Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Kahramanmaraş’ta depremin yaraları sarılıyor: 850 bin depremzedeye psikososyal destek verildi

Kahramanmaraş’ta depremin yaraları sarılıyor: 850 bin depremzedeye psikososyal destek verildi

admin admin - - 3 dk okuma süresi
47 0

İHA

Asrın felaketinin üzerinden neredeyse bir yıl geçti.

Art arda geçekleşen iki sarsıntıda konutlar yerle bir olurken binlerce kişi hayatını kaybetti.

sonrasında yaralar sarılmaya devam ediyor.

Depremzedelere psikososyal takviye verildi

Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığına bağlı psikososyal takviye çalışanı, sarsıntı sonrası alana inerek depremzedelere dayanak verdi.

Vatandaşların zelzelenin tesirinden çıkması için çabalayan takımlar, Kahramanmaraş’ta da birçok vatandaşa psikososyal takviye vererek, sarsıntının yıkıcı tesirlerini hafifletmek için çabaladı.

“Aktif çalışmalarımız devam ediyor”

Deprem sonrası bakanlığın 11 vilayette süratli bir halde organize olup çalışmaya başladığını tabir eden Vilayet Müdürü Müslüm Ferdi Bozkurt, “6 Şubat’ta bölgemizde yaşanan yıkıcı tesiri çok yüksek olan zelzele sonrası önümüzdeki günlerde yeniden yıl dönümü vesilesi ile anma programı düzenleyeceğiz. Kentimizde an prestiji ile Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı olarak faal çalışmalarımız devam ediyor.

“7 gün 24 saat temelli alanda etkin çalışmalarımız devam etmektedir”

Özellikle zelzelenin birinci anından günümüze kadar devirde psikososyal çalışmalarımız, şehit yakınları ve gazilerimiz, engellilerimiz ve yaşlılarımıza yönelik bunun yanında da çocuk hizmetleri olarak 7 gün 24 saat asıllı alanda etkin çalışmalarımız devam etmektedir. Sarsıntı sonrası bakanlık olarak 11 vilayette çabucak organize olup kentimizde bulunan engellilerimizi, yaşlılarımızı ve çocuklarımızı öteki vilayetlere naklettik.” dedi.

“Yaklaşık 170 bin hanede 850 bin vatandaşımıza hizmet verildi”

Depremden bu yana 11 ilçede hizmet verdiğini söyleyen Bozkurt, “O günden bu güne yaklaşık 100’e yakın noktada 11 ilçemizde hizmet sunarken, artık 41 PSD konteyneri, 21 çocuk oyun çadırı, 1 çocuk terapi odası ve 1 kreş ile 9 ilçemizde çalışmalarımız kapsamlı biçimde devam ediyor. 2 bin 532 alanda psikososyal dayanak grubumuz de 6 Şubat’tan günümüze kadar olan müddette yaklaşık 170 bin hanede 850 bin vatandaşımıza hizmet verdi.” diye konuştu

“500’ün üzerinde çocuğumuzla ilgili etkin çalışmalarımız devam etmekte”

Depremde ailelerini kaybeden çocuklar konusunda da çalışma yapıldığını söz eden Bozkurt, “Depremde ebeveynlerini kaybeden yaklaşık 500’ün üzerinde çocuğumuzla ilgili etkin çalışmalarımız devam etmekte. Bunların bir kısmı esirgeyici aile modelinden faydalandırdık, başka çocuklarımızla ilgili de gerek manevi gerekse maddi tüm dayanaklarımızı sağladık ve etkin formda takibi de yapılmakta.” tabirlerini kullandı.

Haber Kaynağı: İhlas Haber Ajansı (İHA)

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın