Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. İşte zerdeçalın ilaçlarınızı nasıl etkileyebileceği ve kimler için tehlikeli olduğu :

İşte zerdeçalın ilaçlarınızı nasıl etkileyebileceği ve kimler için tehlikeli olduğu :

admin admin - - 4 dk okuma süresi
32 0

Zerdeçal ilaçlar üzerinde nasıl çalışır?

Zerdeçal bazlı desteklerin umut verici potansiyel tesirleri olsa da, birtakım ilaçlarla etkileşimleri potansiyel olarak yarardan çok risk getirebilir.

Antikoagülanlar/antiplatelet ilaçlar
Frontiers in Pharmacology mecmuasında 2020 yılında yayınlanan bir incelemeye nazaran kurkumin, bedenin kanı pıhtılaştırma yeteneğinin azalmasına yol açabilecek hafif antikoagülan özelliklere sahiptir.
Zerdeçal desteklerini aspirin ve gibisi kan sulandırıcılarla birleştirmek kanama yahut morarma mümkünlüğünü artırabilir.

Gastrointestinal ilaçlar
Zerdeçal bazlı bir destek, mide asidi seviyelerini artırabilirken, kullanıyorsanız antiasitlerin aktifliğine müdahale edebilir. Uzmanlar antiasitlerin zerdeçalın tesirlerini bilakis çevirmesi gerektiğini söylüyor.
Takviyeleri zerdeçal ile birleştirmek, bu ilaçları asit reflü yahut ülser tedavisinde daha az tesirli hale getirebilir ve rahatsızlığa neden olabilir.

Kan şekerini düşüren ilaçlar
Zerdeçal, diyabet ilaçlarına benzeri kan şekeri düşürücü tesirlere sahip olabilir .
Düşük dozlarda ve kısa vadeli kurkumin kullanımı ziyanlı sonuçlar doğurmasa da 2021 yılında yapılan bir araştırmada belirtildiği üzere kurkumin diyabet ilaçlarının aktifliğini artırabilir .
Bu nedenle diyabet ilaçlarıyla birlikte zerdeçal desteği almak hipoglisemi riskini arttırabilir ve kullanmadan evvel hekiminizle konuşmanız önerilir.

Zerdeçal desteklerinden hangi beşerler kaçınmalıdır?
Bir besin unsuru ve lezzet arttırıcı olarak zerdeçalın tüketilmesi çoklukla inançlı olsa da, zerdeçal bazlı destekler herkes için değildir.

Belirli sıhhat meseleleri yahut rahatsızlıkları olan şahıslar, aşağıdakiler de dahil olmak üzere zerdeçal destekleri almaktan kaçınmalıdır:

Kan bozukluğu olan bireyler: Zerdeçal kanın pıhtılaşma yeteneğini etkileyebilir.

Ameliyata hazırlanan bireyler: Zerdeçal kanı sulandırabilir; komplikasyonları önlemek için planlanan ameliyatınızdan evvel zerdeçal destekleri almayı bırakmanız gerekecektir. Bu takviyeyi almayı ne vakit bırakacağınız konusunda hekiminizle konuşun.

Diyabet yahut hipoglisemisi olan kişiler: Kurkumin kan şekerini düşürebilir; kan şekerini düşürmek için kimi ilaçlar kullanıyorsanız yahut rastgele bir destek almadan evvel hipoglisemiyi tedavi etmek için hekiminizle konuşun.

Demir eksikliği olan bireyler: Her ne kadar araştırmalar hudutlu olsa da 2019 tarihli bir rapora nazaran zerdeçal bağırsakta demire bağlanarak demirin emilimini etkileyebilir.

Safra kesesi sıkıntıları olan şahıslar: Safra kesesi meseleleriniz varsa zerdeçal almak sorunu daha da karmaşık hale getirebilir. Zerdeçal, safra kesesi kasılmalarını uyarabilen ve safra taşı oluşumunu artırabilen oksalatlar içerir.

Böbrek taşı sorunu olan bireyler: Zerdeçaldaki oksalat kalsiyuma da bağlanarak böbrek taşı oluşma mümkünlüğünü artırabilir.

Hamile ve emziren bayanlar: İnançlı olduğunu gösteren kâfi araştırma bulunmadığından gebe yahut emziren bayanlar gebe yahut emzirirken zerdeçal desteği almamalıdır .

Zerdeçal, zencefil ve kakule alerjisi olanlar: Bu üç baharat birebir zencefil ailesine aittir. Bu nedenle üstteki hususlardan rastgele birine hassas yahut alerjisi olan bireyler, alerjik tepki riskini önlemek için zerdeçallı yiyeceklerden kaçınmalı ve zerdeçal destekleri tüketmelidir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın