Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Kamu işçisine ek zam protokolü imzalandı

Kamu işçisine ek zam protokolü imzalandı

admin admin - - 6 dk okuma süresi
24 0

AA

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı’nın Reşat Moralı Salonu’nda ve ile farklı ayrı düzenlen ek protokol imza merasimine Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı ve TÜHİS Genel Sekreteri Adnan Çiçek katıldı.

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, merasimdeki konuşmasında, 2023-2024 devrini kapsayan Toplu İş Kontratı Çerçeve Muahede Protokolünün 9 Mayıs 2023’te imzalandığını anımsattı.

Mayıs ayındaki kontratla emekçilerin en düşük fiyatının 15 bin liraya yükseltildiğini hatırlatan Işıkhan,

Bu 15 bin lira fiyatın üzerine 2023 yılı birinci 6 ayı için refah hissesi dahil olmak üzere yüzde 45 oranında artırım yapılmış ve öbür kalemlerde de iyileştirmeler gerçekleştirilmişti. Bu periyotta emekçi konfederasyonlarımız ve sendikalarımızın tam bir mutabakatıyla toplu iş mukavelesini imza altına almıştık.

dedi.

Işıkhan, emekçi konfederasyonlarının toplu iş mukavelelerinin fiyat devirlerine ait takvim farklılıklarından ötürü yeni bir ek protokol talebi kendilerine ilettiğini belirtti.

Toplu iş mukavelelerinde başlangıç tarihlerinin, alınacak fiyatın ve enflasyon farkının belirlenmesinde değerli bir etken olduğuna dikkati çeken Işıkhan, şöyle devam etti:

Yıl içinde enflasyon oranlarının makul aylarda farklılaşması, enflasyon farkının hesaplanması nedeniyle kamu personellerinin farklı fiyat artış almasına sebep olmaktadır. Bu nedenle ocak ayında kamu emekçilerinin aldığı fiyat artışlarının, yürürlük tarihi farklı devirlerde olan kamu çalışanlarıyla eşitlenmesine dair bir karar almış durumdayız. Emekçi konfederasyonlarımızla yaklaşık bir aydır yürüttüğümüz çalışmalar sonucunda bu ek protokol ortaya çıkmıştır.

Kamu personellerine ocak 2024’te yapılan artıştan, mühletleri şimdi gelmeyen kamu personellerinin de toplu kontrat mühletleri içinde yararlanmalarını sağladıklarını belirten Işıkhan, yeni devir toplu iş kontratlarında bir daha kelam konusu farklılıkların olmaması için kamu emekçileri toplu iş mukavelelerinin yürürlük tarihinin 1 Ocak 2025 olması tarafında düzenleme yapılmasının da ek protokolle kararlaştırıldığını bildirdi.

Kamu çalışanlarının refahını Türkiye’nin refahı olarak gördüklerini vurgulayan Işıkhan, şunları kaydetti:

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın güçlü iradesiyle, her fırsatta tekraren lisana getirdiği üzere, hiçbir vatandaşımızı enflasyona ezdirmeyeceğiz dedik, ezdirmedik. Hepimiz çok güzel biliyoruz ki alın teri, emek bizim için kutsaldır. Bu sebeple, ülkemiz ismine taş üstüne taş koyan, kalkınmamızda ve büyümemizde emekleri olan çalışanlarımızın refahını kendi sıkıntımız olarak gördük. Bugünkü ek protokolümüzde de gereken tüm mali ve toplumsal istikrarları müdafaaya azami hassasiyet gösterdik.

“Kaybın büyük kısmını attığımız imza ile gideriyoruz”

TÜRK-İŞ Genel Lideri Ergün Atalay da bir müddettir Türkiye’nin çalışma hayatının gündeminde vergi ve taşeron konusunun olduğunu belirtti.

Atalay, taşeronların taleplerine ait Bakan Işıkhan’a bilgi verdi.

İşçilerin bir yılda aldığı maaşın iki ayının vergi kesintisine gittiğini vurgulayan Atalay, bu sistemin bütün çalışanlar için birebir olduğunu ve sistemin sürdürülebilir olmadığını söyledi.

Kamuda çalışan emekçilerin bir kısmının TÜRK-İŞ’e, bir kısmının da HAK-İŞ’e üye olduğunu anımsatan Atalay,

Sayın Bakanımız, bu yaptığınız azımsanacak bir iş değil. Bu 230 bin emekçiyi ilgilendiren bir sıkıntı. Bu az bir şey değil. Kontrat başlangıcı ocak ayı olanlar yüzde 32,57 aldı. Ocak ayından sonra kontrat başlangıçları şubat, mart, nisan, mayıs, bu ağustosa kadar sürüyor. Bunların bu yüzde 32,57 alma imkanIarı yok, tablo onu gösteriyor. Ortalama en makûs ihtimalle yüzde 10 ila 14 puan ortasında kayıp var. Bu kaybın büyük kısmını, bugün attığımız bu imza ile gideriyoruz.

dedi.

“Taleplerimizin hepsi karşılanmadı lakin belirli noktada uzlaştık”

Arslan,

Mümkün olduğu kadar alışılmış ki toplu iş mukavelelerimizin bitişini değil de başlangıcını 1 Ocak’a çekerek bütün enflasyon oranındaki artırımın herkese uygulanması talebimiz vardı. 32,57’yi biraz daha yükselterek uygunlaştırma yapılması talebimiz vardı.

dedi.

Taleplerinin, yaşanılan zorlukların, üyelerinin kendilerinden beklentilerinin sendikal hareketin en doğal sonucu olduğunu lisana getiren Arslan, şunları kaydetti:

Bu beklentileri karşılamak için de bizler çaba ediyoruz. Türkiye’nin içinden geçtiği sıkıntı bir devir var. Bütün bunları da dikkate alarak elde ettiğimiz sayıların da küçümsenmeyecek sayılar olduğunu da bilerek bir uzlaşma arayışı içinde olduk. Zatıalinizle birkaç kez görüştük, Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcımızla, TÜRK-İŞ ile koordineli bir halde çalıştık. Geldiğimiz noktada taleplerimizin hepsi karşılanmadı fakat muhakkak bir noktada da uzlaştık, yeni adımlar atıldı.

Bakan Işıkhan ve TÜHİS Genel Sekreteri Adnan Çiçek, birinci merasimde TÜRK-İŞ Genel Lideri Atalay ile ikinci programda ise HAK-İŞ Genel Lideri Arslan ile kamu emekçisini ilgilendiren mukavelenin ek protokolünü imzaladı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın