Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. İstanbul için yeni uyarı! Açıklamalar peş peşe geldi, saat verildi

İstanbul için yeni uyarı! Açıklamalar peş peşe geldi, saat verildi

admin admin - - 6 dk okuma süresi
18 0

Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) tarafından yapılan son değerlendirmelere nazaran; yurt genelinin kesimli ve çok bulutlu, Akdeniz kıyıları ile Sinop, Samsun, Ordu ve Şanlıurfa etraflarının yağmurlu, Marmara’nın kuzey ve batısı, Akdeniz’in iç bölümleri, Güneydoğu Anadolu ile Karaman, Bitlis, Hakkari ve Şırnak etraflarının karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği kestirim ediliyor.

Rüzgarın; Marmara, Kıyı Ege ve Doğu Akdeniz’de kuzey ve kuzeydoğu taraflardan kuvvetli ve kısa vadeli fırtına (40-80 km/saat) formunda esmesi bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde iç ve doğu bölgelerde yer yer pus ve sis ile birlikte buzlanma ve don olayı bekleniyor. Doğu Karadeniz’in iç kesitleri ile Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunda çığ tehlikesi bulunuyor.

İSTANBUL’DA ÖĞLENE KADAR KARLA KARIŞIK YAĞMUR BEKLENİYOR

Meteoroloji uzmanı Prof. Dr. Orhan Şen, bugün İstanbul’da öğleye kadar mahallî karla karışık yağmur beklendiğini belirtti, “Kuzeyli rüzgarlar vakitle fırtına hızında” dedi.

Sosyal medyada paylaşım yapan Şen, şu tabirlerle vatandaşları uyardı:
“Bugün Marmara, Akdeniz, Güneydoğu Anadolu’da yağış var.
Marmara’da rüzgar poyrazdan kuvvetli… Yağış öğleye kadar karla karışık yağmur; öğlen yağmura dönüyor. İç kesitlerde sabah ve gece don ve buzlanma var. Doğu Akdenizde “Kıbrıs Alçak Basınç” merkezinin oluşturduğu yağış ve kuvvetli rüzgar tesirli.

Bugün İstanbul’da öğleye kadar mahallî karla karışık yağmur, öğlen yağmura dönüyor, 5 derece… Kuzeyli rüzgarlar vakitle fırtına suratında. Önümüzdeki cuma günü değersiz yağışın dışında 1 hafta yağış yok. Sıcaklık yarından itibaren 8-9 dereceye çıkacak.”

HAVA SICAKLIĞI

Sıcaklıkların kuzey ve iç kesitlerde mevsim normallerinin 1-3 derece altında, öbür yerlerde mevsim normalleri civarında seyredeceği iddia ediliyor.

RÜZGAR

Genellikle kuzey ve kuzeydoğu taraflardan hafif orta sıra orta kuvvette, Marmara, Kıyı Ege ve Doğu Akdeniz’de kuvvetli ve kısa periyodik fırtına (40-80 km/saat) biçiminde esmesi bekleniyor.

UYARILAR

SARI KODLA İHTAR YAPILAN VİLAYETLER: İstanbul, Balıkesir, Çanakkale ve İzmir.

KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA UYARISI: Rüzgarın; Marmara, Kıyı Ege ve Doğu Akdeniz’de kuvvetli ve kısa periyodik fırtına (40-80 km/saat) halinde esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz kaidelere karşı dikkatli ve önlemli olunması gerekmektedir.

BÖLGE BÖLGE HAVA

MARMARA

Çok bulutlu, bölgenin kuzey ve batısının yağmur ve karla karışık yağmur, yükseklerinin yer yer kar yağışlı geçeceği iddia ediliyor. Rüzgarın; kuzey ve kuzeydoğu istikametlerden kuvvetli ve kısa müddetli fırtına (50-80 km/saat) formunda esmesi bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde Trakya ile bölgenin güneydoğusunda buzlanma ve don olayı bekleniyor.

EGE

Parçalı ve çok bulutlu geçeceği varsayım ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde bölgenin iç kısımlarında buzlanma ve don olayı ile birlikte pus ve yer yer sis bekleniyor. Rüzgarın; Kıyı Ege’de kuzey ve kuzeydoğu istikametlerden kuvvetli ve kısa vadeli fırtına (50-80 km/saat) biçiminde esmesi bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde bölgenin iç kesitlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

AKDENİZ

Çok bulutlu, bölgenin kıyılarının yağmur ve sağanak yağışlı, iç kısımlarının karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği iddia ediliyor. Rüzgarın; Doğu Akdeniz’de kuzey ve kuzeydoğu istikametlerden kuvvetli ve kısa vadeli fırtına (50-70 km/saat) biçiminde esmesi bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde bölgenin iç kısımlarında buzlanma ve don olayı bekleniyor.

İÇ ANADOLU

Parçalı ve çok bulutlu, Karaman etrafları ile Konya’nın güney ilçelerinin kar yağışlı geçeceği iddia ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde yer yer pus ve sis ile birlikte buzlanma ve don olayı bekleniyor.

BATI KARADENİZ

Çok bulutlu, Sinop etrafları ile Kastamonu kıyılarının yağmurlu geçeceği iddia ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde bölgenin iç kısımlarında yer yer pus ve sis ile birlikte buzlanma ve don olayı bekleniyor.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ

Çok bulutlu, Samsun ve Ordu etraflarının yağmurlu geçeceği iddia ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde bölgenin iç bölümlerinde yer yer pus ve sis ile birlikte buzlanma ve don olayı bekleniyor. Doğu Karadeniz’in iç kesitlerinde çığ tehlikesi bulunmaktadır.

DOĞU ANADOLU

Parçalı ve çok bulutlu, gece saatlerinde Bitlis, Hakkari ve Şırnak etraflarının kar yağışlı geçeceği varsayım ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde yer yer pus ve sis ile birlikte buzlanma ve don olayı bekleniyor. Bölgenin kuzey ve doğusunda çığ tehlikesi bulunmaktadır.

GÜNEYDOĞU ANADOLU

Çok bulutlu, bölge genelinin yağmur ve karla karışık yağmurlu, yükseklerinin yer yer kar yağışlı geçeceği iddia ediliyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın