Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Isıtılmış Pilav Sendromu: Neden Olur ve Nasıl Önlenir?

Isıtılmış Pilav Sendromu: Neden Olur ve Nasıl Önlenir?

admin admin - - 7 dk okuma süresi
4 0

Gıda zehirlenmesi kelam konusu olduğunda tüm kabahat çiğ kümes hayvanları ve ete ilişkin üzere görünüyor. Fakat daha az bilinen, ekseriyetle “ısıtılmış pilav sendromu” olarak isimlendirilen ve pirinç üzere görünüşte pak ve son derece yaygın yiyecekleri etkileyebilen bir sindirim enfeksiyonu vardır.

Diğer besin zehirlenmesi cinsleri kadar yaygın olmasa da ısıtılmış pilav da önemli zehirlenmelere neden olabilir, bu nedenle nedenlerini ve bundan nasıl kaçınılacağını öğrenmeye kıymet.

Gastroenterolog ısıtılmış pilav hakkındaki gerçekleri paylaşıyor.

Pirinçte besin zehirlenmesi nasıl olur?

Isıtılmış pilav sendromu, Bacillus cereus (B. cereus) olarak bilinen bir bakterinin neden olduğu besin zehirlenmesidir . Bu mikroskobik mikrop, pirinç ve makarna üzere nişastalı yiyeceklerle yaşamayı sever, lakin neredeyse her yiyecekten alışveriş yapabilir. Bu bakterinin muhtaçlığı olan tek şey, vakit ve uygun olmayan sıcaklığın gerçek kombinasyonudur.

Dr. “Çoğu besin zehirlenmesinde olduğu üzere, yiyecekleri yanlışsız sıcaklıklarda pişirmediğinizde yahut saklamadığınızda, ısıtılmış pirinç sendromu da ortaya çıkabilir” diyor. “İnsanlar buna ‘ısıtılmış pilav sendromu’ diyor zira pirinci pişirme, dışarıda bırakma ve sonra tekrar ısıtma süreci bu mikrop için kusursuz bir ortam yaratıyor.”

B. cereus’un pirince tutunmayı sevmesinin diğer bir nedeni daha var :

Dr. “Pirinç bir küme küçük kesimden oluşuyor, hasebiyle biftek üzere bir şeyden daha fazla yüzey alanına sahip” diyor. “Daha fazla yüzey alanı, mikropların saklanabileceği daha fazla yer manasına gelir.”

Ancak dikkat etmeniz gereken yalnızca pirinç değil. B. cereus makarnayı, etleri ve pişmiş zerzevatları de etkileyebilir.

Isıtılmış pirinç sendromuna ne sebep olur?

Isıtılmış pilav başka besin zehirlenmesi çeşitlerinden daha sinsidir zira sizi hasta etmek için sporları (veya küçük hücreleri) kullanır. Bu sporlar, mikrodalga fırın yahut ocakta süratli kızartma da dahil olmak üzere daha yüksek sıcaklıklarda hayatta kalabilir.

Dr., ” B. cereus sporları her yerde olabilir” diye açıklıyor. “Sporlar ekseriyetle az sayıda zararsızdır. Lakin gerçek ortamda olduklarında çoğalabilirler ve işte o vakit hastalıklara neden olabilirler.”

Makarna salatası yapmak için biraz makarna pişirdiğinizi varsayalım. Pişen yemeği birkaç saat tezgahta bırakıyorsunuz. Yanlışsız şartlar altında küçük spor kümeleri büyük bir toplantıya dönüşebilir. Ve bu yüksek sayılarda sporlar sizi hasta edecek kadar toksin salacaktır.

Sendromunun belirtileri

Diğer besin zehirlenmesi tipleri üzere ısıtılmış pilav sendromunun belirtileri şunlardır:

İshal .

Ateş .

Mide bulantısı .

Mide ağrısı ve kramp.

Kusma .

Gıda zehirlenmesini ve “mide gribini” birbirinden ayırmak güç olabilir . Her iki hastalık da gastroenterite (sindirim sisteminizin iltihabı) neden olabilir . Bozulmuş olma ihtimali olan yiyecekleri yedikten sonra birkaç saat içinde hastalanırsanız, bu muhtemelen sizin suçlunuzdur.

Isıtılmış pilav ve öteki besin zehirlenmesi tipleri de mide gribinden daha süratli ilerleme eğilimindedir . Birçok kişi ısıtılmış pilav sendromu nedeniyle bir yahut iki gün kendini berbat hisseder, lakin mide virüsü birkaç gün daha uzun sürebilir.

Bu, şayet önemli bir biçimde hastaysanız, bu hastalıktan acı çekmeniz gerektiği manasına gelmez.

Dr. , “Bağışıklık sisteminiz zayıfsa yahut diğer bir sıhhat probleminiz varsa besin zehirlenmesi tehlikeli olabilir” diye uyarıyor.

Şiddetli semptomlarınız varsa yahut aşağıdaki durumları yaşıyorsanız tıbbi yardım alın:

Zamanla güzelleşmeyen ishal (genellikle iki ila üç gün içinde).

38 santigrat derece üzerinde ateş.

Baş dönmesi, baş dönmesi, halsizlik, baş karışıklığı, ağız ve lisan kuruluğu, idrar yapmama yahut gözlerin çökmesi üzere dehidrasyon belirtileri .

Tedavi:

Kötü pilav yahut makarna yediyseniz, aşağıdaki durumlarda konutta kendinizi toparlayabilirsiniz:

Gereksiz ilaçlardan kaçının. Sıhhat uzmanınız önermediği sürece ishali durdurmak için tasarlanmış ilaçları almayın. Bu ilaçlar bedeninizin hastalığınızın uzamasına neden olabilecek mikropları yahut toksinleri dışarı atmasını engelleyebilir.

Mide bulantısı yahut kusma hissediyorsanız sıvıları aşağıda tutmak zordur. Lakin birkaç dakikada bir küçük yudumlar almayı deneyin. Su, et suyu, elektrolitli içecekler ve seyreltilmiş meyve suyu üzere berrak sıvılar kullanın.

Vücudunuzun güzelleşmeye odaklanabilmesi için mümkün olduğunca uzanın ve uyuyun.

Isıtılmış pilav sendromunun önlenmesi

Kalan pilavınızdan büsbütün vazgeçmeli misiniz? Bu gerekli değil. İnançlı besin sürece ve saklama adımlarını uygulamanız kafidir:

Alışverişten sonra saklayın. Pişmemiş pirinç ve makarnayı pişirmeye hazır olana kadar serin ve kuru bir yerde saklayın.

Yiyeceklere dokunmadan evvel ellerinizi sabun ve suyla yıkayın.

Tamamen pişirin. Pirinç yahut makarnanızı kaynar su yahut pirinç pişirici kullanarak düzgünce pişirin.

Yemeğinizi çabucak servis edin.

Kalanlları büsbütün 165 F’ye (73,8 C) kadar tekrar ısıtın ve yiyecekleri sadece bir kere tekrar ısıtın.

Yiyeceği pişirmenizin üzerinden iki günden fazla vakit geçtiyse, buzdolabında uygun formda saklamış olsanız bile, onu atın.

Şüpheye düştüğünüzde atın

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın