Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. İstanbul’a neden kar giremiyor? Uzman isim örnekleriyle açıkladı..

İstanbul’a neden kar giremiyor? Uzman isim örnekleriyle açıkladı..

admin admin - - 7 dk okuma süresi
29 0

DHA

Türkiye ağır kışın tesiri altında…

Meteoroloji Genel Müdürlüğü ve AKOM, geçtiğimiz günlerde tarih ve saat vererek İstanbul’un kimi bölgelerinde 10 ile 20 santimetre kalınlığına ulaşabileceğini bildirmişti.

Ancak, yüksek kesitler haricinde beklenen kar yağışı düşmedi.

“Özellikle İstanbul merkezini kar yağışı alamadı”

Yapılan hava durumu kestirimlerini ve kar yağışı ihtimallerini kıymetlendiren Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Meteoroloji Laboratuvarı Lideri Adil Tek açıklamasında şunları söyledi:

Genelde atmosfer modellerinden yapılan kestirimler var. Bu modeller üzerine yapılan yorumlar var. Bunun bu modellerin sonuçlarını zati herkes rahatlıkla erişebiliyor. Ayrıyeten Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün yaptığı kestirimler var. Tabi geçtiğimiz iddialar içerisinde yer yer, orta ara kar yağışları verildi. Bilhassa İstanbul merkezini kar yağışı alamadı. Bunun sebeplerinden bir tanesi atmosfer modellerinde bilhassa yüksek çözünürlüklü olmayan datalarla kimi kestirimlerin yapılmış olması. Onun için de daha ayrıntılı bölgesel kestirimlerin daha yüksek çözünürlüklü bölgesel kestirimlerin yapılması gerekiyor.

“Kar yağışı için deniz suyu sıcaklıklarının 8 derecelere kadar inmesi gerekiyor”

Tek açıklamasında şöyle devam etti:

En büyük handikaplardan bir tanesi de öncelikle sıcaklık. Sıcaklığın en son gelen hava sistemlerine baktığımızda İstanbul için bahsediyorum eksi 1 ile 4-5 derece ortasında değiştiğini görüyoruz. Bu aslında çok kritik bir düzey. Sıcaklık sıfırın altına düşmeye başladığında esasen kar yağışı olağan olarak düşmeye başlıyor. Lakin bu 2-3 derecelik sıcaklık hissesindeki yanılmalar yağışın formunu değiştiriyor. Sıcaklık 3-4 derecelerde olmaya başlayınca yağışın biçimi esasen yağmur, karla karışık yağmur halinde sürüyor. Bu sıcaklık iddiasındaki handikaplar varsayımları de biraz daha güçleştiriyor, zorlaştırıyor. O yüzden de bazen yanılgılar da ortaya çıkabiliyor. İddia modellerinden elde edilen sonuçlarla birlikte, bunun yanında yorumlar da var ancak beraberinde bilhassa İstanbul’da deniz suyu sıcaklıkları bu kar yağışının olmamasında çok faal. İstanbul’da kar yağışının olması için deniz suyu sıcaklıklarının 8 derecelere kadar inmesi gerekiyor. Bugünlerde İstanbul’da deniz suyu sıcaklıkları 10 ile 11 dereceler ortasında değişiyor. Merkezin olağan ki ısı adası tesiri var. Bununla birlikte sıcaklıkları biraz daha yumuşatıyor ve o eksi pahalara düşmesini önlüyor. Bu sebeple yağışlar daha çok yağmur, karla karışık yağmur halinde sürdü.

“Silivri’ye kadar gelen kar, İstanbul’da yağmura dönüşüyor”

Kar yağışının İstanbul’un merkezine düşmemesinin bir başka nedeninin ‘Şehrin ısı adası’ olmasından kaynaklandığını belirten Tek açıklamalarını şöyle sürdürdü:

Sisteme baktığınızda Silivri’ye kadar geliyor kar yağışı, İstanbul üzerine geldiğinde yağmur ve karla karışık yağmur formunda dönüyor. Lakin İzmit’ten sonra Düzce’ye gerçek da tekrar tıpkı sistem, kar yağışı halinde devam ediyor. Buradaki sorun sıcaklıkların yeteri derecede düşmemesi. Kentin kendi yani iç gücünden, kentin örneğin araçlarının egzozu diyelim, araçlardan kaynaklanan güç, ısıtmadan kaynaklanan güç, kentteki hareketlilik yani bir kentin saldığı bir ısı var. Isı adası dediğimiz şey kentin kırsala nazaran sıcaklığının biraz daha yüksek olması.

“Benzer sistem İstanbul’un merkezinde de kar yağışı bırakacak”

“Şubat ayının ikinci haftasında gelecek olan sistemler var” diyen Tek şunları söyledi:

Deniz suyu sıcaklıklarının biraz daha düştüğünü görürsek, 8-9 derecelere kadar indiğini görürsek birebir sistem yani emsal sistem İstanbul’un merkezinde de kar yağışı bırakacak gözüküyor. Deniz suyu sıcaklığının biraz daha düşmesi gerekiyor. Deniz suyu sıcaklığında 8 dereceye düşmemesinin sebeplerinden bir tanesi de olağan ki her şey iklim değişikliğine bağlamamak lazım. Lakin iklim değişikliğinin de tesiri var. Zira biriken gücün yani iklim değişikliğinden kaynaklı biriken gücün büyük bir kısmını da denizler yutuyor, absorbe ediyor. Onlar tutuyor, o yüzden de deniz suyu sıcaklıkları çok aşağılara inmiyor. Yani geçtiğimiz 10’lu, 20’li yıllara baktığımızda deniz suyu sıcaklıkları bu vakitlerde 8 derecelere, 9 derecelere çok sık rahatlıkla iniyordu.

“Sıcak günlerin sayısı soğuk günlerden daha fazla olacak”

Kış mevsiminin geri kalan kısmında beklenen yağışların çoğunlukla yağmur biçiminde İstanbul’a düşeceğini söyleyen Tek şöyle devam etti:

İstanbul’da çok yakın plan için kar gözükmüyor. Mevsimsel kestirimlerde Aralık, Ocak aylarının, geçtiğimiz aylardaki yaptığımız kestirimlerde o ayların sıcaklıklarının genelde ortalamaların üzerinde geçeceği biçimindeydi. Şubat ayı da birebir formda gözüküyor. Bu şu demek, sıcak günlerin sayısı soğuk günlerden daha fazla olacak. Ortada soğuk artık olduğu üzere soğuk günler olacak. Tahminen bir iki gün soğuk yapacak yahut bir hafta soğuk yapacak Şubat’ın geneline baktığımızda. Fakat bu şunu söylüyor bize; hiç kar yağmayacak manasına gelmiyor. Sıcak günler sayısı fazla ancak kar yağma mümkünlüğü da var. Bilhassa de o Şubat’ın ikinci haftasındaki sistemin kar yağışı bırakma mümkünlüğü da bulunuyor. Bu haftadan itibaren sıcaklıklarda tekrar bir artış var. Bu soğuk hava yerine biraz daha sıcak havaya bırakacak. Sıcaklıklar Şubat ayı içerisinde ortalamaların genelde üzerinde. Mart, Nisan içerisinde tekrar üzerinde olacak. Ancak beraberinde yağışlar ortalamaların üzerine çıkıyor. Lakin yağış almaya devam edeceğiz. Yeniden barajlarda zira kritik bir devirden geçmiştik. Barajlardaki doluluklar da artmaya devam edecek üzere gözüküyor.

Haber Kaynağı: Demirören Haber Ajansı (DHA)

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın