Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. İsrail’deki hapishanelerde 9 bin Filistinli bulunuyor

İsrail’deki hapishanelerde 9 bin Filistinli bulunuyor

admin admin - - 5 dk okuma süresi
28 0

AA

İsrail’in 7 Ekimden bu yana abluka altındaki Gazze Şeridi’ne yönelik akınları sürüyor.

Gazze’de ömrü durduran taarruzlar sebebiyle siviller açlık ve birçok sorunlu durumla karşı karşıya..

İsrail hapishanelerinde 8 bin 926 Filistinli tutuluyor

İsrail’in yaşattığı zulüm yalnız Gazze’de değil, hapishanelerinde de kendisini gösteriyor.

İsrail merkezli “HaMoked” insan hakları kuruluşunun İsrail resmi datalarına dayandırdığı açıklamasında, İsrail hapishanelerinde 8 bin 926 Filistinlinin tutulduğu söz edildi.

Suçlama yöneltilmeyen sayısı 3 bin 484

İsrail cezaevlerinde tutulan Filistinlilerden “2 bin 84’ünün hakkında karar verildiği, 2 bin 752’sinin yargılanmasının sürdüğü ve 3 bin 484’ünün idari tutuklu olarak hapishanede tutulduğu” kaydedildi.

Cezaevine konulan “Filistinlilerden 606’sının, İsrail makamlarının ‘yasa dışı tutuklu’ olarak nitelendirdiği, Hamas’ın 7 Ekim 2023’te gerçekleştirdiği ataklarda etrafındaki yerleşim yerlerinde tutuklanan bireyler olduğu” vurgulandı.

Açıklamada, hapsedilen Filistinlilere ait dataların İsrail Cezaevleri Yönetimi tarafından sağlandığı, dataların, işgal altındaki Batı Şeria’da bulunan Ofer Askeri Hapishanesi de dahil olmak üzere Cezavleri Yönetimine bağlı hapishanelerde bulunan tüm “güvenlik tutuklularını” kapsadığı bildirildi.

İsrail’in ‘yasa dışı savaşçılar’ tanımı

HaMoked’dan AA muhabirine yapılan açıklamada, “İsrail hukukunda, memleketler arası hukukta olmayan bir kategori olarak ‘yasa dışı savaşçı’ tarifi yer alıyor. Bu tarif, İsrail Devleti’ne karşı düzenlenen düşmanca aksiyonlara direkt yahut dolaylı olarak katılan ya da İsrail Devleti’ne karşı bu tıp hareketlerde bulunan kümeye üye olan şahıslar için kullanılıyor.” tabiri kullanıldı.

Açıklamada, İsrail hukukuna nazaran, Ağustos 1949’da imzalanan Üçüncü Cenevre Kontratının savaş esirlerine ait 4. unsurunda öngörülen ve memleketler arası insancıl hukukta savaş esiri statüsü verilmesine ait şartların kelam konusu “yasadışı savaşçılar” için geçerli olmadığı aktarıldı.

İsrail’in hapishanelerde tutulan Filistinlilerin eşitlik, onur, aile hayatı, eğitim üzere haklarını ihlal ettiği kaydedilen açıklamada, bu durumun milletlerarası hukuka muhalif olduğunun altı çizildi.

İsrail, 4. Cenevre Mukavelesini ihlal etti

Açıklamada, Filistinli tutukluların büyük çoğunluğunun işgal altındaki Filistin topraklarından getirildiği belirtilerek, bu durumun tutukluların işgal altındaki topraklardan çıkarılmasını yasaklayan 4. Cenevre Mukavelesini açık bir halde ihlal ettiği söz edildi.

Filistinli tutukluların İsrail’deki hapishanelere götürülmesinin, İsrail maddelerindeki temel insan haklarını da ihlal ettiğine dikkati çekildi.

İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik akınlarını başlattığı 7 Ekim 2023 tarihine kadar İsrail hapishanelerindeki Filistinli sayısı 5 bin 500 civarındaydı.

Filistin makamları, işgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs’te 7 Ekim 2023’ten bu yana 6 bin 390 Filistinlinin gözaltına alındığını duyurmuştu.

İsrail ordusundan yapılan açıklamada ise, 7 Ekim’den bu yana işgal altındaki Batı Şeria’da 2 bin 990 Filistinlinin gözaltına alındığı bunlardan 1350’sinin “Hamas ile bağlantılı” olduğu ileri sürülmüştü.

İsrail’in “idari tutukluluk” uygulaması

İsrail’in “idari tutukluluk” uygulaması, işgal altındaki topraklarda Filistinlileri hiçbir suçlama yöneltilmeksizin tutuklaması manasına geliyor.

Filistinliler, haklarındaki suçlamayı öğrenemeden ve kendilerini savunma hakkından yoksun halde 6 aya kadar mahpusa atılabiliyor.

Bu müddetten sonra askeri mahkemeye sevk edilen lakin suçlamalardan siz bir Filistinlinin tutukluluk müddeti 5 yıla kadar tekraren uzatılabiliyor.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın