Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Kazakistan’ın Almatı şehrinde Atatürk heykeli törenle açıldı

Kazakistan’ın Almatı şehrinde Atatürk heykeli törenle açıldı

admin admin - - 4 dk okuma süresi
6 0

Geçtiğimiz yıl Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yıl dönümü hasebiyle Kazakistan’ın başşehri Astana’daki caddelerden birine “Anadolu” ismi verilmişti.

Astana’daki Anadolu Caddesi’nin yanı sıra ülkenin en büyük kenti olan Almatı’ya da Parkı yaptırılmıştı.

Almatı’da Türkiye’nin 100. yılı nedeniyle bir de Atatürk heykeli yaptırıldı.

Parktan sonra heykel açılışı da yapıldı

Heykel düzenlenen merasimle açıldı.

Atatürk Parkı’ndaki merasime Kültür ve Enformasyon Bakanı Aida Balayeva, Türkiye’nin Astana Büyükelçisi Mustafa Kapucu, Memleketler arası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) Genel Sekreteri Sultan Raev, Türkiye’nin Almatı Başkonsolosu Cihan Müderrisoğlu ve Almatı Valisi Yerbolat Dosayev’in yanı sıra çok sayıda davetli ile basın mensubu katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyareti sırasında talimat verildi

KazakistanKültür ve Enformasyon Bakanı Balayeva, merasimde yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev’in, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ülkeyi ziyareti sırasında Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılı hasebiyle Almatı’da Mustafa Kemal Atatürk’ün heykelinin dikilmesi tarafında talimat verdiğini söyledi.

Balayeva, “Kökümüz bir, tarihimiz bir. Türkiye, bizim için dün de bugün de dileklerimiz, ortak gayemiz bir kardeş ülkedir. Önderlerimiz sayesinde ülkelerimiz ortasındaki bağlantılar, yeni seviyeye yükselerek tüm alanlarda süratle gelişiyor. Bilhassa iki kardeş ülke ortasındaki işbirliğinin altın köprüsü olan kültürel bağlarımız kuvvetli.” sözlerini kullandı.

‘İki ülkenin dostluğu ve işbirliğinin sembolü’

Bakan Balayeva, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün heykelinin iki ülkenin dostluğu ve işbirliğinin sembolü olduğunu vurguladı.

Büyükelçi Kapucu daKazakistanCumhurbaşkanı Tokayev’in liderliğindeki ortak tarih, lisan, kültür ve dini paylaştıkları Kazak halkının Cumhuriyet’in 100. yılında sunduğu bu ikramın çok manalı olduğunu belirterek, “Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılını kutlama sevincimize ortak olduğunuz için içten teşekkürlerimizi sunuyoruz.” dedi.

“Atatürk’ün fikirleri ve liderliği, bugün hala tüm dünyada halklara ilham kaynağı olmayı sürdürmekte”

Atatürk’ün yalnızca Türkiye’nin değil tüm dünyanın hürmet duyduğu bir başkan olduğunu kaydeden Kapucu, “Atatürk’ün fikirleri ve liderliği, bugün hala tüm dünyada halklara ilham kaynağı olmayı sürdürmektedir. Gazi Mustafa Kemal, imkansızlıklar içinde büyük bir azim ve kararlılıkla çağdaş, demokratik ve laik cumhuriyeti inşa etmiştir.” tabirlerini kullandı.

3 metre yüksekliğinde

Kapucu, açılış merasimini gerçekleştirdikleri Atatürk heykelinin yalnızca bir anıt değil Türkiye ileKazakistanarasındaki dostluk, kardeşlik ve işbirliğinin de simgesi olduğunu ve bu vesileyle emeği geçen herkese şükranlarını sunduğunu söyledi.

Kazakistan’ın en büyük kenti Almatı’da Kazak heykeltıraşlar Aydos Burkitbayev ve Timur Yermuhambetov tarafından yapılan Atatürk heykeli, 3 metre yüksekliğinde.


İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın