Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. İstanbul’da Akıl Almaz Olay: Minibüste Doğum!

İstanbul’da Akıl Almaz Olay: Minibüste Doğum!

admin admin - - 8 dk okuma süresi
18 0

Olay, perşembe günü saat 09.00 sıralarında Kocasinan Merkez Mahallesi mevkiinde Yayla-Topkapı güzergahında çalışan bir minibüste meydana geldi. Edilen bilgiye nazaran, 32 haftalık gebe Mizgin Güçlü (23) eşi Murat Güçlü (31) ile birlikte hastaneye denetime gitmek için meskenden çıktı.

1 buçuk yaşındaki çocukları da yanlarında bulunan çift, Bahçelievler Devlet Hastanesi’ne gitmek için Yayla-Topkapı çizgisinde çalışan Hakan Yücel’in kullandığı yolcu minibüsüne bindi. Mizgin Güçlü’nün Yayla Işıkları Durağı mevkinde sancıları başladı. Murat Güçlü ve yolcuların ikazı üzerine şoför Yücel, Bahçelievler Devlet Hastanesi’ne gerçek yola çıktı.

Minibüs kısa müddette hastaneye vardı. Eşi, sıhhat çalışanlarından sedye isteyerek Mizgin Güçlü’yü minibüsten indirmeye çalıştı. Sancıları artan Mizgin Güçlü doğumun başladığı söyleyerek minibüsten inemeyeceğini belirtti. Sıhhat çalışanlarının yardımıyla 32 haftalık gebe Mizgin Güçlü minibüsün içinde doğum yaptı. Doğumun akabinde bir sıhhat çalışanın kucağında hastane içerisine götürülen prematüre bebeğin durumunun uygun olduğu öğrenildi.

Asmin bebeğin Bahçelievler Devlet Hastanesi’nde yapılan müdahalelerin akabinde Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi’ne sevk edildiği öğrenilirken enfeksiyon kapan bayanın ise Bahçelievler Devlet Hastanesi’nde tedavisi sürüyor.

“SESSİZCE KENDİMİ SIKTIM”

Güçlü Ailesi, ikinci çocukları olarak dünyaya gelen kızlarına Asmin ismini koydu.

Minibüste doğum yapan Mizgin Güçlü, yaşanılanları şöyle anlattı:

“Ben hastaydım, eşim de beni muayeneye götürüyordu. Sonra birden sancım tuttu. Sancım tutunca ben de ıkınmaya başladım. Evvel suyum geldi, sonra bebek doğdu. Hekim ve hemşireler çabucak koştular ve bebeği aldılar. Minibüste de sağ olsun bir hemşire vardı, bana çok yardımcı oldu. Bana ‘Nefes al, nefes ver’ diyerek doğumu gerçekleştirdi. O yardımcı olunca doğum kolaylaştı. Bebeğim 7 aylık doğdu, erken doğum oldu.

Beklemiyorduk. Minibüste bir anda sancım başlayınca kendimi yere attım. Minibüste bir sürü erkek vardı, ben de onlardan çekindiğim için bağıramadım. Minibüsün demirlerinden tutunarak sessizce kendimi sıktım. Sıkınca da zati bebek geldi. Hastaneye 2 dakikalık aralıkta bebek dünyaya geldi. Hastanenin kapısına gelir gelmez aslında bebek doğmuştu.

Bebek otomobilin içinde doğdu. Ben de şok oldum, ne yapacağımı bilemedim. Kucağıma almaya korktum. Minibüse bir tane bebeğimle bindim lakin inerken iki bebeğimle indik. Aslında bu çok hoş bir his fakat kızım uzakta, ben buradayım. Şimdi kızımı göremedim.

Bir an evvel kızıma kavuşmak istiyorum. Tabiplerin söylediğine nazaran bebeğimin durumu uygunmuş. Yalnızca neden erken doğduğunu araştırıyorlar, ağır bakımda şu an. Ne vakit göreceğiz daha belirli değil, eşim yarın gidip hekimle görüşecek. Benim durumum da düzgün ancak inşallah tez vakitte kızıma kavuşurum.”

“BİR BEBEKLE BİNDİK, İKİ BEBEKLE İNDİK”

Eşinin minibüste doğum yapmasının akabinde yaşadıkları şoku lisana getiren baba Murat Güçlü, şöyle konuştu:

“Eşim geçtiğimiz gün hasta olduğu için doktora gittik. Gripti. Ben işteydim aradım onu hastaneye git dedim lakin gitmedi. Sonraki sabah kötüleşince işten müsaade aldım, eşimi Perşembe sabahı hastaneye götürdüm. Avcılar’da oturuyoruz fakat eşim gebe diye tabipler bayan doğum uzmanının görmesi lazım dediler. Biz de Bakırköy’deki hastaneye geldik. Bakırköy’den de Bahçelievler’e yönelmemizi söylediler. Eşimin o sırada ağrıları başladı.

Ona, ‘Hamilesin, doğum başlamış olmasın’ dedim. O da bana bir ıstırap yok dedi. Akabinde Bakırköy’den Bahçelievler’e gelmek üzere minibüse bindik. O sırada sancıları başladı. Art tarafta oturuyordu eşim, öne yanlışsız geçti. Benim de kucağımda bir buçuk yaşındaki oğlum vardı. Art tarafta oturuyordum. Minibüsteki bayanlar yardımcı olmaya çalıştılar.

Eşimi görüyordum, ellerini sıkmaya başladı” dedi. ‘Ağrısı, sancısı vardı fakat sesini çıkarmıyordu’ diyen Murat Güçlü, ‘Minibüsün içinde bahtımıza bir de hemşire vardı. Bana, ‘eşinin doğumu başladı’ dedi. Eşime yardımcı olmaya başladı. Herkes minibüsçüye seslendi hızlansın diye. O da sağ olsun ambulans sürücüsü üzere sürmeye başladı. Hızlandı ve yoldakilere seslenerek yolu açtı.

Tam hastanenin önüne geldiğimizde eşim minibüsün içerisinde doğum yaptı. Bebeğin ağlama sesini duydum. Doğum aracın içerisinde gerçekleşti, sonra eşimi içeri aldılar. Ben de o an çok heyecanlandım. Minibüse kucağımızda bir bebekle bindik, iki bebekle indik. Bu türlü bir olay beklemiyorduk, eşim yaklaşık 2 ay erken doğum yaptı. Olay 10 dakika içerisinde gerçekleşti aslında eşim de utangaç bir insan olduğu için hiç sesini bile çıkarmadı. Eşimin ve çocuğumuzun durumu şu an güzel. Eşim taburcu olacak, kızımız da kuvözde şu an. Tedavisine devam ediliyor, erken doğum gerçekleştiği için. Biz de bekliyoruz kızımızı. İsmini de Asmin koyacağız.”

“BEN DE YENİ BABAYIM 20 GÜN EVVEL ÇOCUĞUM OLDU”

Sürücü Hakan Yücel de, “Yayla ışıklar dediğimiz yerde sancısı gelmeye başladı. Arttan bir bayan geldi sancısı var yardımcı olur musunuz diye. Yolcu var bir anda anlayamıyorsun ne olduğunu, son hız hastaneye sürdüm. Hastanenin içine girdik, dedim “inebilirsiniz’, dedi “aşağıya inemem, doğum başladı’. Yolcuları aşağıya indirdim, güvenlik vazifelileri, hemşireler geldi. doğum oldu, aşağıya indiler. yolumuza devam ettik. Ben de yeni babayım 20 gün evvel çocuğum oldu, farklı bir şeydi aslında. Beklemediğim bir olaydı minibüste doğum. Uçakta gördük, takside gördük de minibüsün içinde birinci kez bu türlü bir şeye şahit olduk. Yolculardan da Allah razı olsun hepsi yardımcı oldular. Babası yanındaydı bir anda heyecandan koşturdu gitti, göremedim babasını aslında, içerideydi bir anda hemşire geldi bir tane çocuk. “Burada mı doğdu” dedim, “içeride doğdu” dediler. Yalnızca merakım şuydu, sanki sağlıklı mı bir sorunu var mı? sağlıklıymış onun durumunu da öğrendim” diye konuştu.

Durakta kahya olarak çalışan Orhan Koşan ise, “İlk kere karşılaştık bu türlü bir şeyle. Arkadaşımız bayanı doğuma yetiştirdiği için ismini “Ebe Hakan” koyduk” dedi.

Twitch takipçi satın al

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın