Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Kar İçin Yeni Tarih Verildi! İstanbul Kara Geçit Verecek Mi?

Kar İçin Yeni Tarih Verildi! İstanbul Kara Geçit Verecek Mi?

admin admin - - 5 dk okuma süresi
33 0

İSTANBUL’da meteoroloji, valilik ve AKOM’un ihtarlarına karşın beklenen kar yağışı gerçekleşmedi. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Meteoroloji Laboratuvarı Lideri Adil Tek, İstanbul’a karın giremediğini tabir etti.

“Şehrin ısı adası” olduğunu söyleyen Tek, “Sisteme baktığınızda Silivri’ye kadar geliyor kar yağışı, İstanbul üzerine geldiğinde yağmur ve karla karışık yağmur formunda dönüyor. Lakin İzmit’ten sonra Düzce’ye gerçek da tekrar birebir sistem, farklı olmayan bir sistem, kar yağışı biçiminde devam ediyor.

Buradaki sorun sıcaklıkların yeteri derecede düşmemesi. Kentin kendi yani iç gücünden, kentin örneğin araçlarının egzozu diyelim, araçlardan kaynaklanan güç, ısıtmadan kaynaklanıyor güç, kentteki hareketlilik yani bir kentin bir saldığı bir ısı var. Isı adası dediğimiz şey kentin kırsala nazaran sıcaklığının biraz daha yüksek olması” dedi.

“SİLİVRİ’YE KADAR GELEN KAR, İSTANBUL’DA YAĞMUR’A DÖNÜŞÜYOR”

Kar yağışının İstanbul’un merkezine düşmemesinin bir öbür nedeninin “Şehrin ısı adası” olmasından kaynaklandığını belirten Tek, “Sisteme baktığınızda Silivri’ye kadar geliyor kar yağışı, İstanbul üzerine geldiğinde yağmur ve karla karışık yağmur halinde dönüyor. Fakat İzmit’ten sonra Düzce’ye gerçek da tekrar tıpkı sistem, kar yağışı biçiminde devam ediyor. Buradaki sorun sıcaklıkların yeteri derecede düşmemesi. Kentin kendi yani iç gücünden, kentin örneğin araçlarının egzozu diyelim, araçlardan kaynaklanan güç, ısıtmadan kaynaklanan güç, kentteki hareketlilik yani bir kentin saldığı bir ısı var. Isı adası dediğimiz şey kentin kırsala nazaran sıcaklığının biraz daha yüksek olması” tabirlerini kullandı.

“BENZER SİSTEM İSTANBUL’UN MERKEZİNDE DE KAR YAĞIŞI BIRAKACAK”

Tek, “Şubat ayının ikinci haftasında gelecek olan sistemler var. Deniz suyu sıcaklıklarının biraz daha düştüğünü görürsek, 8-9 derecelere kadar indiğini görürsek birebir sistem yani emsal sistem İstanbul’un merkezinde de kar yağışı bırakacak gözüküyor.

Deniz suyu sıcaklığının biraz daha düşmesi gerekiyor. Deniz suyu sıcaklığında 8 dereceye düşmemesinin sebeplerinden bir tanesi de natürel ki her şey iklim değişikliğine bağlamamak lazım. Lakin iklim değişikliğinin de tesiri var. Zira biriken gücün yani iklim değişikliğinden kaynaklı biriken gücün büyük bir kısmını da denizler yutuyor, absorbe ediyor. Onlar tutuyor, o yüzden de deniz suyu sıcaklıkları çok aşağılara inmiyor. Yani geçtiğimiz 10’lu, 20’li yıllara baktığımızda deniz suyu sıcaklıkları bu vakitlerde 8 derecelere, 9 derecelere çok sık rahatlıkla iniyordu” dedi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü ve AKOM, geçtiğimiz günlerde tarih ve saat vererek İstanbul’un birtakım bölgelerinde 10 ile 20 santimetre kar kalınlığına ulaşabileceğini bildirmişti. Fakat, yüksek bölümler haricinde beklenen kar yağışı düşmedi.

Yapılan hava durumu kestirimlerini ve kar yağışı ihtimallerini pahalandıran Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Meteoroloji Laboratuvarı Lideri Adil Tek, “Genelde atmosfer modellerinden yapılan varsayımlar var. Bu modeller üzerine yapılan yorumlar var. Bunun bu modellerin sonuçlarını esasen herkes rahatlıkla erişebiliyor. Ayrıyeten Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün yaptığı varsayımlar var. Tabi geçtiğimiz iddialar içerisinde yer yer, orta ara kar yağışları verildi.

Özellikle İstanbul merkezini kar yağışı alamadı. Bunun sebeplerinden bir tanesi atmosfer modellerinde bilhassa yüksek çözünürlüklü olmayan datalarla birtakım varsayımların yapılmış olması. Onun için de daha ayrıntılı bölgesel iddiaların daha yüksek çözünürlüklü bölgesel iddiaların yapılması gerekiyor” dedi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın