Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Karada yük ve yolcu taşımacılığı yapan sürücülerin yaş sınırı: 2025’e kadar 69 oldu

Karada yük ve yolcu taşımacılığı yapan sürücülerin yaş sınırı: 2025’e kadar 69 oldu

admin admin - - 4 dk okuma süresi
7 0

AA

Kara yolu ile nakliyecilik yapanların yaş hududu çeşitli nedenlerle uzatıldı.

Koronavirüs saygını, Rusya-Ukrayna savaşının getirdiği olumluz kaideler, sarsıntının eğimlerini engellemesi üzere faktörler müddet uzatımına münasebet olarak gösterildi.

Koronovirüs salgını olağanlaşma süreciyle artan ticaret hacmi, ticaret koridorlarında değişme üzere nedenlerle yük ve yolcu nakliyeciliğinde şoför gereksinimini karşılamak emeliyle 69’a çıkarılan yaş sonu uygulaması bu yıl sonuna kadar uzatıldı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın ilgili yönetmelikleri yeterince, kara yoluyla ticari maksatlı yük ve yolcu nakliyeciliği yapan şoförlerin mesleksel yeterlilik evraklarıyla çalışabilecekleri mühletlere ait yaş hududu uygulaması Eylül 2021’e kadar 66 olarak uygulanıyordu.

Dünyada ve ülkede koronavirüs salgını olağanlaşma süreciyle ticaret hacminde yaşanan artış hasebiyle dalda mesleksel yeterlilik dokümanı sahibi şoför muhtaçlığının karşılanabilmesi için süreksiz düzenlemeye gidildi.

69 yaşından gün almamış olmak koşulu 1 yıl daha uzatıldı

Ticari maksatlı yük ve yolcu nakliyeciliği yapan mesleksel yeterlilik evrakı şoförler için 66 olan yaş sınırlaması, 31 Aralık 2023’e kadar “69 yaşından gün almamış olmak” formunda değiştirilerek uygulamaya konuldu. Ticari araç şoförlerinin ‘yaş şartı’ düzenlemesinde mühlet 1 yıl uzatıldı

Sürücüler vize almada düşünce yaşadı

Söz konusu süreç devam ederken, Rusya-Ukrayna Savaşı nedeniyle ticaret koridorlarının değişmesiyle kara yoluyla ticari taşımalar ülkede artış gösterdi. Bu süreçte rastgele bir makul münasebet olmadan şoförlerin vize temininde kahır yaşaması nedeniyle vizeli şoför muhtaçlığı oluştu.

Depremler, şoför eğitimlerini olumsuz etkiledi

Ayrıca Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’ta meydana gelen sarsıntılar nedeniyle şoför eğitimlerinin olumsuz etkilenmesi sonucu kesimin muhtaçlığı olan yeni şoför arzı da yetersiz kaldı.

Bu kapsamda kara yoluyla yapılan ticari nakliyat faaliyetlerinde oluşabilecek mağduriyetin önüne geçilebilmesi için düzenlemenin mühleti 2024 sonuna kadar uzatıldı.

İlk defa müracaat yapacaklar için istenen belgeler

Öte yandan kelam konusu düzenleme kapsamında, SRC çeşidi (SRC-5 hariç) Mesleksel Yeterlilik Evrakı müddeti biten yahut bitecek olan ve bu düzenleme kapsamında, birinci sefer müracaat yapacak şoförler, şoför tipi sıhhat raporu ve psikoteknik kıymetlendirme raporu ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı bölge müdürlüklerine müracaat yapabilecek.

Mesleki yeterlilik dokümanı mühleti uzatılan şoförler müracaat yapmayacak

Daha evvel müracaat yapmış ve düzenleme doğrultusunda geçen yıl sonuna kadar mesleksel yeterlilik evrakı müddeti uzatılan şoförlerin, ikinci bir müracaata gerek kalmadan mühletleri bu yıl sonuna kadar uzatıldı.

Sayısal takograf kartları yenilenecek

Mesleki yeterlilik dokümanı müddeti tekrar uzatılan şoförler, sayısal takograf kartlarını da yenileyecek.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın