Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. İstanbul Aşığı Yazar Mario Levi Yaşamını Yitirdi

İstanbul Aşığı Yazar Mario Levi Yaşamını Yitirdi

admin admin - - 4 dk okuma süresi
24 0

‘Benim en derin vatanım Türkçedir’ diyen İstanbul aşığı muharrir Mario Levi, 66 yaşında hayatını kaybetti.

Vefat haberini Levi’nin de içerisinde yer aldığı Buart Sanat Atölyesi duyurdu.

BENİM EN DERİN VATANIM TÜRKÇE’DİR

Yazar, irtibat eğitmeni Mario Levi, Türkçe’ye olan sevdasına ait, “Fransızca yazabilirdim. Yazsaydım da işim çok kolaylaşırdı bir dünya muharriri olmak açısından. Bunu tercih etmedim. Sıkıntı yolu seçtim tahminen lakin kendi doğallığı içinde gelişti bu. Zira çocukken sokakta hangi lisanda top oynamışsan, gençken hangi lisanda birinci aşkını yaşamışsan, çok kızdığında hangi lisanda sövmek geliyorsa içinden, o lisan senin dilindir ve o lisan Türkçeydi. O sebepledir ki, kendime daima şunu söylüyorum, benim en derin vatanım Türkçedir” demişti.

Levi, “İstanbul Bir Masaldı”, “En Hoş Aşk Hikayemiz”, “Bir Kente Gidememek”, “Lunapark Kapandı” ve “Size Pandispanya Yaptım” isimli kitapların da ortalarında bulunduğu birçok yapıta imza atmıştı.

MARİO LEVİ KİMDİR?

1957 yılında İstanbul’da doğdu. 1975 yılında Saint Michel Fransız Lisesi’nden, 1980 yılında İstanbul Üniversitesi Fransız ve Roman Filolojisi’nden mezun oldu.[1] Birinci hikayesini 1975 yılında yazdı. 1984 yılından sonra, Hokka mecmuası, Şalom, Cumhuriyet Gazetesi, Cumhuriyet Mecmua, Stüdyo İmge, Şov, Milliyet Sanat, Argos ve Oksijen (gazete)[2] üzere birçok yayın organında yazılar yazdı.

İlk kitabı Jacques Brel: Bir Yalnız Adam 1986 yılında yayınlandı. Bu kitap üniversiteyi bitirme tezinin romanlaştırılmış halidir. 1990 yılında yayınlanan birinci hikaye kitabı Bir Kente Gidememek otobiyografik özellikler taşır ve muharririn hem aşkları, hem de çocukluk ve birinci gençlik yıllarıyla hesaplaşması üzeredir.

Kitap o yılın Haldun Taner Hikaye Ödülü’nü kazandı. 1991 yılında ikinci kitabı Madam Floridis Dönmeyebilir İstanbul’un azınlık etraflarına ve topluma ahenk sağlamakta zorlanan beşerlerine yer verir. 1992 yılında daha çok bir “anlatı” olarak görmeyi yeğlediği birinci romanı En Hoş Aşk Hikayemiz’i yazdı.

1993’te başladığı İstanbul Bir Masaldı isimli kitabını altı yılda bitirerek 1999 yılında yayınladı. Bu kitap da yirmili yıllar ile seksenli yıllar ortasında İstanbul’da yaşamış bir Yahudi ailesinin öyküsüdür. Kentin öteki azınlıklarından kahramanlar bu kıssada de görünür. Bu yapıtıyla 2000’de Yunus Nadi Roman Ödülü’nü kazandı. Lunapark Kapandı 2005 yılında yayımlandı.

Mario Levi, yazarlığın yanı sıra, Fransızca öğretmenliği, ithalatçılık, gazetecilik, radyo programcılığı, reklam müellifliği üzere işler de yaptı. Ayrıyeten yazı atölyelerinde, bu yola gönül vermiş insanlara Yazı Yaratımı dersleri de verdi.

Size Pandispanya Yaptım 2013 yılında yayımlandı. Son kitabı ” Bir Cümlelik Aşklar” Nisan 2016’da yayımlandı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın