Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Kamu işçisine yüzde 32,57 ek zam

Kamu işçisine yüzde 32,57 ek zam

admin admin - - 7 dk okuma süresi
14 0

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı’nın Reşat Moralı Salonu’nda TÜRK-İŞ ve HAK-İŞ ile farklı başka düzenlen ek protokol imza merasimine Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan ve TÜHİS Genel Sekreteri Adnan Çiçek katıldı.

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, merasimdeki konuşmasında, 2023-2024 periyodunu kapsayan Toplu İş Mukavelesi Çerçeve Muahede Protokolünün 9 Mayıs 2023’te imzalandığını anımsattı.

Mayıs ayındaki mukaveleyle emekçilerin en düşük fiyatının 15 bin liraya yükseltildiğini hatırlatan Işıkhan, “Bu 15 bin lira fiyatın üzerine 2023 yılı birinci 6 ayı için refah hissesi dahil olmak üzere yüzde 45 oranında artırım yapılmış ve öbür kalemlerde de iyileştirmeler gerçekleştirilmişti. Bu periyotta emekçi konfederasyonlarımız ve sendikalarımızın tam bir mutabakatıyla toplu iş mukavelesini imza altına almıştık.” dedi.

Işıkhan, emekçi konfederasyonlarının toplu iş kontratlarının fiyat periyotlarına ait takvim farklılıklarından ötürü yeni bir ek protokol talebi kendilerine ilettiğini belirtti.

Toplu iş mukavelelerinde başlangıç tarihlerinin, alınacak fiyatın ve enflasyon farkının belirlenmesinde kıymetli bir etken olduğuna dikkati çeken Işıkhan, şöyle devam etti:

“Yıl içinde enflasyon oranlarının muhakkak aylarda farklılaşması, enflasyon farkının hesaplanması nedeniyle kamu emekçilerinin farklı fiyat artış almasına sebep olmaktadır. Bu nedenle ocak ayında kamu emekçilerinin aldığı fiyat artışlarının, yürürlük tarihi farklı devirlerde olan kamu personelleriyle eşitlenmesine dair bir karar almış durumdayız. Personel konfederasyonlarımızla yaklaşık bir aydır yürüttüğümüz çalışmalar sonucunda bu ek protokol ortaya çıkmıştır.”

Kamu çalışanlarına ocak 2024’te yapılan artıştan, müddetleri şimdi gelmeyen kamu çalışanlarının de toplu mukavele müddetleri içinde yararlanmalarını sağladıklarını belirten Işıkhan, yeni periyot toplu iş kontratlarında bir daha kelam konusu farklılıkların olmaması için kamu personelleri toplu iş kontratlarının yürürlük tarihinin 1 Ocak 2025 olması istikametinde düzenleme yapılmasının da ek protokolle kararlaştırıldığını bildirdi.

Kamu çalışanlarının refahını Türkiye’nin refahı olarak gördüklerini vurgulayan Işıkhan, şunları kaydetti:

“Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın güçlü iradesiyle, her fırsatta tekraren lisana getirdiği üzere, hiçbir vatandaşımızı enflasyona ezdirmeyeceğiz dedik, ezdirmedik. Hepimiz çok güzel biliyoruz ki alın teri, emek bizim için kutsaldır. Bu sebeple, ülkemiz ismine taş üstüne taş koyan, kalkınmamızda ve büyümemizde emekleri olan emekçilerimizin refahını kendi problemimiz olarak gördük. Bugünkü ek protokolümüzde de gereken tüm mali ve toplumsal istikrarları müdafaaya azami hassasiyet gösterdik.”

“KAYBIN BÜYÜK KISMINI ATTIĞIMIZ İMZA İLE GİDERİYORUZ”

TÜRK-İŞ Genel Lideri Ergün Atalay da bir müddettir Türkiye’nin çalışma hayatının gündeminde vergi ve taşeron konusunun olduğunu belirtti.

Atalay, taşeronların taleplerine ait Bakan Işıkhan’a bilgi verdi.

İşçilerin bir yılda aldığı maaşın iki ayının vergi kesintisine gittiğini vurgulayan Atalay, bu sistemin bütün çalışanlar için tıpkı olduğunu ve sistemin sürdürülebilir olmadığını söyledi.

Kamuda çalışan emekçilerin bir kısmının TÜRK-İŞ’e, bir kısmının da HAK-İŞ’e üye olduğunu anımsatan Atalay, “Sayın Bakanımız, bu yaptığınız azımsanacak bir iş değil. Bu 230 bin emekçiyi ilgilendiren bir sıkıntı. Bu az bir şey değil. Kontrat başlangıcı ocak ayı olanlar yüzde 32,57 aldı. Ocak ayında sonra mukavele başlangıçları şubat, mart, nisan, mayıs, bu ağustosa kadar sürüyor. Bunların bu yüzde 32,57 alma imkanIarı yok, tablo onu gösteriyor. Ortalama en makus ihtimalle yüzde 10 ila 14 puan ortasında kayıp var. Bu kaybın büyük kısmını, bugün attığımız bu imza ile gideriyoruz.” dedi.

“TALEPLERİMİZİN HEPSİ KARŞILANMADI LAKİN BELİRLİ NOKTADA UZLAŞTIK”

HAK-İŞ Genel Lideri Mahmut Arslan da konuşmasında, ek protokolle ilgili sürecin başarılı bir formda sonuçlanmasında emeği geçenlere teşekkür ederek, geçen yıl tarihin başarılı kamu toplu iş kontratlarına imza attıkların tabir etti.

Arslan, “Mümkün olduğu kadar doğal ki toplu iş mukavelelerimizin bitişini değil de başlangıcını 1 Ocak’a çekerek bütün enflasyon oranındaki artırımın herkese uygulanması talebimiz vardı. 32,57’yi biraz daha yükselterek düzgünleştirme yapılması talebimiz vardı.” dedi.

Taleplerinin, yaşanılan zorlukların, üyelerinin kendilerinden beklentilerinin sendikal hareketin en doğal sonucu olduğunu lisana getiren Arslan, şunları kaydetti:

“Bu beklentileri karşılamak için de bizler gayret ediyoruz. Türkiye’nin içinden geçtiği güç bir periyot var. Bütün bunları da dikkate alarak elde ettiğimiz sayıların da küçümsenmeyecek sayılar olduğunu da bilerek bir uzlaşma arayışı içinde olduk. Zatıalinizle birkaç sefer görüştük, Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcımızla, TÜRK-İŞ ile koordineli bir formda çalıştık. Geldiğimiz noktada taleplerimizin hepsi karşılanmadı ancak belirli bir noktada da uzlaştık, yeni adımlar atıldı.”

Bakan Işıkhan ve TÜHİS Genel Sekreteri Adnan Çiçek, birinci merasimde TÜRK-İŞ Genel Lideri Atalay ile ikinci programda ise HAK-İŞ Genel Lideri Arslan ile kamu personelini ilgilendiren kontratın ek protokolünü imzaladı.

patronlardunyasi.com

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın