Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. İşte en çok kahve içen on beş meslek : Bilin bakalım kim bir numara?

İşte en çok kahve içen on beş meslek : Bilin bakalım kim bir numara?

admin admin - - 4 dk okuma süresi
37 0

2011 yılında Dunkin’ Donuts, ABD’deki işyerinde kahve tüketimine ışık tutmak için CareerBuilder ile işbirliği yaptı. 4.700 Amerikalı personelle yapılan anketin akabinde “bazı profesyonellerin kahveye başkalarından daha fazla muhtaçlık duyduğu” sonucuna vardılar.

Ankete katılanlar ortasında bilim insanları ve laboratuvar teknisyenlerinin ülkedeki en çok kahve içen bireyler olduğu ortaya çıktı. Bilim alanında çalışan yahut çalışmış olan herkes muhtemelen bu sonucu şaşırtan bulmayacaktır. Sonuçta bilim 24 saatlik bir iştir. Deneyler ekseriyetle olağan bir insanın yahut öbür rastgele bir canlının günlük ritimleriyle her bakımdan çelişen vakit çizelgeleri üzerinde yürütülür. Pek çok bilim insanı, sonuçları rakip laboratuvarlardan yahut araştırma kümelerinden evvel yayınlamak için ezici bir baskı altında çalışıyor. Hudutlu finansman, araştırmacıların bilim yapabilecekken hibe teklifleri yazmak için sayısız saatler harcamasını gerektiriyor.

Anket sonuçlarına nazaran kahve tüketen meslekler sıralaması:
1-Bilim insanları
2-Pazarlama uzmanları
3- Eğitim yöneticileri
4- Yazar-editör
5-Sağlık yöneticileri
6- Psikolog
7-Aşçı
8-Öğretmen
9- Toplumsal hizmet uzmanı
10-Finansçılar
11- Özel güvenlik
12- İnsan kaynakları
13- Hemşire
14- Hükümet yetkilileri
15- Esnaf

Bilimde her vakit yapılacak bir deney, giderilecek beklenmedik bir sonuç, hazırlanacak bir poster, katılacak bir konferans, okunacak yeni yayınlanmış bir araştırma, gözden geçirilecek eski bir araştırma, buzları çözecek bir iş vardır.Bilim insanları işkoliktir. Kafein bağımlılığı muhtemelen iş bağımlılığını körüklüyor.
Bilim adamları işlerine o kadar bağlılar ki aslında ne kadar araştırma yaptıklarına dair araştırma yaptılar . Ağustos ayında Çinli bilim adamlarından oluşan bir grup , bilimsel mecmuaların web sitelerinden indirilen araştırma makalelerinin günün saatine bakarak bilim adamlarının çalışma alışkanlıklarını izleyen, kaydeden ve ölçen bir çalışmanın sonuçlarını yayınladı .
Sonuçta bilim insanları gece geç saatlere kadar ve hafta sonları çalışıyor. Hayatımızın farklı kısımlarını ayırt etmekte açık bir zorluk yaşıyoruz. Ancak bundan daha enteresan. Çinli ve Amerikalı bilim adamlarının işkoliklik konusunda biraz farklı kalıpları var. Amerikalı bilim adamları gece geç saatlere kadar çalışıyorlar lakin tekrar de o hafta sonunu (en azından biraz) dinlenme vakti olarak görüyorlar. Öte yandan Çinli bilim insanları gece geç saatlere kadar çalışmıyor, lakin hafta sonları da neredeyse hafta içi kadar sıkı çalışıyorlar. Ve Almanya ikisinin ortasında bir yerde.

Bilim insanlarından bahsederken “işkolik” teriminin açıklayıcı bir abartı kullanımından daha fazlası olduğunu, davranışsal bağımlılığın hakikat bir tarifi olduğunu vurgulamak gerekiyor.
.Arada bir sakinleşmeyi unutmayın; kahve iki ucu keskin bir kılıç olabilir ; Nobel Mükafatı sahipleri bunu övebilir , fakat kahve bağımlılığınız işinize karşı sıhhatsiz bir bağımlılığı körüklüyor olabilir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın