Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Kamu İşçisi Ücret Artışını Erken Alacak

Kamu İşçisi Ücret Artışını Erken Alacak

admin admin - - 7 dk okuma süresi
5 0

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı’nın Reşat Moralı Salonu’nda TÜRK-İŞ ve HAK-İŞ ile farklı ayrı düzenlen ek protokol imza merasimine Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan ve TÜHİS Genel Sekreteri Adnan Çiçek katıldı.

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, merasimdeki konuşmasında, 2023-2024 periyodunu kapsayan Toplu İş Mukavelesi Çerçeve Mutabakat Protokolünün 9 Mayıs 2023’te imzalandığını anımsattı.

ZAMMIN YÜRÜRLÜK TARİHİ ÖNE ÇEKİLDİ

Toplu mukavele ile belirlenen artırımın yürürlük tarihi öne çekildi. Ayrıyeten bir sonraki toplu kontrat periyodunda, yürürlük tarihleri farklı olan toplu mukavelelerin yürürlük tarihlerinin 01 Ocak 2025’te başlatılmasına karar verildi.

EN DÜŞÜK EMEKÇİ FİYATI HATIRLATILDI

Mayıs ayındaki mukaveleyle personellerin en düşük fiyatının 15 bin liraya yükseltildiğini hatırlatan Işıkhan, “Bu 15 bin lira fiyatın üzerine 2023 yılı birinci 6 ayı için refah hissesi dahil olmak üzere yüzde 45 oranında artırım yapılmış ve öbür kalemlerde de iyileştirmeler gerçekleştirilmişti. Bu devirde personel konfederasyonlarımız ve sendikalarımızın tam bir mutabakatıyla toplu iş kontratını imza altına almıştık.” dedi.

Işıkhan, personel konfederasyonlarının toplu iş mukavelelerinin fiyat devirlerine ait takvim farklılıklarından ötürü yeni bir ek protokol talebi kendilerine ilettiğini belirtti.

Toplu iş kontratlarında başlangıç tarihlerinin, alınacak fiyatın ve enflasyon farkının belirlenmesinde kıymetli bir etken olduğuna dikkati çeken Işıkhan, şöyle devam etti:

“Yıl içinde enflasyon oranlarının muhakkak aylarda farklılaşması, enflasyon farkının hesaplanması nedeniyle kamu emekçilerinin farklı fiyat artış almasına sebep olmaktadır. Bu nedenle ocak ayında kamu personellerinin aldığı fiyat artışlarının, yürürlük tarihi farklı periyotlarda olan kamu çalışanlarıyla eşitlenmesine dair bir karar almış durumdayız. Emekçi konfederasyonlarımızla yaklaşık bir aydır yürüttüğümüz çalışmalar sonucunda bu ek protokol ortaya çıkmıştır.”

Kamu personellerine ocak 2024’te yapılan artıştan, müddetleri şimdi gelmeyen kamu personellerinin de toplu kontrat mühletleri içinde yararlanmalarını sağladıklarını belirten Işıkhan, yeni periyot toplu iş kontratlarında bir daha kelam konusu farklılıkların olmaması için kamu çalışanları toplu iş kontratlarının yürürlük tarihinin 1 Ocak 2025 olması tarafında düzenleme yapılmasının da ek protokolle kararlaştırıldığını bildirdi.
Kamu çalışanlarının refahını Türkiye’nin refahı olarak gördüklerini vurgulayan Işıkhan, şunları kaydetti:

“Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın güçlü iradesiyle, her fırsatta tekraren lisana getirdiği üzere, hiçbir vatandaşımızı enflasyona ezdirmeyeceğiz dedik, ezdirmedik. Hepimiz çok düzgün biliyoruz ki alın teri, emek bizim için kutsaldır. Bu sebeple, ülkemiz ismine taş üstüne taş koyan, kalkınmamızda ve büyümemizde emekleri olan çalışanlarımızın refahını kendi sıkıntımız olarak gördük. Bugünkü ek protokolümüzde de gereken tüm mali ve toplumsal istikrarları muhafazaya azami hassasiyet gösterdik.”

“KAYBIN BÜYÜK KISMINI ATTIĞIMIZ İMZA İLE GİDERİYORUZ”

TÜRK-İŞ Genel Lideri Ergün Atalay da bir müddettir Türkiye’nin çalışma hayatının gündeminde vergi ve taşeron konusunun olduğunu belirtti.

Atalay, taşeronların taleplerine ait Bakan Işıkhan’a bilgi verdi.

İşçilerin bir yılda aldığı maaşın iki ayının vergi kesintisine gittiğini vurgulayan Atalay, bu sistemin bütün çalışanlar için birebir olduğunu ve sistemin sürdürülebilir olmadığını söyledi.

Kamuda çalışan çalışanların bir kısmının TÜRK-İŞ’e, bir kısmının da HAK-İŞ’e üye olduğunu anımsatan Atalay, “Sayın Bakanımız, bu yaptığınız azımsanacak bir iş değil. Bu 230 bin emekçiyi ilgilendiren bir problem. Bu az bir şey değil. Mukavele başlangıcı ocak ayı olanlar yüzde 32,57 aldı. Ocak ayında sonra kontrat başlangıçları şubat, mart, nisan, mayıs, bu ağustosa kadar sürüyor. Bunların bu yüzde 32,57 alma imkanIarı yok, tablo onu gösteriyor. Ortalama en makûs ihtimalle yüzde 10 ila 14 puan ortasında kayıp var. Bu kaybın büyük kısmını, bugün attığımız bu imza ile gideriyoruz.” dedi.

“TALEPLERİMİZİN HEPSİ KARŞILANMADI LAKİN MUHAKKAK NOKTADA UZLAŞTIK”

Arslan, “Mümkün olduğu kadar olağan ki toplu iş mukavelelerimizin bitişini değil de başlangıcını 1 Ocak’a çekerek bütün enflasyon oranındaki artırımın herkese uygulanması talebimiz vardı. 32,57’yi biraz daha yükselterek uygunlaştırma yapılması talebimiz vardı.” dedi.

Taleplerinin, yaşanılan zorlukların, üyelerinin kendilerinden beklentilerinin sendikal hareketin en doğal sonucu olduğunu lisana getiren Arslan, şunları kaydetti:

“Bu beklentileri karşılamak için de bizler uğraş ediyoruz. Türkiye’nin içinden geçtiği güç bir devir var. Bütün bunları da dikkate alarak elde ettiğimiz sayıların da küçümsenmeyecek sayılar olduğunu da bilerek bir uzlaşma arayışı içinde olduk. Zatıalinizle birkaç kez görüştük, Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcımızla, TÜRK-İŞ ile koordineli bir halde çalıştık. Geldiğimiz noktada taleplerimizin hepsi karşılanmadı ancak belirli bir noktada da uzlaştık, yeni adımlar atıldı.”

Bakan Işıkhan ve TÜHİS Genel Sekreteri Adnan Çiçek, birinci merasimde TÜRK-İŞ Genel Lideri Atalay ile ikinci programda ise HAK-İŞ Genel Lideri Arslan ile kamu emekçisini ilgilendiren mukavelenin ek protokolünü imzaladı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın