Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. İsrail hakkında çarpıcı iddia: Mısır sınırına asker gönderecekler

İsrail hakkında çarpıcı iddia: Mısır sınırına asker gönderecekler

admin admin - - 4 dk okuma süresi
7 0

AA

İsrail ordusunun, Mısırlı askerlerden hududunu terk etmelerini istediği sav ediliyor.

Kahire’nin yansısına bakmaksızın, İsrail’in işgal teşebbüsüne hazır olduğu belirtiliyor. Bu argümanlar sıcaklığını korurken, bölgede yeni bir gelişme yaşandı.

İsrail’den asker gönderme girişimi

İsrail’in, idaresini Gazze’nin Refah kenti ve “Philadelphia Koridoru’na” (Selahaddin Koridoru) asker göndereceği istikametinde bilgilendirdiği ileri sürüldü.

Sky News Arapça kanalının inde, İsrail’in, Tel Aviv ile Kahire idareleri ortasında tansiyonun yükselmesine neden olan Gazze Şeridi ile Mısır ortasındaki hudut sınırı “Philadelphia Koridoru” ile Refah kentine asker göndermeye yönelik niyetini dün gece Mısır’a aktardığı sav edildi.

Mısır karşı çıktı

Haberde, Mısır idaresinin ise İsrail’in kelam konusu talebine karşı çıktığı kaydedildi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu birinci olarak 10 Aralık’ta, “Philadelphia Koridoru’nu” işgal edeceklerini açıklamıştı.

Netanyahu: Denetim altına almalıyız

Söz konusu sözlerini tıpkı ay içinde farklı açıklamalarında birkaç sefer daha tekrar eden Netanyahu, 30 Aralık’ta şöyle konuşmuştu:

İsrail Philadelphia Koridoru’nu denetimi altına almalıdır. Burası bizim elimizde ve bizim denetimimiz altında olmalı, bunun dışında rastgele bir düzenleme İsrail tarafından kabul edilmeyecektir.

“Bölgeyi denetim etmeden, Hamas’ı ortadan kaldıramayız”

Netanyahu son olarak 13 Aralık’ta Philadelphia Koridoru ile ilgili yaptığı açıklamada, bölgenin denetimini sağlamadan Hamas’ı ortadan kaldıramayacaklarını argüman ederek şu tabirleri kullanmıştı:

Gazze’deki Philadelphia Koridoru’nu denetim altına almadan Hamas hareketini ortadan kaldıramayız.

Philadelphia Koridoru

“Selahaddin Koridoru” olarak da bilinen ve Gazze ile Mısır hududunda yer alan koridor, 1979’da Mısır ile İsrail ortasında imzalanan “Camp David” muahedesi kapsamında tampon bölge içerisinde yer alıyor.

Koridor 14,5 kilometre uzunluğunda, birkaç yüz metre genişliğinde ve Akdeniz’den başlayıp Kerem Ebu Salim Hudut Kapısı’na kadar uzanıyor.

“Camp David” mutabakatına nazaran, Philadelphia Koridoru Filistin toprakları ortasında yer alıyor fakat makul sayıdaki (180 zırhlı araç 4 bin asker) İsrail güçlerinin denetimine bırakıldı. Hududun öbür tarafında ise hafif silahlı Mısır polisinin bulunmasına müsaade verildi.

Philadelphia Koridoru, Ağustos 2005’te İsrail’in Gazze Şeridi’nden çekilmesine kadar İsrail güçlerinin denetiminde kaldı ve bu tarihte Avrupa Birliği’nden gözlemcilerin huzurunda Filistin idaresine teslim edildi.

Hamas’ın denetimine geçti

Eylül 2005’te İsrail ile Mısır ortasında 1979 Barış Mutabakatı’nın güvenlik hususuna ek olarak kelam konusu koridorla ilgili mutabakat yapıldı.

Anlaşmada, Mısır’ın Gazze hududunda terör, kaçakçılık ve tünellerin tespiti üzere vazifelerden sorumlu 750 hudut muhafız askeri bulundurması ve İsrail güçlerinin çekildiği Philadelphia Koridoru’nun Filistin idaresine teslim edilmesi yer aldı.

Filistin’de 2006’da yapılan seçimleri Hamas’ın kazanması ve kısa müddet sonra Gazze’de denetimi sağlamasının akabinde Philadelphia Koridoru da Hamas idaresinin denetimine geçti.

İsrail’in abluka uygulamasının sonucu olarak Gazze’de kelam konusu koridor üzerinde Mısır’a açılan çok sayıda tünel inşa edildi.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın