Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. İş kanunlarında yeni dönem! 32 milyon çalışanı ilgilendiren düzenlemeler: Mesai saatleri, yıllık izinler, ücretler…

İş kanunlarında yeni dönem! 32 milyon çalışanı ilgilendiren düzenlemeler: Mesai saatleri, yıllık izinler, ücretler…

admin admin - - 5 dk okuma süresi
36 0

Cumhurbaşkanlığı Hukuk Siyasetleri Heyeti, 32 milyon çalışanı direkt ilgilendiren iş kanunlarında değişiklik için birinci adımı attı.

Sabah Gazetesi’nden Hazal Ateş‘in haberine nazaran, fiyattan çalışma saatine, genel tatil fiyatlarından esnek çalışmaya kadar birçok başlıkta yeni düzenlemeler yapılacak. Fiyatı ödemeyen, eksik yatırına cezalar artacak. Fiyatın günlük ya da maktu (kesintili) belirlenmesi netleştirilecek.

Genel tatil fiyatı ödemeyene ceza netleştirilecek. Mevcut esnek çalışma düzenlemeleri aktifleşecek, çocuk çalışanlara yönelik mevzuat düzenlenecek.

Türk İş Kanunu Hazırlık Toplantısı’nda Anayasa kararları dışında 20 farklı kanundaki çalışma hayatındaki mevzuat dağınıklığı giderilecek. İş Kanunu (2003 tarihli) ,1952 tarihli Basın İş Kanunu, 1967 tarihli Deniz İş Kanunu’nda değişiklik yapılacak.

Farklı maddelerde yer alan düzenlemeler tek bir temel Türk İş Kanunu ile bütüncül bir yapıya kavuşturulacak. Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı da bu hazırlıklar kapsamında personel ve patron tarafının yaşadıkları meselelere ait görüşlerini aldı.

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı’nca hazırlanan 4 yıllık stratejik planda yapılacak düzenlemelere ait ipuçları da yer aldı. Stratejik planda yer alan tespitlere nazaran çalışan açısından hayati ehemmiyet taşıyan fiyatın eksik yatırılması ya da ödenmemesine yönelik yaptırımlar yine düzenlenecek. Fiyatın ödenmemesinde kast ögesinin aranması, idari para cezası açısından caydırıcılık ögesini azalttığı belirtildi.

Planda yapılan birtakım tespitler şöyle:

* Mevcut kanunda fiyatın günlük ya da maktu belirlenmesine ait bir düzenleme bulunmuyor. Bu nedenle 28, 29,30, 31 gün sürmesi durumunda fiyatın ne biçimde belirleneceği, ödeme konusunda farklı uygulamalar ortaya çıkıyor.

YILLIK FİYATLI MÜSAADE KARARLARI TEKRAR DÜZENLENECEK

* Çalışma müddetlerinin belgelendirilmemesine ait idari para cezası öngörülmediğinden çalışanların haklarının belirlenmesi, ihtilafların ortadan kaldırılması güçleşiyor. Genel tatil fiyatının ödenmemesinde idari para cezası açıkça belirtilmediği için sorun yaşıyor. Yıllık fiyatlı müsaade kararları yine düzenlenecek.

* İş Kanunu kapsamında bulunmayan çocuk çalışanlarla ilgili mevzuat düzenlemesi yapılacak. İş Kanunu’nda iş mukavelesinin sendikal nedenle fesih edilip edilmediğinin tespitine ait ölçüt bulunmuyor. Sendikal nedenle feshin geçersizliğinin ispatının kolaylaştırılabilmesi için mevzuatta düzenleme yapılacak.

Çalışma Bakanlığı’nın sendikaların üye sayısına ait bildirisi yayımlandı. Türkiye genelinde 2023’ün ocak ayında 2 milyon 330 bin 98 olan sendikalı emekçi sayısı, 2 milyon 495 bin 423’e yükseldi. Buna nazaran, 16 milyon 395 bin 275 emekçiden yüzde 15,22’sine denk gelen 2 milyon 495 bin 423’ünün rastgele bir emekçi sendikasına üyeliği bulunuyor. Böylelikle, geçen yılın ocak ayında 2 milyon 330 bin 98 olan sendikalı personel sayısı, 165 bin 325 kişi (yüzde 0,8) arttı.

Toplam 20 iş kolu ortasında en fazla emekçinin yer aldığı iş kolu, 4 milyon 222 bin 728 çalışanla “ticaret, ofis, eğitim ve hoş sanatlar” oldu. Bunu 1 milyon 976 bin 475 personelle “metal” ve 1 milyon 670 bin 363 personelle “inşaat” iş kolu izledi. Hizmet-İş Sendikası, sahip olduğu 301 bin 456 üyeyle tüm emekçi sendikaları ortasında birinci sırada yer aldı. Hizmet-İş’i 282 bin 715 üyeyle Türk Metal Sendikası, 203 bin 424 üyeyle Öz Sağlık-İş Sendikası takip etti.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın