Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Kahramanlık destanının arkasındaki büyük yalan

Kahramanlık destanının arkasındaki büyük yalan

admin admin - - 6 dk okuma süresi
33 0

Cumhuriyet Gazetesi muharriri ve Halk TV programcısı Barış Terkoğlu, kendisini ’15 Temmuz gazisi’ olarak tanıtan Metin Kolca’nın 14 Temmuz gecesi pavyonda eğlendiğini yazdı. Gerçek, Kolca’nın toplumsal medya paylaşımlarıyla ortaya çıktı.

Terkoğlu, Süleyman Soylu ile 15 Temmuz etkinliğinde fotoğraf çektiren Kolca’nın “suç örgütü kurmak, yağma, tefecilik, gasp, tehdit, uyuşturucu ticareti” üzere hatalardan 104 yıl ceza aldığı ve bu nedenle kendisini korumak için “15 Temmuz gaziliği” öyküsünü uydurduğunu sav etti.

Terkoğlu, “14 Temmuz pavyonu, 15 Temmuz darbesi, 16 Temmuz devleti” başlıklı yazısında şu sözleri kullandı:
“Adı Metin Kolca. Hükümet medyasını okursanız, o 15 Temmuz kahramanı. Haberlerde o gece Nevşehir’de neler olduğunu anlatmış:
’15 Temmuz günü saat 21.30 üzere konuta geldim. Olağanda uyumam, yatsı namazı ezanı geç okunduğu için uyudum. Ben uykudayken eşim beni kaldırarak Genelkurmay Liderinin rehin alındığını ve Genelkurmay Başkanlığının önünde kalabalık olduğunu söyledi. (…) Cumhurbaşkanımız telefonla televizyona bağlanarak halkı sokağa çağırmıştı. (…) Eşimle vedalaşarak helalleştim. Kırşehir üzerinden Ankara’ya ulaştım. Saat 00.50 üzere Kızılay’a girdim.’

Kolca’nın öyküsü eline taş alıp tankları durdurmasıyla sürüyordu. Anlattığı ‘kahramanlık’ destanıydı. Kolca, üzerinden tankın geçtiği lüks aracını paylaşarak kıssasını inanılır hale getiriyordu.

Ancak çelişkilerle doluydu. Cumhurbaşkanı CNN’e 00.24’te bağlanmış, halkı sokağa çağırmıştı. Dinlemesi, eşiyle vedalaşması, yola çıkıp Nevşehir’den Ankara’ya gelmesi tam 26 dakikaydı ki, bu imkansızdı.

14 TEMMUZ GECESİ ANKARA PAVYONLARINDAYDI

Kolca, aracıyla Sıhhiye Köprüsü’nü kapatıp, köprüden düştüğünü söylüyordu. Ancak, aracın fotoğraflardaki yeri, Atatürk Bulvarı üzerinde, daha çok Kızılay’daki gece kulüplerine yakın görünüyordu. Hakikaten o denli de çıktı. Kolca, toplumsal medya hesabından 14 Temmuz gecesi “Binbir Gece” isimli yerden fotoğraf paylaşmıştı. Yani Kolca, 15 Temmuz gününe Ankara pavyonlarında girmişti!

104 YIL MAHPUS CEZASI

Kolca’nın toplumsal medya hesabıyla durum daha da anlaşılır hale geliyor. Pavyon meraklısı bu 15 Temmuz gazisi, Nevşehir’de kendince sistem kuruyor, ceza kesiyor. Örneğin elinin kırık olduğu bir fotoğrafı şöyle paylaşmış: ‘İyiyim arkadaşlar, itin birinin çenesini kırdık, el de kırıldı. Merak edilecek bir şey yok. Öteki taraf merak etsin, iki sene ekmek, su içemez.’

Kendisini tanıyanlara nazaran Kolca 15 Temmuz gazisi filan değildi. Aslında mahkemelerde diğer bir kaygısı var.

24 Mayıs 2018 tarihinde, AA’nın “Nevşehir’de Hata Örgütü Davasında Karar” başlıklı haberi gösteriyor. Nevşehir 1. Ağır Ceza Mahkemesi, “suç örgütü kurmak, yönetmek ve üye olmak, yağma, tefecilik, gasp, kumar oynanması için yer ve imkan sağlama, tehdit, uyuşturucu ticareti” üzere suçlamalarla yargılanan sanıklara ceza yağdırdı. Buna nazaran örgütün 1 numarası ağabey Deniz Kolca 201 yıl mahpus cezası alırken, 2 numarası kardeş Metin Kolca 104 yıla karar giymişti.

Kısacası Metin Kolca, yargıya nazaran de bir mafya-çete yöneticisiydi. Tabiri caizse “çökme” işleri yaparken yakalanıyor, kendisini korumak için “15 Temmuz gaziliği” öyküsünü uyduruyordu. Hükümet medyası da bize onu bu halde tanıtıyordu.

HAKİM İLE POZ

Hikaye burada bitmedi. Ufak hatalılar bile hapisteyken Metin Kolca kısa bir mühlet tutukluluğun akabinde nasıl olduysa dışarı çıktı. Kararın akabinde elbette ki gözü yargının temyiz mercilerindeydi.

Sosyal medya hesabından “devlet benim”, “kendimi devlete bayrağa feda ettim”, “yakında göreceksiniz” üzere intikam paylaşımları yaparken daha garip bir şey oldu. Aksaray 2. Ağır Ceza Mahkemesi Lideri ve Aksaray İli İsimli Yargı Komitesi Lideri Hakim G.O. ile bir kafede buluşup poz verdi. Bunu da toplumsal medya hesabından paylaştı. Bir hakim, kendi adliyesinde ağır cürümlerden karar giyen, “ben devletim” diyen bir mafya mensubuyla kafede buluşuyor, yetmiyor poz veriyordu. Mafya başkanı bunun akabinde vatandaşa tehditlerine devam ediyordu.

Hakim G.O.’yu nereden hatırlıyorum diye baktım. Buldum. Siverek’te, 2019’da, İzol Ailesi’nden 4 kişinin öldürüldüğü katliam davası güvenlik nedeniyle Aksaray’da görülüyordu. Geçen yıl karar çıktı. 3 sanığa dörder defa müebbet verildi. Lakin değişiktir, hakim, 4 sefer müebbet verdiği sanıkları “kaçma kuşkusu yok” diyerek tutuklamadı. Kurban yakınlarının “utanç verici” dediği, örneğini görmediğim bu kararı veren hakim de G.O.’dan oburu değildi! Ceza alanların da soyadı İzol’dü. AKP eski milletvekili Zülfikar İzol takipsizlik kararı alırken, kardeşleri cinayet işlese dahi dışarıda dolaşmaya devam etmişti.

SOYLU İLE FOTOĞRAFI ÇIKTI

Acaba Kolcu da Soylu’yu tanıyor mudur diye merak ettim. Bir de ne göreyim. Adeta klasik! Kolcu da bir 15 Temmuz Etkinliği’nde “baba” dediği Soylu ile fotoğraf çektirmişti!”

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın