Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Koç Holding’e bağlı Arçelik’in sahibi olduğu Indesit, internetten buzdolabı satışında Rus pazarında ilk sırada yer aldı

Koç Holding’e bağlı Arçelik’in sahibi olduğu Indesit, internetten buzdolabı satışında Rus pazarında ilk sırada yer aldı

admin admin - - 5 dk okuma süresi
18 0

Sercan ÇELİKBAŞ

2022 yılında Koç Holding, daha evvel Türkiye’deki ünitesini satın aldığı ABD’li Whirlpool’un Rusya payları Indesit’i 220 milyon avro karşılığında satın almıştı. Rusya pazarında güçlü bir pozisyona gelen Koç kümesinin bu yükselişi 2023 satış raporlarına da yansıdı.

Çin, Türkiye ve Beyaz Rusya’daki büyük konut aletleri üreticileri 2023’te Rusya pazarının yüzde 40’ından fazla pazar hissesine sahip önderleri haline geldi. Koç kümesine ilişkin Arçelik, internetten buzdolabı satışında Rus pazarında birinci sırada yer alırken çamaşır makinesi satışlarında ise Beko birinci 3’te yer aldı.

2023 yılında büyük konut aletlerinin en tanınan kategorilerinde Çin, Türkiye, Rusya ve Belarus’tan üreticiler birinci sırayı aldı. Raporda, Arçelik’in sahibi olduğu Indesit’in internetten buzdolabı satışlarında neredeyse yüzde 16’lık hisseyle birinci sırada yer aldığı görülüyor. Onu Belarus Atlant yüzde 9,8 ve Çin Hier yüzde 9,8’lik oranıyla takip ediyor. Dördüncü sırada ise yüzde 8’lik hisseyle Beko yer alıyor.

İnternetten çamaşır makineleri satışlarında ise Hier’in sahibi olduğu Candy yüzde 15’lik pazar hissesiyle birinci sırada yer aldı. Candy’yi yüzde 14 ile Koç’un Indesit’i ve yüzde 13,5 ile Beko takip etti.

3,5 MİLYON BUZDOLABI SATILDI

Rusya Federasyonu’nda 2023 yılında toplam 3,5 milyon buzdolabı satıldı. En tanınan markalar pazarın yüzde 15,1’ini elinde tutan Haier, Koç Grubu’nun iştiraki Indesit (yüzde 11) Biryusa (yüzde 6,3), Beko (yüzde 6,2), Atlant (yüzde 5,8) oldu. İş analisti Arthur Makhlayuk’a nazaran çamaşır makineleri ortasında en büyük talep Haier, Beko, Indesit ve Candy’ye oldu.

Piyasa iştirakçileri, geçen yılın ikinci yarısında Türkiye, Belarus üzere ülkelerden gelen konut aletlerine olan talebin arttığını fark etmeye başladı. Rus elektronik devi M.Video-Eldorado yaptığı açıklamada daha evvel Çin ve Türk markalarının Rusya pazarındaki pozisyonlarını gözle görülür halde güçlendirdiğini söyledi.

Rusya’da Koç’un da içinde bulunduğu yabancı markaların konut aletlerine artan ilgi, geniş eser yelpazesi, farklı kategorilerde fiyat ve kalite açısından cazip olması, Rusya’daki üretim de dahil olmak üzere mal bulunabilirliğindeki istikrar ve esaslı lojistik süreçler, pazardaki hissesi artıran etkenler olarak göze çarpıyor. Bilhassa büyük mesken aletleri kategorilerinde Türk markalarının hissesi 2023 yılının birinci yarısında neredeyse yüzde 8 puan daha yüksek oldu.

TÜRK MARKALAR HİSSESİNİ YÜZDE 8 ARTIRDI

Türk mesken aletleri de Ruslar ortasında tanınan pozisyonda yer alıyor. Ekonomik nedenlerle Rusya’da düşük fiyatlı eserlere talep arttı. Bunun sadece Arçelik yahut Beko üzere ulusal markalar için değil, birebir vakitte Türk fabrikalarında monte edilen ve Rus perakendecilerin kendi markaları altında satılan eserler için de geçerli olduğu belirtildi.

TelecomDaily CEO’su Denis Kuskov, Rus müşterilerin artık giderek daha fazla mesken aletlerinin fiyat özelliklerine odaklandığını vurguladı. Bosch, Miele, AEG üzere markalar ve hatta Güney Kore eserleri Ruslar için erişilemez hale geldi. Kuskov, Çin ve Türk markalarının Rusya pazarından hiç ayrılmadığını, bunun da Rusya Federasyonu’ndan ayrılan üreticilerin yerini doldurduğunu tabir etti.

patronlardunyasi.com

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın