Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. İskoçya Başbakanı’nın eşi, Gazze’deki ailesinin Türkiye’nin yardımıyla kurtarıldığını açıkladı

İskoçya Başbakanı’nın eşi, Gazze’deki ailesinin Türkiye’nin yardımıyla kurtarıldığını açıkladı

admin admin - - 4 dk okuma süresi
20 0

AA

İskoçya Bölgesel Başbakanı Yusuf’un eşi ve Dundee’de belediye meclis üyesi olan El-Nakla’nın ailesi, Gazze’ye ataklar başladığında bölgede bulunuyordu.

El-Nakla’nın annesi Elizabeth ve babası Macid, akınların 28’inci gününde Refah Hudut Kapısı üzerinden Mısır’a geçerek Gazze’den ayrılabilmişti.

Başbakan Yusuf’un eşi Nadia El-Nakla, The Guardian gazetesine mülakat verdi.

Kurtarılma sürecini anlattı

Nakla verdiği mülakatta Gazze’deki kardeşinin eşi ve çocuklarını İngiltere’ye getirebilmek için hükümetten Ukraynalılara uyguladığı vizenin benzerini uygulamaya geçirmesini istedi.

El-Nakla, Ukraynalılara uygulanan vize programı sayesinde birçok kişinin savaştan kurtulduğunu belirterek, “Özellikle İngiltere’de aile üyeleri bulunan Gazzelilerin de tıpkı hakka sahip olması gerek” değerlendirmesinde bulundu.

İsrail’in Gazze’deki taarruzlarını “soykırım” olarak nitelendiren El-Nakla, “İlk kere ders kitaplarında okuduğumuz soykırımı gerçek vakitli görüyoruz” tabirini kullandı.

“Güvende oldukları için çok mutluyum”

El-Nakla, Kasım 2023’te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın davetiyle toplanan ve ateşkes isteyen başkan eşleri tepesine katıldığını, Türkiye’nin süreksiz müdafaa statüsü vereceği Gazzeli aile üyelerinin listesini İsrail’e ilettiğini, kendi kardeşi ve ailesinin isimlerinin de bulunduğunu lakin İsrail’in daha sonra kardeşinin ismini listeden sildiğini belirtti.

Bu nedenle sadece yengesi ve 4 yeğeninin Gazze’den çıkarıldığını ve Türkiye’ye götürüldüğünü kaydeden El-Nakla, “Güvende oldukları için çok memnunum. Kardeşim, çocuklarını kurtardığımız için bize daima teşekkür ediyor” ifadelerini kullandı.

“Kendi ülkemde ikinci sınıf vatandaş üzere hissediyorum”

El-Nakla, aile üyelerini İskoçya’ya getirecek prosedürlerin eksikliğinden ötürü keder duyduğunu belirterek şunları söyledi:

Kendi ülkemde ikinci sınıf vatandaş üzere hissediyorum zira kendi kardeşimi kendi konutuma getirme hakkım yok. Karşıdaki konutta haklı olarak Ukraynalı aileyi ağırlayan beşerler var lakin ben kendi kardeşimi ağırlayamıyorum ve bu, beni çok üzüyor. Burada doğdum, vergilerimi ödüyorum, topluma katkıda bulunuyorum lakin beni temsil etmesi gereken hükümet bu türlü bir iş yapıyor.

“Filistinlilerin hayatı önemlidir”

Bu yılın ikinci yarısında düzenlenecek seçimlerde seçmenlerin kıymetlendirme yaparken partilerin tavrını göz önünde bulundurmaları gerektiğini kaydeden El-Nakla, İngiliz siyasetinin ABD dış siyasetini takip ettiğini öne sürdü ve “Her ne kadar mecliste ‘Filistinlilerin hayatı kıymetlidir.’ telaffuzunda bulunsalar da İngiltere hükümeti, Filistinlileri önemsemiyor.” görüşünü paylaştı.

El-Nakla, Emekçi Partisi başkanı Keir Starmer’ı kendisini “insan hakları avukatı” olarak tanımlasa da Gazze’de ateşkes daveti yapmaması konusunda eleştirerek, “Bir sonraki başbakan olmayı çok istiyor lakin bunlar hangi tarafta yer aldığını gösteren siyasetteki kıymetli noktalardır.” değerlendirmesinde bulundu.

Anne ve babasının, gelinleri ve torunlarına takviye için Türkiye’ye gittiğini anlatan El-Nakla, “Annem Gazze’deyken ‘Dünya, burada olanları görseydi yaşananlara pürüz olurdu’ diye düşünüyormuş. Artık yaşananları izliyor ve kimse yardıma gitmiyor” tabirini kullandı.

“O ayeti günde 100 defa okuyorum”

El-Nakla, Gazze’den çıkamayan kardeşinin ise acil servis tabibi olarak misyonuna devam ettiğini belirterek, şunları kaydetti:

Onu rahatlatmak için söyleyecek hiçbir kelam yok. Kur’an’daki ‘Her zorlukla bir arada bir de kolaylık vardır.’ ayetini hatırlatıyorum ve kolaylığın yakın olduğunu söyledim. Bana, ‘O ayeti günde 100 kez okuyorum.’ dedi. Hakikaten çok yorgunlar ve hiç mola vermiyorlar.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın