Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. İslam Memiş Altın Sahiplerine Seslendi: “24 Saatiniz Kaldı! Hazırlığa Başlayın”

İslam Memiş Altın Sahiplerine Seslendi: “24 Saatiniz Kaldı! Hazırlığa Başlayın”

admin admin - - 5 dk okuma süresi
10 0

Yıllardır iktisadın değişmez kuralı olan ‘güvenli liman’ altın, dünya üzerindeki savaş ve risk faktörünün artmasıyla birlikte 2023 yılının son aylarında eski görkemli günlerine dönüş iletileri vermişti.

Buna rağmen Orta Doğu’da yaşananların tüm dünya tarafından kanıksanması, gün geçtikçe altın fiyatlarında aşağı istikametli kırılmalara neden olurken, Kapalıçarşı’nın nabzını tutan ekonomist İslam Memiş’ten altın yatırımcısına çok kıymetli ikazlar geldi.

Altında orta ve uzun vadeli yükselişlerin kesin olduğunu belirten uzman isim, kısa vadeli alım içinse yarın gelecek bir datanın hayati değere sahip olduğunu belirtti.

Türkiye saati ile yarın 21.00’de ABD’nin faiz kararının açıklanacağını belirten Memiş, bu bilginin ABD Merkez Bankası’nın (Fed) izleyeceği yol için de epeyce belirleyici olacağını hatırlatarak şu sözleri kullandı:

“BU HAFTA ALTIN KONUSUNU BİTİRMENİZ GEREKİYOR”

“Gram altın tarafında 1985 liralık gösterge kur düzeyi bulunuyor. Bu hafta altın tarafını bitirmeniz gerekiyor diye ikazlarım vardı. Hem gram hem de ons tarafında satışların gerçekleştiğini gördük. Ons altın tarafındaki beklentim 2000 doların üzerindeki güçlü duruşun süreceği tarafında.

ALTIN FİYATLARININ YAZGISINI BELİRLEYECEK

Yarın ABD’den gelecek bir faiz kararı var. Münasebetiyle açıklanacak karara nazaran tekrar bir baskılanma kelam konusu olabilir. Ben Fed’in faizleri pas geçeceğini ve 25 baz puanlık artışı mart ayına erteleyeceğini düşünüyorum. Zira şu anda piyasalarda oluşan belirsizliğin sürdürülmesi, Fed’in de işine geliyor. Ne kadar belirsizlik olursa, o kadar şahin tonda açıklamalar ve telaffuz üzerinden piyasaları manipüle ettiklerini göreceğiz.

YARINA KADAR FİYATLARA DİKKAT EDİN

Acaba faiz kararından sonra düşüşler devam edip ons altın 2000 doların altına kadar gerileyecek mi? Bu sorunun karşılığını arayacağım fakat üst taraflı 2060 dolar kırılırsa da altın fiyatlarının reaksiyonu nereye kadar devam edecek? Karar açıklanmadan bu sorunun karşılığı yok. Bilgiler gelsin, piyasa yansısını görelim ondan sonra aşağıyı mı yoksa yukarıyı mı test edecek kararını vereceğiz. Bu yüzden yarına kadar alım-satım işlerinden uzak durun.

“UCUZA GRAM ALTIN ALMAK İÇİN SON 24 SAAT”

Gram altın fiyatlarına baktığımız vakit da gram altın/TL fiyatı gösterge kur tarafında 1985 lira düzeyinde. Gün içerisinde gram altın fiyatında uyarmıştım, bu hafta altın alım işini bitirmek gerekiyor. Zira bundan sonra fırsatlar vermeyebilir. Her ne kadar ons tarafında düşüşler yaşansa da, dolar kuru güçlü olduğu için gram altın tarafında pek fırsat yakalama talihi olmuyor. Hasebiyle 1830 lira dayanak düzeyi var. Buralar altında son alım fırsatı ve bundan sonra trend üst.

“ALTIN VURUP GEÇECEK, ALIM FIRSATI VERMEYECEK”

Hedef birinci olarak 2000 lira düzeyinin aşılması. Fiziki piyasalarda zati bu fiyat çoktan geçildi. Gösterge tarafında gördüğünüz 1985 liraya gram altın almanız mümkün değil. Kapalıçarşı fiyatlarını dikkate almanız gerekiyor. Şu anda altın alım-satım süreçleri ortasında çok keskin bir makas bulunmakta. Geçen aylarda parasız dediğim devirlerde 1668 liraya kadar düşmüştü altın. Nereden nereye geldiğimizi görüyorsunuz ve alım fırsatı vermeden vurup geçti. Artık bu trendin devamı da tıpkı biçimde vuracak ve geçecek. Hiç alım fırsatı vermeden yükselecek.

“GÜMÜŞ FİYATLARI UCUZ DEĞİL BEDAVA”

Mutlaka elinde dolar bulunduranların ya da TL bulunduranların değerlendirmesi gerek. Gram tarafında yatay seyir izleyen bir bant aralığı var. Tekrar ons ve gram tarafında 26 lira beklentim var. Aralık ayı yaklaşıyor ve yıl sonu gümüşün kısmı olacaktır.

Gümüşün gram fiyatında 22.50 takviye düzeyi var. Tekrar 24-25 dolar düzeyleri görülecektir. Yıl sonunda yaşanan düşüşlerin kalıcı olacağını düşünmüyorum. Gümüş fiyatları şu anda ucuz değil adeta parasız.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın