Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. İsrail ile Mısır, Selahaddin Koridoru için anlaşacak iddiası

İsrail ile Mısır, Selahaddin Koridoru için anlaşacak iddiası

admin admin - - 4 dk okuma süresi
20 0

AA

İsrail ile ortasında, hududu konusundaki görüşmeler devam ediyor.

Görüşmenin detaylarını paylaşan İsrail ordu radyosu, iki ülkenin mutabakata yakın olduğunu duyurdu.

Anlaşma, Philadelphia Koridoru olarak da bilinen Selahaddin Koridoru’nda denetim sağlamayı kapsıyor.

İsrail kesin nüfuz peşinde

İki ülke ortasında tansiyonun yükselmesine neden uyuşmazlığa ait yetkililere dayandırılan de, İsrail idaresinin, Refah kentinde yaşayan nüfusun Gazze Şeridi’nin öbür bölgelerine tahliye edilmeden “askeri müdahalede” bulunmayacağı kelamını verdiği ileri sürüldü.

Haberde, Refah kentindeki Filistinlilerin Gazze Şeridi’nde bir diğer bölgeye tahliyesinin akabinde İsrail’in, Mısır ile varılması beklenen mutabakat uyarınca “Philadelphia Koridoru” üzerinde “kesin bir nüfuza” sahip olacağı savunuldu.

Teknolojik araçlarla denetim edecekler

Tel Aviv ve Kahire idarelerinin “Philadelphia Koridoru”nun denetimi üzerine muahedeye yakın olduğu ileri sürülen haberde, İsrail’in koridor boyunca asker bulundurmayacağı lakin teknolojik araçlar vasıtasıyla bölgeyi denetim edeceği tez edildi.

Refah’taki Gazzelileri tahliye etmeyi planlıyorlar

İsrail idaresinin, bölgede taarruzlarını sonlandırmasının akabinde Refah kentinde bulunan 1 milyon civarındaki Gazzelinin nereye tahliye edileceğine şimdi karar verilmediği aktarılan haberde, Gazze’nin kuzeyi ya da Gazze Şeridi’nin güneyindeki Han Yunus’un seçenekler ortasında olduğu kaydedildi.

Körfez ülkesi inşa faaliyetlerini finanse edecek

İsrail ordu radyosu, ayrıyeten, Mısır’ın onaylaması durumunda Hamas tünellerini engellemek için yer altı duvarının inşa edileceğini ve kelam konusu duvarın inşasının ismi açıklanmayan bir Körfez ülkesince finanse edileceğini sav etti.

Philadelphia Koridoru’ndaki son durum

“Selahaddin Koridoru” olarak da bilinen ve Gazze ile Mısır hududunda yer alan koridor, 1979’da Mısır ile İsrail ortasında imzalanan “Camp David” muahedesi kapsamında tampon bölgede yer alıyor.

Koridor, 14,5 kilometre uzunluğunda, birkaç yüz metre genişliğinde ve Akdeniz’den başlayıp Kerem Ebu Salim Hudut Kapısı’na kadar uzanıyor.

“Camp David” mutabakatına nazaran, Philadelphia Koridoru Filistin toprakları ortasında yer alıyor fakat belli sayıdaki (180 zırhlı araç 4 bin asker) İsrail güçlerinin denetimine bırakıldı. Hududun öbür tarafında ise hafif silahlı Mısır polisinin bulunmasına müsaade verildi.

Philadelphia Koridoru, Ağustos 2005’te İsrail’in Gazze Şeridi’nden çekilmesine kadar İsrail güçlerinin denetiminde kaldı ve bu tarihte Avrupa Birliği’nden gözlemcilerin huzurunda Filistin idaresine teslim edildi. Eylül 2005’te İsrail ile Mısır ortasında 1979 Barış Mutabakatı’nın güvenlik hususuna ek olarak kelam konusu koridorla ilgili mutabakat yapıldı.

Hamas’ın denetimine geçti

Anlaşmada, Mısır’ın Gazze hududunda terör, kaçakçılık ve tünellerin tespiti üzere misyonlardan sorumlu 750 hudut muhafız askeri bulundurması ve İsrail güçlerinin çekildiği Philadelphia Koridoru’nun Filistin idaresine teslim edilmesi yer aldı.

Filistin’de 2006’da yapılan seçimleri Hamas’ın kazanması ve kısa müddet sonra Gazze’de denetimi sağlamasının akabinde Philadelphia Koridoru da Hamas idaresinin denetimine geçti.

İsrail’in abluka uygulamasının sonucu olarak Gazze’de kelam konusu koridor üzerinde Mısır’a açılan çok sayıda tünel inşa edildi.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın