Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Kilo vermek için az yemek yeterli değil. Spor yapmak da çare olmuyor. İşte zayıflamayı engelleyen 5 neden….

Kilo vermek için az yemek yeterli değil. Spor yapmak da çare olmuyor. İşte zayıflamayı engelleyen 5 neden….

admin admin - - 5 dk okuma süresi
6 0

Kilo vermeyi engelleyen 5 bilinmeyen neden

Prof. Dr. Derya Uludüz, sağlıklı beslenip, diyet ve antrenman yaptığınız halde kilo veremiyorsanız, bunun kapalı nedenleri şöyle sıralanabilir:

Stres

Stres altındayken bedenimizde kortizol ve adrenalin üzere hormonlar salgılanır, bu hormonlar uzun vadede bedenin bilhassa göbek etrafında yağ depolanmasına neden olur. Gerilim altında şahıslar duygusal nedenlerle yemek yemeyi artırır ve çoklukla yüksek kalorili şekerli ve yağlı yiyeceklere yönelme eğilimi gösterir. Bu durum fazla kilo, diyabet ve kalp hastalığına yol açar. Gerilim uyku nizamını de bozabilir. Yetersiz uyku ise kilo alımına yol açar.

Leptin direnci

Leptin yağ dokusundan salgılanan bedenin güç istikrarını düzenleyen bir hormondur. Iştahı denetim eder. Leptin direnci olduğunda beyin leptin sinyallerine daha az hassastır ve beyin bedenin gereğince güç depolamadığını düşünerek açlık hissi olur, kişi doyma hissetmeden yemeye devam eder. Bu yüzden bedenin yağ depolaması artar. Leptin direnci insülin direncini de beraberinde getirir.

İnsülin direnci

İnsülin kandaki şekerin hücre içine alınmasını sağlayarak kan şekerini düzenler. İnsülin direnci hücrelerin insülin sinyaline karşılık vermediği ve kandaki şekerin hücre içine alınamadığı durumdur. Kanda insülin seviyeleri çok arttığında hücrelere şeker düzgün halde giremez. Yüksek insülin bedende yağ depolanmasına neden olur. Bilhassa karın bölgesinde yağ depolanması insülin direnci ile bağlıdır. Bu durum inflamasyonu artırır, bu da metabolik sıkıntılara ve kronik hastalıklara neden olur.

Su içmemek

Sağlıklı bir ömür biçimi ve tesirli kilo idaresi arayışında, çoklukla gözden kaçan lakin temel olan su içmektir. Yemeklerden evvel su içmek doğal bir iştah bastırıcı olarak fonksiyon görebilir. Birçok vakit, bedenimiz susuzluğu açlıkla karıştırabilir ve aslında tek muhtaçlığımız olan bir bardak su iken gereksiz kalori tüketmemize neden olabilir. Bir şeyler atıştırmadan evvel bir bardak su içmeyi deneyin ve birkaç dakika bekleyin. “Açlığınızın” azaldığını görebilirsiniz. Su içmek metabolizmanızı da hızlandırır. Beden susuz kaldığında, esirgeyici bir düzenek olarak suyu tutma eğilimindedir. Bu durum şişkinliğe ve süreksiz bir kilo artışına neden olabilir. Nizamlı su içmek bedenin sıvı istikrarının korunmasına yardımcı olarak su tutma mümkünlüğünü azaltır.

Hipotiroid

Tiroid, bedenimizin güç üretimini düzenleyen, adeta metabolizmanın orkestra şefi olarak kabul edilen bezdir. Lakin, tiroidin düzgün çalışmaması, bir dizi sıhhat sıkıntısına neden olabilir, halsizlik gözaltı şişkinliği, saç dökülmesi yanı sıra en sık meselelerden biri de kilo artışıdır. Tiroit bezinin az çalışması, metabolizmanın yavaşlamasına yol açar. Metabolizma, bedenin güç üretme ve kullanma süreçlerini düzenleyen bir dizi kimyasal tepkiden oluşur. Tiroit hormonları, bu tepkileri hızlandırarak güç üretimini artırır. Tiroit yetersizliği durumunda, bu hormonların düzgün salgılanmaması nedeniyle metabolizma suratı yavaşlar. Bu durum, güç kullanımının azalması ve kilo artışına yer hazırlar. Metabolizmanın yavaşlaması, bedende biriken yağ ölçüsünü artırabilir.

Kilo vermenin püf noktaları

Stresi azaltın

Stres altındayken kortizol hormonu salgılanmaktadır. Kortizol hormonu yağ depolanmasını artırmaktadır. Bu nedenle gerilimi azaltmak için yoga, meditasyon üzere aktiviteler yapabilirsiniz.

Leptin direncini azaltın

Leptin direncini azaltmak için sağlıklı beslenin, sistemli idman yapın ve gereğince uyuyun.

İnsülin direncini azaltın

İnsülin direncini azaltmak için sağlıklı beslenin, tertipli antrenman yapın ve gereğince uyuyun.

Bol su için

Bol su içmek metabolizmanızı hızlandırarak kilo vermenize yardımcı olur.

Tiroid hormon düzeyinizi denetim ettirin

Tiroid hormon düzeyiniz düşükse, kilo vermekte zorlanabilirsiniz. Bu nedenle tiroid hormon düzeyinizi denetim ettirin.

Kilo verme programınızı bireye özel hale getirin

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın