Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Kızıldeniz’deki gerilimler taşımacılık sürelerini ve navlun fiyatlarını artırdı

Kızıldeniz’deki gerilimler taşımacılık sürelerini ve navlun fiyatlarını artırdı

admin admin - - 4 dk okuma süresi
1 0

AA

Kızıldeniz’deki jeopolitik tansiyon nedeniyle navlun fiyatları artış gösteriyor.

ABD ve İngiltere öncülüğünde Husilere karşı başlatılan ataklar ve denizcilik şirketlerine bölgeyi kullanmamalarının tavsiye edilmesinin akabinde Kızıldeniz’deki gemi trafiği süratle azalıyor.

Denizcilik araştırma şirketi Drewry’nin Dünya Konteyner Endeksi’ne nazaran, 40’lık konteynerin navlun fiyatı 25 Ocak prestijiyle 3 bin 964 dolara yükseldi, fiyatlarda en sert artış Şanghay-Cenova sınırında gerçekleşti.

Artık seyahat mühletleri 10 ila 14 güne uzuyor

İran’ın desteklediği Yemen’deki Husilerin Kızıldeniz’de Babu’l Mendep Boğazı’nda İsrail ile ilişkili ticari gemilere yönelik başlattığı taarruzlar sonrası denizcilik şirketlerinin rotalarını Ümit Burnu’na çevirmesi nedeniyle gemilerin seyahat mühletleri 10 ila 14 güne uzuyor. Birtakım gemilerin seyahat müddetlerinin 20 güne kadar uzadığı belirtiliyor.

Süveyş Kanalı’ndan geçişler azaldı

Küresel ticaretin yaklaşık yüzde 12’sinin yapıldığı, Akdeniz’i Kızıldeniz’e bağlayarak Avrupa ile Asya ortasındaki en kısa rotayı sunan Süveyş Kanalı’ndan geçişler azalırken, Ümit Burnu’nu dolaşan gemilerin seyahat müddetleri ve maliyetlerindeki yükseliş, navlun fiyatlarına da artış olarak yansıdı.

Navlun fiyatları yüzde 186,8 yükseldi

Navlun fiyatları bu devirde yüzde 186,8 arttı. 40’lık konteynerin navlun fiyatında 25 Ocak prestijiyle yıllık bazda artış yüzde 93,6’yı buldu. Haftalık bazda ise fiyatlarda yüzde 5 yükseliş gerçekleşti. Navlun fiyatları 8 hafta boyunca artış gösterdi.

En yüksek artış yüzde 355,6 ile Şanghay-Cenova hattında

Bu periyotta navlun fiyatlarında en yüksek artış yüzde 355,6 ile Şanghay-Cenova sınırında gerçekleşti. Şanghay-Rotterdam sınırında navlun fiyatları birebir periyotta yüzde 325,6, Şanghay-New York sınırında yüzde 139,7 ve Şanghay-Los Angeles çizgisinde yüzde 120,4 arttı.

Drewry’nin Dünya Konteyner Endeksi’nde 40’lık konteynerin spot navlun fiyatı Ekim 2022’den beri en yüksek düzeyine ulaşırken, salgın öncesi periyot ortalamasının da yüzde 179 üzerinde bulunuyor.

Kızıldeniz’deki atakların ağırlaşmasıyla gemi trafiği 16 Aralık prestijiyle azalmaya başladı.

Babu’l Mendep Boğazı’nda ticaret hacmi yüzde 59,2 azaldı

Uluslararası Para Fonu ve Oxford Üniversitesi tarafından oluşturulan PortWatch data tabanına nazaran, Babu’l Mendep Boğazı’ndaki ticaret hacmi 21 Ocak ile biten haftada 2023 yılının tıpkı periyoduna nazaran yüzde 59,2 yavaşladı.

Süveyş Kanalı’nın ticaret hacmi bu devirde yüzde 44 geriledi. Ümit Burnu’nun ticaret hacmi ise kelam konusu 7 günde yüzde 55,5 arttı.

Bölgedeki seferlerini askıya alanlar

Danimarkalı denizcilik şirketi Maersk, dünyanın en büyük konteyner şirketi İtalyan-İsviçre ortaklı Mediterranean Shipping Company, Alman nakliyat şirketi Hapag-Lloyd, Fransız gemicilik şirketi CMA CGM ve İngiliz güç şirketi BP, bölgedeki seferlerini askıya aldı.

Danimarkalı tanker şirketi Torm, Kızıldeniz’in güneyinden tüm geçişlerini durdururken, güç şirketi Shell de Kızıldeniz’den geçişlerini askıya aldı.

Katar güç şirketi, LNG gemileri için Ümit Burnu’nu seçti

Son olarak Katar güç şirketi, Kızıldeniz’de devam eden durum nedeniyle sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) gemilerini Ümit Burnu aracılığıyla Avrupalı alıcılara ulaştırmaya karar verdi.

Şirket, dün İspanyol güç kuruluşu Endesa’ya LNG kargosunda 10-12 günlük gecikme yaşanacağını bildirdi.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın