviyede kalabilmesinin “yumuşak bir iniş” yapıldığı manasına geldiğini söz etti. Koç ayrıyeten, global iktisada ait öngörülerinde temkinli olmayı sürdürdüklerini kaydetti. Jeopolitik risklere dikkat çeken Ömer Koç, ekonomik belirsizliklerin de artık iş dünyasında olağan hale geldiğini söyledi.

CEO ÇAKIROĞLU: STRATEJİK ADIMLAR ATMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu da güçlü bilanço, istikrarlı portföy yapısı, yurt dışı gelirleri ve risk idare siyasetleri sayesinde Topluluk olarak ekonomik konjonktürden kaynaklanan riskler karşısında dirençli olduklarını, Türkiye’nin geleceğine inançla uzun vadeli perspektifle yatırımlara devam ettiklerini vurguladı.

Çakıroğlu, büyüme vizyonunu gerçekleştirmeye yönelik hem yurt içi hem de yurt dışında stratejik adımlar atmaya devam edeceklerini belirterek Topluluk genelinde devam ettirdikleri dönüşüm programlarına da dikkati çekti.

Çakıroğlu, “Dijital dönüşüm, yalnızca iş akışlarının dijitalleşmesi değil, tıpkı vakitte iş yapış formumuzun dataya dayalı bakış açısıyla yine kurgulanması manasına geliyor. Dijital dönüşümle; müşteri tecrübesinden operasyon verimliliğine kadar pek çok alanda; teknolojiyi en uygun formda kullanarak paha yaratıyoruz” tabirlerini kullandı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın