Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. İSO Başkanı Erdal Bahçıvan: Asıl sınav yılın ikinci yarısında

İSO Başkanı Erdal Bahçıvan: Asıl sınav yılın ikinci yarısında

admin admin - - 7 dk okuma süresi
18 0

AA

İSO Meclisi’nin 2024 yılı birinci olağan toplantısı; “Nitelikli, Sürdürülebilir, Rekabet Gücü Yüksek Yeni Jenerasyon Bir Sanayi İçin Yatırım ve Üretimin Gereksinim Duyduğu Finans Siyasetlerinin Önemi” ana gündemi ile gerçekleştirildi.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in konuk olduğu ve Türkiye ve dünya iktisadına ait bir sunum gerçekleştirdiği toplantıya, Türkiye Bankalar Birliği (TBB) İdare Konseyi Lideri Alpaslan Çakar, Halk Bankası Genel Müdürü Osman Arslan ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Lideri Mustafa Gültepe de katıldı.

“Finansal istikrar, itimadı söz ediyor”

Toplantının açılış konuşmasını yapan İSO Lideri Erdal Bahçıvan, Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek’in, İSO’yu ziyaretinin ve sanayicilerle bir ortaya gelmesinin çok değerli ve manalı olduğunu lisana getirdi.

Bahçıvan, Bakan Şimşek’in sanayicilerle birlikte olmasının kendilerine güç ve moral verdiğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

Küresel iktisatta şiddetli rekabet şartları sanayicileri zora sokuyor. Ülkemizde ise iktisatta yeni dengelenme uğraşları, enflasyonla uğraş, dış pazarlarımızdaki daralma, kur-ihracat bağı ve ihracatımızın kompozisyonuyla ilgili hususlar öne çıkıyor. İşte bu noktada ehemmiyetle vurgulamak isterim ki bizim için her vakit, her yerde savunduğumuz üzere en öncelikli konu finansal istikrardır. Finansal istikrar adeta bir binanın temeli üzere sağlamlığı ve inancı söz ediyor. Finansal istikrar her şeyin başı olduğuna nazaran başta iktisat idaresi olmak üzere tüm paydaşların bu konuda azami itina, dikkat ve çabası göstermesinin ülkemiz için çok kıymetli olduğunu kıymetlendiriyoruz.

“2023 enflasyonda tepeydi, 2024 ortalarında asıl imtihanımız var”

Türkiye iktisadına bakıldığında, düşük global büyüme, zayıf dış talep şartları ve para siyasetinde yaşanan sıkılaşmaya bağlı olarak Türkiye’de ivme kaybının gözle görünür hale geldiğini belirten Bahçıvan, şu değerlendirmelerde bulundu:

2023’ün son ayı prestijiyle İSO Türkiye İmalat PMI 6 aydır kesintisiz daralma bölgesinde seyrediyor. Toplam yeni siparişler ve yeni ihracat siparişleri üzere alt kalemler talepte zayıflığa işaret ediyor ve önümüzdeki aylar için güçlü bir optimistlik de sunmuyor. Her ne kadar iç talepteki yavaşlama şimdi enflasyon gayeleri bakımından istenilen ölçülerde olmasa da bu yıl büyümenin yüzde 4’lük OVP maksadının altında kalacağına dönük yaygın bir beklenti hakim. Öbür taraftan 2023’ü yüzde 65 ile tepe düzeydeki bir enflasyonla kapatmış durumdayız. 2024 yılının birinci aylarında, minimum fiyat artırımı ve vergi ayarlamalarının tesiriyle aylık enflasyonun seyrinde yine bir bozulma göreceğiz ve muhtemelen yıllık enflasyon yıl ortalarına hakikat yüzde 70’ler seviyesinde yeni bir tepe yapacak. Yani asıl imtihanın yılın ikinci yarısında başlayacağı açık.

“Yabancı yatırımcının ayak sesleri yine yükseliyor”

Dış finansman tarafında siyasetlerindeki değişimin birinci meyvelerinin görülmeye başladığını aktaran Bahçıvan, şunları söyledi:

Özellikle bankalarımızın milletlerarası piyasalarda tekrar borçlanmaya başlaması itimat ortamında güzelleşme sinyali vermesi açısından olumlu. Tahvil piyasamızda da yabancı yatırımcının ayak sesleri yine yükseliyor. Seçim belirsizliğinin ortadan kalkması, kırılganlıklarımızın azalması, CDS’lerde düşüşün sürmesi ve kredi notlarımıza yönelik muhtemel artışlarla, ülkemizin memleketler arası piyasalardan hak ettiği yatırımı çeker hale geleceğine inanıyorum. Her ne kadar 2023’ü OVP’de öngörülenden düşük bir bütçe açığı ile kapatmış olsak da aralık bütçe sayıları önümüzdeki süreç için kıymetli bir ihtar niteliği taşıyor.

“Toplum vicdanını rahatlatacak bir kamu tasarruf siyaseti ve bütçe disiplini şart”

Deprem kaynaklı harcamalardan kısmak elbette ki kelam konusu olamaz. Fakat öteki harcama kalemlerinden tasarruf yapmak, harcamaları faal, verimli alanlara yönlendirmek bu süreçte kıymetli bir gereksinim olarak kendisini dayatıyor. Bu manada, Bakanımızın son periyotta yaptığı ikazları ziyadesiyle bedelli bulduğumuzu söylemeliyiz. Bu çerçevede bugün toplum vicdanını rahatlatacak bir kamu tasarruf siyaseti ve bütçe disiplinine gereksinimimiz olduğunu bilhassa tabir etmek istiyorum. O denli ki tesirli ve sonuç odaklı bir yaklaşımla, tasarruf ve harcamaların niteliğini artırmak, hem kamu mali dengelerimizin sıhhatini korumak hem de enflasyonla çaba açısından kritik ehemmiyet taşıyor.

“Rekabet gücünü ve ihracat potansiyelini zayıflatıyor”

İSO Lideri Bahçıvan, ekonomiyi yine rasyonel bir çizgiye taşıma istikametindeki gayretlerin sonuç vermesinin vakit alacağına vurgu yaparak, yeni iktisat anlayışının başlamasından bu yana bu bahisteki itimat ve sabır vurgularını her platformda lisana getirdiklerini ve bugün de sürdürdüklerini tabir etti.

Herkesin aslında bir manada sabır ve gerilim testinden geçtiğini tabir eden Bahçıvan,

açıklamasında bulundu.

Enflasyonist ortamlarda sayıların yarattığı illüzyonun bir mühlet sonra ortadan kalktığını ve aksiliklerin görülmeye başlandığını lisana getiren Erdal Bahçıvan, kelamlarını şöyle sürdürdü:

Sanayiciler olarak illüzyonun sonuna geldiğimizi burada açıkça tabir etmek istiyorum. Uzun vakittir bir muhtaçlık olarak kendisini dayatan enflasyon muhasebesine geçişin akabinde bu çok daha net bir halde görülecektir. Kelamını ettiğim illüzyonun bir tarafında artan cirolar varsa, öteki tarafında da endüstricinin ham unsurdan iş gücüne kadar artan maliyetlerinin bulunduğunu unutmayalım. Bugün maliyetleri artıran bu faktörlerin, dünya pazarlarında birçok dalımızın rekabet gücünü, ihracat potansiyelini zayıflattığını görüyoruz. Hakikaten öncü ihracatçı dallarımızdan ana metal, dokuma eserleri ve giysi eşyalarında bariz düşüşler dikkat çekiyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın