Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. İstanbullular dikkat: Atkısız, beresiz çıkmayın! Meteoroloji’den İstanbul için ‘sarı’ kodlu kar alarmı

İstanbullular dikkat: Atkısız, beresiz çıkmayın! Meteoroloji’den İstanbul için ‘sarı’ kodlu kar alarmı

admin admin - - 7 dk okuma süresi
29 0

Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) tarafından yapılan son değerlendirmelere nazaran; yurt genelinin modüllü ve çok bulutlu, Marmara’nın doğusu, İç Anadolu (Kayseri ve Niğde hariç), Batı ve Orta Karadeniz, Doğu Karadeniz kıyıları, Doğu ve Güneydoğu Anadolu (Kars ve Ardahan hariç), Kütahya, Manisa, Kahramanmaraş, Osmaniye, Hatay, Gümüşhane etrafları, Çanakkale, Kırklareli ve Tekirdağ’ın doğusu ile Mersin’in batı kesitlerinin aralıklı yağışlı geçeceği kestirim ediliyor.

Orta ve Doğu Karadeniz kıyıları ile Akdeniz kıyı bölümlerinde yağmur, Marmara’nın kuzeyinde karla karışık yağmur ve yükseklerinde kar, iç kısımlarda kar biçiminde olması beklenen yağışların; kuzey bölümleri başta olmak üzere İstanbul etrafları, Kırklareli ve Tekirdağ’ın doğusu ile Kocaeli’nin kuzeyinde vakit zaman kuvvetli olması bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde pus ve yer yer sis ile birlikte iç ve doğu bölgelerde buzlanma ve don olayı görüleceği kestirim ediliyor.

Doğu Karadeniz’in iç kesitleri ile Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunda çığ tehlikesi bulunmaktadır.

HAVA SICAKLIĞI

Hava sıcaklığıının Sıcaklıkların kuzey ve iç kısımlarda mevsim normallerinin 1-3 derece altında, başka yerlerde mevsim normalleri civarında seyredeceği iddia ediliyor.

RÜZGAR

Genellikle kuzey ve kuzeydoğu taraflardan hafif orta sıra orta kuvvette, Marmara ve Kıyı Ege’de kuvvetli ve kısa müddetli fırtına (50 ila 70 km/saat) halinde eseceği varsayım ediliyor.

UYARILAR

KUVVETLİ KARLA KARIŞIK YAĞMUR VE KAR YAĞIŞI UYARISI: Marmara’nın kuzeyinde karla karışık yağmur ve yükseklerinde kar halinde beklenen yağışların; kuzey kesitleri başta olmak üzere İstanbul etrafları, Kırklareli ve Tekirdağ’ın doğusu ile Kocaeli’nin kuzeyinde vakit zaman kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek aksiliklere karşı (ulaşımda aksamalar, buzlanma ve don olayı vb.) dikkatli ve önlemli olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA UYARISI: Rüzgarın Marmara ve Kıyı Ege’de kuvvetli ve kısa periyodik fırtına (50 ila 70 km/saat) formunda eseceği kestirim edildiğinden yaşanabilecek olumsuz kaidelere karşı dikkatli ve önlemli olunması gerekmektedir.

BÖLGE BÖLGE HAVA DURUMU

MARMARA
Parçalı ve çok bulutlu, doğusu ile Çanakkale, Kırklareli ve Tekirdağ’ın doğu kesitlerinin aralıklı yağışlı geçeceği iddia ediliyor. Karla karışık yağmur ve yer yer kar biçiminde görülecek yağışların; kuzey kesitleri başta olmak üzere İstanbul etrafları, Kırklareli ve Tekirdağ’ın doğusu ile Kocaeli’nin kuzeyinde vakit zaman kuvvetli olması bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde bölgenin güneydoğu bölümleri ile Trakya’da buzlanma ve don olayı ile birlikte pus ve yer yer sis bekleniyor. Rüzgarın kuzey ve kuzeydoğu istikametlerden kuvvetli ve kısa periyodik fırtına (50 ila 70 km/saat) formunda esmesi bekleniyor.

EGE
Parçalı ve çok bulutlu, Manisa ve Kütahya etraflarının hafif karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği varsayım ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde bölgenin iç kesitlerinde buzlanma ve don olayı ile birlikte pus ve yer yer sis bekleniyor. Rüzgarın kıyı kesitlerinde kuzey ve kuzeydoğu taraflardan kuvvetli ve kısa periyodik fırtına (50 ila 70 km/saat) formunda esmesi bekleniyor.

AKDENİZ
Parçalı ve çok bulutlu, Hatay, Osmaniye ve Kahramanmaraş etrafları ile Mersin’in batı kesitlerinin yağışlı geçeceği iddia ediliyor. Yağışların, bölgenin kıyı kısımlarında yağmur ve sağanak, iç kısımlarında karla karışık yağmur ve kar biçiminde olması bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde bölgenin iç bölümlerinde pus ve yer yer sis bekleniyor.

İÇ ANADOLU
Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin (Kayseri ve Niğde hariç) aralıklı ve hafif kar yağışlı geçeceği iddia ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde bölge genelinde buzlanma ve don olayı ile birlikte pus ve yer yer sis bekleniyor.

BATI KARADENİZ
Çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı yağışlı geçeceği kestirim ediliyor. Yağışların kıyı bölümlerinde yağmur ve karla karışık yağmur, iç ve yüksek kısımlarında kar halinde olması bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde bölgenin iç bölümlerinde buzlanma ve don olayı ile birlikte pus ve yer yer sis bekleniyor.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ
Çok bulutlu, Orta Karadeniz ile Doğu Karadeniz kıyılarının yağışlı geçeceği varsayım ediliyor. Yağışların kıyılarda yağmur, iç ve yüksek kısımlarında karla karışık yağmur ve kar formunda görülmesi bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde bölgenin iç kesitlerinde buzlanma ve don olayı ile birlikte pus ve yer yer sis bekleniyor. Doğu Karadeniz’in iç kısımlarında çığ tehlikesi bulunmaktadır.

DOĞU ANADOLU
Çok bulutlu, bölge genelinin (Kars ve Ardahan hariç) aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği iddia ediliyor. Bölge genelinde buzlanma ve don olayı ile birlikte sabah ve gece saatlerinde pus ve yer yer sis bekleniyor. Kuzey ve doğusunda çığ tehlikesi bulunmaktadır.

GÜNEYDOĞU ANADOLU
Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı yağmur ve karla karışık yağmurlu, yükseklerinin kar yağışlı geçeceği kestirim ediliyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın