Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Irak, ABD ve İngiltere’nin Yemen saldırısını kınadı

Irak, ABD ve İngiltere’nin Yemen saldırısını kınadı

admin admin - - 4 dk okuma süresi
15 0

İHA

Yemen’deki İran takviyeli Husiler, 10 Ocak’ta da İsrail’e dayanak olduğu gerekçesiyle Kızıldeniz’de ABD’ye ilişkin bir geminin füze ve kamikaze dronlarla amaç alındığını açıkladı.

Gelişmenin akabinde ve İngiliz uçakları, gece saatlerinde Yemen’in Sana, Hudeyde ve Taiz kentlerinde kimi noktalara hava akınları düzenledi.

Husiler, ABD ve İngiltere’nin Yemen’e düzenlediği taarruzlarda 5 mensubunun öldüğünü duyurdu.

Kızıldeniz’de artan tansiyon dünyanın gündeminde…

Irak’tan ABD ve İngiltere’ye tepki

ABD ve İngiltere’nin Yemen’de Husileri amaç alan hava akınlarına reaksiyonlar gelmeye devam ediyor.

Irak Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, taarruzun bölgedeki savaş çemberini genişleteceği ihtarında bulunularak, “Yemen’e ve egemenliğine yönelik yapılan saldırıyı kınıyoruz.” denildi.

Savaşın büyümesinin sıkıntıya tahlil olmadığı kaydedilen açıklamada, Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulu’nun sorumluluklarını yerine getirmesi ve Gazze Şeridi’nde Filistinlilere karşı yürütülen acımasız savaşı durdurmaya yönelik bir karar almasıyla tahlil sağlanabileceği belirtildi.

Irak Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, işgal güçlerinin Gazze Şeridi’ne yönelik haksız savaşının başlamasından bu yana Irak’ın İsrail’e dayanak verilmesinin sonuçları konusunda çok sefer ihtarda bulunduğu hatırlatıldı.

Bakanlık açıklamasında, “Büyük ülkeleri sorumluluklarını yerine getirmedikleri takdirde durumun denetimden çıkarak Gazze ve Filistin hudutlarıyla kısıtlı kalmayacağı ve bütün bölgeye yayılacağı konusunda uyarmıştık.” ifadeleri kullanıldı.

ABD ve İngiltere ordusu dün Kızıldeniz’de İsrail ile kontaklı ticari gemileri gaye alan Yemen’deki Husilere ilişkin noktalara gece saatlerinde havadan ve denizden akın gerçekleştirmişti. Husilerin silahlı kanadının sözcüsü Yahya Saree, akınlarda 5 Husi mensubunun öldüğünü, 6’sının yaralandığını açıklamıştı.

Kızıldeniz’deki durum

İran’ın desteklediği Yemen’deki Husiler, İsrail’in Gazze’deki ataklarına reaksiyon gerekçesiyle 31 Ekim’den bu yana Yemen açıklarında İsrailli şirketlere bağlı olduğunu kıymetlendirdikleri ticari gemilere el koymaya ve kimilerine da drone ve füzelerle hücumlar düzenlemeye başladı.

ABD güçleri bu süreçte birçok sefer Yemen’den atılan füze ve kamikaze drone’ları düşürdüğünü duyurdu.

Husilerin hareketlerinin akabinde çok sayıda gemicilik şirketi, Kızıldeniz’deki seferlerini durdurma kararı aldı.

ABD, global deniz ticareti güvenliğinin tehlikeye girdiği gerekçesiyle 18 Aralık’ta bir küme ülkenin iştirakiyle Husi güçlere karşı “Refah Muhafızı Operasyonu” isminde çok uluslu “deniz misyon gücü” oluşturulduğunu duyurdu.

Kızıldeniz’de 31 Aralık’ta İsrail’le ilişkili gemiyi ele geçirmeye çalışan Husilere ilişkin 3 hız teknesi, ABD helikopterleri tarafından ateş altına alındı.

Husiler, 10 Ocak’ta da İsrail’e takviye olduğu gerekçesiyle Kızıldeniz’de ABD’ye ilişkin bir geminin füze ve kamikaze drone’larla amaç alındığını açıkladı.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulu (BMGK), 11 Ocak’ta ABD ve Japonya tarafından sunulan ve Husilerin Kızıldeniz’deki hücumlarının hemen sonlandırılmasını talep eden karar tasarısını kabul etti.

Akdeniz’i Kızıldeniz’e bağlayarak Avrupa ile Asya ortasındaki en kısa rotayı sunan Süveyş Kanalı üzerinden global ticaretin yaklaşık yüzde 12’si yapılıyor.

Haber Kaynağı: İhlas Haber Ajansı (İHA)

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın