Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. İsrail suçlu bulunursa, destekleyen ülkelere de soykırım davası açılacak

İsrail suçlu bulunursa, destekleyen ülkelere de soykırım davası açılacak

admin admin - - 4 dk okuma süresi
7 0

AA

İsrail, Memleketler arası Adalet Divanı’nda Gazze’de soykırım hatası işlemekle yargılanırken, destekçileri için de yargı yolu gözüküyor.

Uluslararası Adalet Divanı’nın Güney Afrika’nın İsrail hakkında açtığı soykırım davasında “İsrail’in sakinlerine yönelik öldürme, hücum ve yıkımla ilgili her türlü hareketten kaçınması ve soykırımı önlemek için tüm önlemleri almasına” hükmetmesi sonrası, soykırımcının cürüm ortaklarını da birebir akıbet bekliyor.

İsrail’in Gazze’de soykırım kabahati işlediğine hükmedilirse, İsrail’e takviyelerini açıklayan Rishi Sunak, Olaf Scholz, Emmanuel Macron ve daha birçok isim için de yargı yolu açılacak.

Eski ingiliz büyükelçi Murray: “İsrail ile askeri işbirliği durmalı”

İngiltere’nin eski Özbekistan Büyükelçisi Craig Murray, İskoç gazetesi the National’a verdiği röportajda, Memleketler arası Adalet Divanı’nın kararı doğrultusunda İngiltere’nin soykırıma kabahat iştiraki yapmakla suçlanabileceğine dikkat çekti. Murray, İngiltere hükümetinin İsrail ile askeri iş birliğinin durması gerektiğini söyledi.

“BM soykırım mukavelesi, İngiliz hukuku içinde”

BM Soykırım Kontratının İngiliz hukukuna dahil edildiğine dikkat çeken Murray, İngiltere’nin terör devleti İsrail’e verdiği takviyenin boyutu konusunda uyarılacağını belirtti.

The National, Silah Ticaretine Karşı Kampanya’ya nazaran İngiltere’nin İsrail’e en az 336 milyon sterlin kıymetinde askeri teçhizat sattığını belirtti ve Murray’ninşu kelamlarına dikkat çekti:

“Gazze’de soykırım tespit edilirse, 10 Numara da yargılanabilir”

Soykırım Mukavelesi’nin yalnızca bir milletlerarası hukuk sıkıntısı olmadığını, Soykırım Mukavelesi’ni özel olarak içeren 2001 tarihli Milletlerarası Ceza Mahkemesi Yasası ile İngiltere ve Galler hukukuna dahil edildiğini belirten Murray, şayet Milletlerarası Adalet Divanı Gazze’de soykırım tespit ederse 10 Numara’nın İngiltere’de soykırıma kabahat paydaşlığı yapmakla suçlanabileceğini belirtti.

“Şimdi UAD’nin çok açık bir formda yaptığı şey, burada soykırım olduğuna dair ikaz yapmaktı, bu nedenle artık durmaları gerekiyor.” biçiminde konuşan Murray, İngiltere’de hükümet avukatlarının kararın akabinde bakanlara İsrail’e silah satışını sürdürmenin muhtemel tüzel riskleri konusunda uyarmak için yazacağını belirtti ve şöyle konuştu:

Hükümet avukatlarının bakanlara şahsî sorumlulukları konusunda önemli ihtarlarda bulunacağına inanıyorum. Ve Dışişleri Ofisi’nde bulunmuş biri olarak bunun gerçekleşeceğinden eminim. Artık hükümet avukatları tarafından bakanlara, şayet soykırım bulunursa ve İsrail’e silah sevkiyatları devam ederse şahsî sorumlulukla karşılaşabilecekleri konusunda ihtarlar yapılacak.

Biden’a şimdiden ABD’de dava açıldı

İsrail’in en büyük destekçisi ABD’de ise Lider Joe Biden ve öbür üst seviye yetkililer, soykırımcıya cürüm iştiraki yapmakla suçlanıyor.

ABD’li bir sivil toplum kuruluşu olan Anayasal Haklar Merkezi’nin (CRR) kasım ayında ABD Lideri Joe Biden, Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve Savunma Bakanı Lloyd Austin hakkında dava açarken,

sadece ülkenin soykırımı tedbire yükümlülüğünü yerine getirmemekle kalmayıp İsrail’e şartsız askeri ve diplomatik takviye sağlayarak kalkınmasının şartlarını da sağladığını

söylemişti.

Geçtiğimiz günlerde ABD mahkemesi Biden’ı Gazze soykırımına hata paydaşlığı yapmakla suçlayan hukuk davasını görüştü.

Davacılar federal mahkemenin ABD’yi İsrail’in Gazze’deki düşmanlıklarına son vermesi için nüfuzunu kullanmaya çağırmasını istiyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın